Kananmunat Hämeenlinnan torilla

Onko ketään joka on ostanut vakituiselta kananmuna myyjältä kananmunia. Itse olen ostanut monta monta vuotta mutta nyt tuntuu että kananmunat ei maistu enään samalta. Viime vuonna oli puhetta että kananmunien myynti loppuu kun toimintaa lopetetaan eli myykö nyt jonkun muun tuotteita.
9701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rengosta tuli aikoinaan hyvää....Salon Maurilla oli kyllä hyvät munat..moni emäntä kehui, että vastaavaa ei ole ilmaantunut markkinoille !!?!?!?!??!??!

Äänestä

Maurin munia moni kaipailee!!! Nykyiset haisee silakalta.

Äänestä
  • Kananmunat maistuvat siltä, mitä kanoille on syötetty. Milloin kalanrehua, milloin jotain muuta. Luomumunat ovat ainoa järkevä vaihtoehto, kanoilla on paremmat olot ja niiden ravinto on tarkemmin säänneltyä. Vielä kun luomu kanat tai broilerit tulisivat helpommin (ja edullisemmin) saataviksi.

    Äänestä

Hämeenlinnassa ainakin ripsipiirakat tuntuu maistuvan...melkonen kuhina käy tuolla Thai-leipomoissa...?!

Äänestä
  • Eilen oli ainakin markkinoilla myymässä kananmunia sama myyjä. En käynyt kysymässä että onko oman tilan mutta mainoskyltit oli toiset. Onko edes sallittua myydä torilla muita kun omia tuotteita omiin nimiin ?

    Äänestä

  • Markkinat kirjoitti:

    Eilen oli ainakin markkinoilla myymässä kananmunia sama myyjä. En käynyt kysymässä että onko oman tilan mutta mainoskyltit oli toiset. Onko edes sallittua myydä torilla muita kun omia tuotteita omiin nimiin ?

    No ei siellä ainakaan toisten munia saa myydä, sehän täyttää jo jonkinlaisen parituksen tuntomerkit!

    Äänestä

Oliko munia myynnisssä eilen, voi hitsi, kun en ehtinyt markkinoille. Oliko Maurin vai kenen munia, luomuja vai tavallisia? Kyllä Maurin munat on parhaita!!!

Äänestä
  • Torilla myytävät kananmunat on kuulemma toisesta kanalasta eli ei enään Janakkalasta - vaikka omalla nimellä näköjään vielä myy. Maku on paljon huonompi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Torilla tavataan kirjoitti:

Onko ketään joka on ostanut vakituiselta kananmuna myyjältä kananmunia. Itse olen ostanut monta monta vuotta mutta nyt tuntuu että kananmunat ei maistu enään samalta. Viime vuonna oli puhetta että kananmunien myynti loppuu kun toimintaa lopetetaan eli myykö nyt jonkun muun tuotteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu