Sillälailla

Pariskunta voitti lotossa yli 10 miljoonaa – nostaa silti sosiaalitukea 600 euroa/kk
06.02.2012, 12:00 · Kategoria:Ohhoh! Viihdeuutiset

Britanniassa on paljastunut erikoinen tapaus, jossa lotossa jättipotin voittanut pariskunta nostaa edelleen sosiaalitukia. Ennen voittoa vähätuloinen pariskunta sai yhteiskunnan rahallista tukea noin 600 euroa kuukaudessa. Tilanne ei ole voiton myötä muuttunut.
Michael ja Jean O’Shea voittivat Euro Millions -lotossa jo kuusi vuotta sitten peräti 10 200 000 puntaa, ja monien muiden lottovoittajien he lupasivat, että voiton myötä mikään ei muuttuisi. He lunastivat lupauksensa ja asuvat edelleen samassa pienessä tönössä kuin aiemminkin.
Nyt brittiläisiä veronmaksajia on kuitenkin alkanut ihmetyttää se, että ökyrikas pariskunta kehtaa nostaa edelleen myös tukia. Yhteensä veronmaksajien varoja on siirtynyt miljonääripariskunnalle vuosien varrella yli 35.000 euron verran. Parikunnan toiminta on laillista, koska saajan varallisuus ei vaikuta kyseisiin tukiin. Monien mielestä toiminta on kuitenkin moraalisesti väärin, Telegraph uutisoi.

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasfsgshfdsjfbk12

      Voi kuule moraalisesti pahempia asioita sattuu jatkuvasti ja kaikkialla.Niin toimisin itsekin jos olisi mahdollisuus.10 miljoonaa tai 20 miljoonaa niin jokaisen oikeutetun tuen nostaisin.

      Se,että minä jättäisin nostamatta,ei toisi muille tuensaajille senttiäkään enempää rahaa.

    • 8+8

      Briteillä onkin ongelmallista se, että niillä ei ole kuvallisia henkkareita ja muutenkin kirjanpito asuinpaikan mukaan sun muut osoitetiedot eivät ole täsmällisiä. Joten on helppo ylläpitää useaa henkilöllisyyttä samaan aikaan ja nostaa moninkertaisia tukia. Esim. kun menee naimisiin voi nostaa tukia tyttönimen ja sitten avionimen mukaan.
      Suomessa meidät luetteloidaan sotun mukaan, vaikka senkin työkkärin yhtenään onnistuu sotkemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1260
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      195
      563
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe