Palkaton työharjoittelu ja toimeentulo

Oppimaaninnokas

Vuoden loppupuolella itselläni alkaa korkeakouluopintoihin kuuluva työharjoittelujakso. Työ on palkaton, mutta saan kyseiselle ajalle opintotukea. Kyseisellä summalla ei kuitenkaan oikein elä enkä usko toista työtä harjoittelun ohelle saavani niin onko ainoa mahdollisuus laina? Vai onko tarjolla muita tukia, jotka helpottaisivat tilannetta? Esim. matkakulutkin jos korvattaisiin niin helpottaisi paljon.

Toisin sanoen, miten tulla toimeen useamman kuukauden kestävän palkattoman harjoittelun aikana?

4

1402

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etmitenkään..

      Itse uhrasin luottotietoni..... Vastus siis kuuluu, ei mitenkään. Tietenkin voit käydä illat ja viikonloput töissä (siivoojalle aina töitä, fyysisesti ja henkisesti erittäin raskasta ja alipalkattua) mutta näin kun lapsia on nioin työssäkäynti ei ollu tmahdollista. Koita toimeentulotukea hakea? Jos ei sitä irtoa niin et elä millään. Ja palkaton harjoittelu maksaa noin 10e päivä minimissään sinulle (matkat ruoka että jaksaa tehdä juoksupoikatöitä joita harjoittelijalle yleensä annetaan)

      Toivottavasti saat sossusta jotakin.

    • Ihmettelen vaan

      Such is life kuule. Monet opiskelee monta vuotta pelkällä opintotuella ilman lainaa. Niin miksi palkaton työharjoittelu olisi eri juttu?

    • etjnetjetjrsj

      Työharjoittelu on opiskelijalle koulunkäyntiä vaikka työtä se oikeasti onkin. Eihän kukaan saa koulunkäynnistäkään rahaa, joten ei niin myöskään työharjoittelusta. Tienaat yhtä paljon työharjoittelussa kuin perusopiskeluissakin.

      Miten olet tähän mennessä pärjännyt kun sinulla ei ole ollut työharjoittelua?

      Kyllä, koulujen työharjoittelujaksot ovat periaatteessa hyväksikäyttöä koska yrityksille olet ilmaista työvoimaa, mutta sille emme voi mitään.

    • zerohero54xx1

      Työharjoittelijoita on pidetty iät ja ajat ilmaisena työvoimana, onhan se hyväksikäyttöä. Ilmaiseksi töitä tekevä harjoittelija vie joltakin toiselta mahdollisuus palkkatyöhön ja varsinkin kaupan alalla tämä on iso ongelma.

      Vuonna 2018 voimaan astunut aktiivimalli pahensi edelleen tätä hyväksikäyttöä. Miksi kansanedustajat eivät voi puuttua hyväksikäyttöön ja tehdä jotakin palkallisen työllisyyden lisäämiseksi? Työttömien ja opiskelijoiden kyykyttäminen ei auta vaan kauppiaita pitäisi kannustaa palkkaamaan lisää työntekijöitä. Yksi tai kaksi ilmaista työharjoittelua riittää opettamaan kaiken tarvittavan työelämää varten, sen jälkeen pitäisi jo saada työtä josta maksetaan oikeaa palkkaa.

      Ihmiset, pitäkää tästä meteliä, tehkää ja allekirjoittakaa kansalaisaloitetta asioiden muuttamiseksi, ottakaa yhteyttä kansanedustajiin, kertokaa työvoimatoimiston henkilökunnalle ja oppilaitosten opettajille työharjoitteluiden hyödyttömyydestä ja hyväksikäytöstä! Meidän ei tule missään nimessä tyytyä nykyisiin käytäntöihin vaan meidän täytyy kapinoida oikeudenmukaisuuden puolesta.

      KANSANEDUSTAJAT, TYÖPAIKKAOHJAAJAT, OPETTAJAT JA TYÖVOIMATOIMISTON VIRKAILIJAT, HERÄTKÄÄ!

      Suurin osa työttömistä ja opiskelijoista haluaisi päästä palkallisin töihin. Harva haluaa jäädä kotiin makaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe