KISSA ja lentäminen

Onko kokemusta kissojen kanssa lentämisestä? Itsellä on 2 kissaa, jotka pelkää TODELLA paljon jo autossa oloa. Haluaisin muuttaa Kanarialle kissojen kanssa, mutta miten pärjätään koneessa? Tiedän kyllä, että saan molemmat otettua mukaan koneeseen, mutten saa ottaa kissoja pois kopista. Jo autossa oksennellaan, pissataan jne koppaan.... Kissoja ei voi kuulemma rauhoittaakkaan koneeseen, kun ei sitten enää välttämättä herää. Onko infoa muista matkustustavoista Kanarialle, kuin lentäminen?

1

148

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiruliini7654

      Lensin koiran kans. Lentolippu pitää tilata suoraan lentoyhtiöltä, joka tarkastaa sopiiko lennolle eläimiä. Max 2 eläintä / lento. Etukäteisvaraus. Ilmoita eläimen paino, kuljetuslaatikon , kassin mitat ja paino. Ja SAMALLA itsellesi lippu.
      Ehkä pienin huolen aihe on tuo eläinten pelkääminen. Voit pyytää eläinlääkäriltä rauhoittavaa lääkettä ja homma sujunee kohtuullisesti. Alprox tabl
      Katso lentoyhtiön sivustoilta minkälaiset kuljetus säännöt ja maksut on missäkin koneessa.. www.evira.fi antaa tarkkaa tietoa.
      Koirat ja kissat pitää olla mikrosirutettu. Toisiin maihin tarvitaan tuonti-ilmoitus joka faksataan määrämaan lentokentälle.
      Lemmikkieläin passi eläinlääkäriltä, tarvittavat rokotukset, madotukset passiin. Jotkut maat vaativat vasta-ainetestejä ainakin rabies.
      Jokainen maa missä pysähdyt; ota netistä /soittamalla selvää
      sen maan suurlähetystöstä Suomessa, onko heillä jotakin maakohtaisia vaatimuksia eläinten tuonnille ja viennille.
      Ja vielä jos aiot saada eläimen takaisin Suomeen joskus, niin pitää täyttyä maahantuonnin ehdot..soita Suomen suurlähetystöön ja kysy mitä ehtoja on. Eli Ennen lähtöä pitää muistaa aikamonta juttua.
      Ja ennen matkaa sitten eläinlääkäriltä lemmikkipassiin allekirjoitus kohtaan että eläimet ovat terveet ja kestävät kuljetuksen.
      Ennen Suomeen paluuta pitää käydä lähtömaan eläinlääkärillä ja saada leimat noihin samoihin juttuihin.

      Ja tullin linjalla ilmoitat eläimet ja niiden paperit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      46
      589
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe