VAROITUS PERTHIIN AUPAIRIKSI AIKOVILLE

Jepjep..

Jos etsit aupair paikkaa Perthissa/ lahistolla, varo seuraavaa perhetta... 25v. yksinhuoltaja aiti nimelta Sarah Toms, kaks lasta; 7v tytto ja 4v. poika, Rockinghamissa. Tyo kuulostaa uskomattoman hyvalta, vahan tyotunteja,paljon vapaa-aikaa jne jne.

Itse olin tassa perheessa kolme kuukautta, ja en halua etta ketaan muuta huijataan kuten minua. Ensimaiset pari viikkoa oli kuin unta, kaikki oli taydellista, perheenaiti oli uskomattoman hauska ja rento.. Parin viikon jalkeen alkoi kuitenkin karu totuus paljastua, kun aiti alkoi lasten kesaloman alkaessa tyoskentelemaan 60h/viikko, mika tarkoitti etta mina pidin molemmista lapsista yksin huolta 12h/paiva, viitena paivana viikossa. Tietenkaan mitaan extraa ei maksettu, eika edes kiitosta kuullut. Kotityot oli minun tyota joten eipahan taa aiti sit edes tiskannut omana vapaapaivanaan, vaan jatti kaiken seuraavalle paivalle kun mina olin taas toissa. Taman lisaksi nelivuotiaalla pojalla on erittain vakavia vihanhallinta-ongelmia, saa kummallisia kohtauksia ihan tuosta noin vaan, ja kohtauksen sattuessa on aivan psykoottinen, rikkoo kaiken mihin vaan ylettaa, huutaa, lyo, potkii, puree, kiroilee (mua kutsuin "vitun huoraksi" suuttuessaan...) .. Nama kohtaukset olivat jokapaivaisia ja kestivat noin pari kolme tuntia.. Ja sitten kun poika rikkoi jotain, niin aiti suuttui minulle koska en voinut kontrolloida poikaa (mita han ei itsekaan pysty tekemaan...)
Tytto puolestaan on ihan hirvea, minun siella ollessa han suuttuessaan kuristi pikkuveljeaan niin kovin etta jai jaljet kaulaan, ja aidin tullessa kotiin syytti minua. Sanoi etta mina olin poikaa kuristanut suutuspaissani.. Tytto valehteli aivan koko ajan, ja kummallisista asioista.. Esim vaitti ihan tuosta noin vaan kirkkain silmin aidilleen etta pahoinpitelen heita, kun aiti on toissa varastan hanen vaatteitaan, kun aiti on suihkussa varastan rahaa hanen lompakostaan.. Onneksi han jai kiinni suurimmasta osasta valheitaan... Tytto myos kerran varasti sytkarin laukustani ja sytytti takapihan puskat tuleen silla aikaa kun olin laittamassa pyykkeja ja juoksi etuoven kautta minua karkuun.. Oli kiva menna takapihalle ja huomata etta puskat lyo (valehtelematta) parimetrisia liekkeja.. Puutarhaletkulla sitten onnistuin palon sammuttamaan, menin hakemaan naapureiden luona piileskelevan tyton takaisin kotiin ja soitin aidille ilmottaakseni mita tytto oli tehnyt. Aitihan sitten suuttui kauheasti ja syytti minua siita etta en katso lasten peraan joka ikinen sekunti (mika on mahdotonta koska kotitoita oli PALJON), ja siita etta jatan "sytkareita lojumaan tyton ulottuville".. Mika oli todella tekopyhasti sanottu, silla han tupakoi myos itse ja jattaa sytkarit lojumaan esim sohvalle ja takapihalle, kun mina taas laitoin omani aina kasilaukkuuni.. joten minun laukusta varastamansa sytkarin tilaan tytto olisi aivan hyvin voinut kayttaa yhta aidin sytkareista.

Aiti ei pitanyt kiinni sovituista tyoajoista, esim lupasi tulla kotiin yhdeksalta, ja tulikin kotiin vasta 12 aikaan, koska oli mennyt baariin toiden jalkeen. Polttaa pilvea sisalla omassa vessassaan, lyo ja huutaa lapsille aivan koko ajan.. Vapaapaivinaan aloittaa paivan parilla drinksulla ja lounasaikaan mennessa on niin humalassa etta mina joudun pitamaan lapsista huolta.. Han myos jatti usein lapset yksin kotiin yolla ja hiippaili ulos kavereidensa kanssa juhlimaan, minun vapaapaivina. Kerran sitten minun tullessa kotiin vapaapaivanani poikaystavani luota, lasten isa(jolla on lahestymiskielto koko perhetta kohtaan) oli tullut meidan kotiimme silla aikaa kun aiti oli naapurissa dokaamassa, lukinnut kaikki ovet etten paase sisaan, ja kun vihdoin han paasti minut sisaan, han huusi etta MINA olen jattanyt lapset yksin, etta olen lutka ja huora, minut pitaisi hakata kunnolla etta opin laksyni jne.

Nyt vihdoin lahdin pari paivaa sitten perheen luota, vikatikki oli kun aiti ilmoitti etta minun pitaa tehda palkatonta ylityota lauantaisin, etta han voi menna bilettamaan. Koska HAN tarvitsee taukoa omista lapsistaan. Kieltaydyin, jolloin han ilmoitti etta kaipa hanen sitten pitaa etsia uusi aupairi, joku keta voi tyoskennella myos lauantaisin. Sanoin vaan etta niin kai sun sitten taytyy, pakkasin laukut ja lahdin. :)

Kerron taman kaiken vain siksi, etta huomasin hanen hakevan uutta au pairia, enka halua muiden kokevan samaa minka mina koin. Mina olin onnekas, minulla on poikaystava kenen luokse pystyin muuttamaan valiaikaisesti, mutta ilman hanta olisin vielakin loukussa perheessa.

4

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JepJep..

      Lisaksi viela; aidilla on siis oma auto, muttei ajokorttia, joten han kaytti minua henkilokohtaisena kuljettajanaan, oli itsestaan selvyys etta vien hanet toihin jne. Tottakai myos vapaapaivini han halusi vieda lapset Perthiin, (n. 50km per suunta), ja koska hanella ei ole ajokorttia, piti minun vapaapaivanani vieda heidat sinne, viettaa koko paiva heidan kanssaan ja tottahan toki mina itse maksoin bensat. Han myoskin lupasi ostaa minulle uuden puhelimen ja maksaa puhelinlaskut. Tuskin on tarpeen kertoa etta aivan itse maksoin joka kuukausi puhelinlaskuni,seka puhelimen....

    • Josuli79

      Huh, aikamoista! Kerroitko tuosta naapureille tms? Jos olisi tullut joskus naapurin kanssa juteltua, olisit voinut kysyä että onko hänellä tietoa onko "emännälläsi" jotain ongelmia, koska... sitten kertoisit mitä talossa tapahtuu.

    • laurahoo

      Hyi että, kuulostaa kyllä aika sairaalta toiminnalta - eihän tuollaista kenenkään pidä kestää. Ihme, että jaksoit noinkin pitkään! Pohdin itse pitkään nuorempana lukion jälkeen au pairiksi lähtemistä ja jo erään perheen kanssa sopimukseen pääsinkin. Näin jälkikäteen ajateltuna olen kyllä päätökseeni jättää lähtemättä enemmän kuin tyytyväinen, niin paljon on saanut kuulla ja lukea näitä tarinoita, joissa mikään ei ole mennyt niin kuin etukäteen on luvattu. Koskaan ei voi täysin tietää!

      Toivottavasti ilmoitat/ilmoitit asiasta jollekin korkeammalle tasolle, jotta perhe saa tarvitsemaansa apua (ei, en tarkoita au pairia) ja joku takoisi äidille järkeä päähän.

      • Josuli79

        Ei lähtöä pelätä kannata :) Jos homma ei perheessä suju niin ainahan sieltä voi pois lähteä. Ja jos oikein omasta turvallisuudesta on kyse niin lähtee sitten vaikka vähin äänin perheen tietämättä ja jättää vaikka lapun pöydälle. Ítse olen ollut pari kertaa au pairina ja kerran nannyna ja au pair kerrat olivat oikein mukavia. Nannyna olo ei niinkään mennyt aivan mennyt niinkuin olisin halunnut (suomalainen perhe!) mutta siitäkin tilanteesta pääsin kun ilmoitin että lähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4412
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2371
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1940
    Aihe