Tuomas Kyrö: Kerjäläinen ja jänis

alvari.raappavaara

Siltalan talliin siirtynyt Kyrö kajautti joulumarkkinoille varsinaisen Kerjäläisoopperan. Aihe on mitä ajankohtaisin, silmissämme ainakin pääkaupungin kaduilla päivittäin. Samalla Kyrö osoittaa kunnioitusta suurelle satiirikolle, Arto Paasilinnalle, jonka uran alkupäästä löytyy Vatasen jänistarina. Jarvan Ristohan sen filmasi hienosti, Jäniksen vuosi jäi elokuvahistoriaan.
Kyrön päähahmo on romanialainen Vatanescu, joka lähtee pohjoiseen tavoitteenaan ansaita sen verran, että poika saa oikeat nappulakengät ja pärjää potkupallossa. Venäläisgangsteri Jegor hoitaa kaiken: työsopimuksen, kuljetukset, majoituksen, kerjäysvuorot ja 75% provision keräämisen. Tappeluksihan se menee ja Vatanescu siirtyy vapaaksi yrittäjäksi. Kannoillaan kostonhimoinen venäläismafia, poliisi ja Suomen muut viranomaiset.
Polveilevalla vaelluksellaan kautta maan Vatanescu kohtaa suomalaisen ihmisyyden koko kirjon, ja siinä sivussa toki muutaman muun maahanmuuttajan. Sekä tietennii tapaa citykanin, jonka symboliikasta esteettisessä ja eettisessä katsannossa väännetään humanistipiireissä vielä monta gradua.
Kyrön teksti sivaltaa ajan ilmiöitä, ei vihalla vaan kummeksuvalla otteella. Osansa saavat niin viranomaistoiminnot sääntöviidakoineen, kulutusjuhlat, ylikoulutetut humanistit, luontoa suojelevat viherpiiperöt ja tietennii veijarikaksikko Sikari ja Kolmonen, jotka purkavat tuntureita Kansallis-Idea-Parkin tieltä.
Kyrön kieli on edelleen napakkaa, tarkasti luettavaa, jottei ajatus luiskahda ohi silmien. Laveat maalailut ja laajat selittelyt eivät ole Kyrön tapa kirjoittaa. Saattaapi olla, jotta loppupuolella esiin nostettu Tavallisten Ihmisten Puolue johtajanaan Simo Pahvi on liian rankkaa kuvaa todellisuudesta. Kaikessa faktisuudessaan.
Rohkenen suositella mustan huumorin ja ajankohtaisen asian ystäville.

2

513

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puppeli tuppeli

      Jänöjussin mäenlasku on reipas lastenlauluklassikko. Toista laulua ei jänöjussin mäenlaskusta kannata tehdä.

      Jäniksen vuosi on myös eräänlainen kirjaklassikko. Muita jänis/kani kirjoja ei kannattaisi tehdä.

      Pupu Tupunat ovat tietysti erikseen.

    • heyitsme

      Tietennii, tietennii. Opettelisitko kirjoittamaan kiitos?
      Kirja oli kyllä hyvä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      416
      1971
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      148
      1447
    3. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      175
      1428
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      118
      1353
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1156
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      897
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      892
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      62
      724
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      665
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      645
    Aihe