Käytännön vinkkejä? Itävaltaan eka kertaa perheen kanssa

kyykiärme

Moi,

Näin ensikertalaisena tiedustelen tipsejä, kuinka kannattaa menetellä reissuun lähdössä mm. suksien sekä lentokoneen paikkojen kanssa. Meitä on siis 2 aikuista ja 2 lasta lähdössä.

Matka on Finskin Lomalento, joten suksimaksuja täytyy maksaa. Netissä maksettuna ne hoituu edullisemmin. Tiedän, että maksu on suksiparista, mutta kuinka usein noita suksipusseja "ratsataan", jos maksaisi vain per suksipussi?(laittaisi lasten sukset aikuisten pusseihin) Omilla suksilla haluamme laskea joka tapauksessa.

Entä kannattaako lentokoneeseen varata maksulliset paikat vai luottaa siihen, että check inniä tehdessä löytyy suhtkoht viereiset paikat? Vai onko maksulliset paikat lähinnä niitä varten, jotka tarvitsevat esim. exit-paikat tai välttämättä ikkunapaikan? kuinka moni yleensä varaa maksullisen paikan?

Monoista sen verran, että matkalaukuissa ne vievät tuhottomasti tilaa. Miten niiden kanssa on parasta toimia? Laittaa kahdet monot kahteen eri kassiin?

Lento lähtee lauantaina jotain 11 aikoihin. Voiko sukset ja matkalaukut viedä kentälle jo perjantai iltana, jotta la-aamuna ei tarvitsisi noiden vehkeiden kanssa hikoilla?

Toivottavasti saan paljon asiallisia vastauksia:)

4

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alppihumppaa

      Joko reissu on tehty? Jos ei, niin tässä jokunen ajatus.

      Paikkojen varaus: Ei kannata tuhlata rahaa paikkojen ennakkomaksuun. Lomalennolla matkatoimisto tekee jo tsekkauksen, että perheenä olette lähekkäin/vierekkäin. Näin ainakin Aurinkomatkojen (SunSki) reissulla.

      Suksien kuljetus: Oma riskinsä ainakin Suomen päässä. Lasten sukset ovat toisaalta sen verta pienet, että menee huomaamatta aikuisten suksien mukana. Itse olen tuonut muutaman kerran ostamani toiset sukset alppimaasta suomeen päin ilman ongelmia.

      Monot: Monokassit ovat paras ratkaisu. Suksikuljetus pitää sisällään myös monot joten niistä ei tarvitse maksaa ylimääräistä. Menee erikoismatkatavaroiden kanssa.

      Lähtöselvitys: lento on auki yleensä edellisenä iltana, joten paras ratkaisu on viedä kaikki ruumaan menevät kamat perjantaina kentälle. Säästyy jonotukselta sitten lähtöaamuna.

      Ei kun hyvää matkaa. Ja varoituksen sana: varokaa alppikuumetta. Veikkaan, että ensi talvena olette uudelleen hiihtelemässä alpeilla

      • kyykiärme

        ISOT kiitokset asiallisesta vastauksesta! Reissua ei ole vielä heitetty, mutta ei enää montaa päivää...;)


      • Alppihumppaa
        kyykiärme kirjoitti:

        ISOT kiitokset asiallisesta vastauksesta! Reissua ei ole vielä heitetty, mutta ei enää montaa päivää...;)

        No, mites reissussa kävi? Suosiko sää ja iskikö alppikuume? VAstasiko matka mielikuvia?


      • kyykiärme
        Alppihumppaa kirjoitti:

        No, mites reissussa kävi? Suosiko sää ja iskikö alppikuume? VAstasiko matka mielikuvia?

        Ihan loistava reissu ellei kaikkien aikojen paras. Matkakertomus maaliskuun kohdalla www.kaape.blogit.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      95
      1501
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      200
      948
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      842
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      693
    Aihe