hirsi suihkun seinänä?

dg-

Tervehdys!
Meillä 94-rakennettu pyöröhirsi"mökki", kylpyhuoneeseen suihkutilaan tehty kaakeloinnit edellisten omistajien aikana, mittausten perusteella hirrestä kaakelin ulkopintaan on reilu 3cm eli ilmarakoa ei voi kovin paljoa olla? Sauna on aiemmin ollut yhtenäinen tila (n. 3m x 2,5m kokonaisuudessaan) mutta siitä on siis erotettu väliseinällä kaakeloitu suihkupuoli. Kysymys kuuluu, jos puramme myöhemmin tehdyt kaakeloinnit ja väliseinät entiseen malliin, ja näin ollen suihku tulisi saunan kiukaan kanssa samaan tilaan, ja suihkun seinä lakataan, onko ratkaisu toimiva, ettei suihkun hirsiseinä ala kärsiä? Suihkussa ei juuri ikinä käydä ilman saunan lämmitystä, ja sauna kuivatellaan aina lopuksi lisäämällä vielä muutama puu uuniin kylpemisen jälkeen. Lattian eristeisiin ei tarvisi koskea koska ne on tiloissa yhtenäiset (lattialaatat nousee n.20 cm korkeudelle seinille), suihkutilan jako on tehty niiden "päälle". Olisiko tällainen turvallinen ratkaisu?

3

4455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä ylhäältä

      Ei se hirsiseinä siitä suihkuttelusta kärsi. Se vain lahoaa hitaasti pois. Siis maatuu. Se on kaikelle elolliselle luontaista.

      • dg-

        niinpäniin, luonnollisen poistuman kautta.. :) se minua eniten huoletti että aiheutanko hirsipoloselle tuskia. tunnon- tai fyysisiä.


    • Rak.inssi

      Pyöröhirressä on usein syviä halkeamia, johon suihkun vesi menee. Vaikka hirren pintaa kuinka lakataan, ei pinnasta tule tiivistä. Mielestäni järkevintä on tehdä suihkun kohdalle hirttä vasten karkaistusta lasista suoja, joka otta enimmät suihkuttelut vastaan. Kun teet sen saranoituna mallina, voit avata sen pesun jälkeen ja silloin sauna kuivattaa hirren kokonaan.

      Varsinkin kelohirsimökissä tuo lasipinta on lähes välttämätön. Hirsi jää näkyviin lasin taakse.

      Noita saranoituja suihkuseiniä saa esim. "http://www.hietakaridesign.fi/"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11778
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5126
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      49
      1844
    Aihe