Ikkunat joita ei saa avata?

ei saa avata

Onko mahdollista että tollasia ikkunoita on olemassa?

Kaverille asennettiin kuulemma kerrostaloon sellaiset ja ilma vaihtuu joidenkin pikkureikien kautta jotka on ikkunan yläpuolella. Onko toi totta? Vai onko kaveri ymmärtänyt jotain väärin?

Jos toi on totta, ei kuulosta kopvin kivalta keksinnöltä...huh...kun ei saa edes tuuletettua kun haluaa ja jos on kesällä kuuma jne., niin mitä järkeä tollasessa on? Kuka "insinööri" tollasia rakentaa???

t. tietämätön tyttönen

12

5964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso ikkuna ei kestä

      Luultavasti sen ikäinen rakennus, että korvausilma tulee ikkunanraosta(tiivistettä poistettu muutamia senttejä ylerunasta). Nykyratkaisu on karminrakoventiili-> luultavasti 30-50cm pitkä kapea palikka ikkunan yläreunassa. Erikoista on, jos ei samassa ikkunapokassa ole erillistä tuuletusikkunaa? Avaamiskielto voi johtua myös siitä, että ikkuna niin suuri että saranat ei kestä ikkunan painoa avattuna ilman tukea? (nykyajan heppoisilla rakenteilla karmit pettää, lisävarusteena antavat tukikepin joka laitetaan ikkunan ja lattian väliin.)

      Ts. muuten kuullostaa normaalilta ratkaisulta, pl. kapean 30-50cm kokoisen tuuletusikkunan puuttuminen, varsinkin jos huoneessa ei ole yhtään ruuletusikkunaa...?

    • TeroTaneli

      En tiedä ikkunoista, mutta kerrostaloissahan pitää olla yötä päivää ilmanvaihto päällä, jolloin tuulettamisen tarve vähenee. Samaa lämmintä ilmaa sieltä avatusta ikkunasta tulee kuin pikkureikien kauttakin.

    • Näin meillä....

      Meille yläkertaan mies valitettavasti valitsi sellaiset ikkunat, joissa ei ole tuuletusikkunaa. Enpä tiedä mitään järjettömämpää. Ilmastointi kuulemma hoitaa sen, mutta miettikääpä kesäkuumalla, ei ilmastointi mitään viilennä, ilma seisoo ja on kuumaa ja kosteaa.

      Kesällä, siivotessa yms. olisi kiva pitää tuuletusikkunaa hiukan auki, mutta minkäs teet?

      Enkä usko sitä, että tuuletusikkunat makkarissa pilaisivat koko talon (tai jotain).

    • iufrkeje

      Näinhän se on. Ilmanvaihdon kannalta tuuletusikkunat ovat turhia tai jopa haitallisia jos niitä pidetään turhaan auki. Jos talossa ei ole ilmastointia eli ilman viilennystä niin kesällä voi tulla tukalaa. Ja onhan se mukavaa joskus ikkuna avata ja "roikkua" ulkoilman puolella ulkoilmaa haistelemassa ja maisemia katselemassa. Ja tietysti vaikka siivotessa kun meinaa hiki tulla.

      Ei muuta kuin ikunat vaihtoon - tai sitten mies :-).

    • 18+16

      Nykypäivää ovat kiinteät ikkunat. Ei tuuletusrakoja. Tuuletuksen hoitaa oikein mitoitettu ilmanvaihto ja kesällä toimii jäähdytys.

      Kiinteiden ikkunoiden etuja:
      - selvästi paremman näköiset
      - parempi lämpöarvo, ei vuotavia avattavia saumoja
      - helpompi pestä ja pitää puhtaana
      - ei mekaanisia, jumittavia osia
      - ja vielä kerran: erittäin näyttäviä varsinkin isoissa ikkunoissa.

      • Haunttivepa

        "kesällä toimii jäähdytys" Kenellä on kerrostalokämpässään jäähdytys? Höh?

        Nimimerkillä "oli siellä vesipattereissa kylmää vettä talvellakin, miksei sitten kesällä??"


      • hesus20

        Tääläkin on näitä jotka luulevat että kiinteä ikkuna on helpompi pestä mitä avattavat. On tietysti kaksi pesupintaa vähemmän, mutta se toisen pesupinnan joutuu pesemään ulkona, entäs jos talo on 2.kerroksinen ? Tikkailla, nosturilla.. Avattavat ikkunat voi pestä aina sisältä.


      • Kiinteän omistava
        Haunttivepa kirjoitti:

        "kesällä toimii jäähdytys" Kenellä on kerrostalokämpässään jäähdytys? Höh?

        Nimimerkillä "oli siellä vesipattereissa kylmää vettä talvellakin, miksei sitten kesällä??"

        Kiinteeseen saa kyllä ilmanvaihtoventtiilin tai kaksikin! Kiinteä on kaunis, valoisa ikkuna... Ja jos pesu on ongelma niin ei muutakuin aktiivilasilla sitten vaan! (itsepuhdistuva)

        Iso kiinteä on kaunis! Niin suuri avattava on vaarallinen painavine puitteineen!


    • "18 16" kirjoitti:

      Kiinteiden ikkunoiden etuja:
      - selvästi paremman näköiset -> ehkä, en vain ymmärrä miten ovat paremman näköisiä kuin avattavat...

      - parempi lämpöarvo, ei vuotavia avattavia saumoja -> varmastikin

      - helpompi pestä ja pitää puhtaana -> tätä en kyllä ymmärrä, että jos ikkunoita ei saa auki, niin mien ne on helpompi pestä, varsinkin ulkoa?

      - ei mekaanisia, jumittavia osia -> totta

      - ja vielä kerran: erittäin näyttäviä varsinkin isoissa ikkunoissa.

      • 18+16

        "Kiinteiden ikkunoiden etuja:
        - selvästi paremman näköiset -> ehkä, en vain ymmärrä miten ovat paremman näköisiä kuin avattavat..."

        No käypä katsomassa jostain rikkaiden kaupunginosasta hienoja kivitaloja, kumpia ikkunoita siellä on? Eli kiinteät ikkunat tekevät yhtenäisen lasiseinämäisen vaikutelman. Lisäksi voi olla vaikeaa saada saranarakenteet kestämään 200kg lasituksia?

        "- helpompi pestä ja pitää puhtaana -> tätä en kyllä ymmärrä, että jos ikkunoita ei saa auki, niin mien ne on helpompi pestä, varsinkin ulkoa?"

        Pestäviä lasipintoja on vain 2. Avattavissa on ainakin 4.

        Toki nyt täytyy kyllä myöntää että lähinnä puhuin koko ajan pientalojen ikkunoista, en kerrostalojen.


      • auki
        18+16 kirjoitti:

        "Kiinteiden ikkunoiden etuja:
        - selvästi paremman näköiset -> ehkä, en vain ymmärrä miten ovat paremman näköisiä kuin avattavat..."

        No käypä katsomassa jostain rikkaiden kaupunginosasta hienoja kivitaloja, kumpia ikkunoita siellä on? Eli kiinteät ikkunat tekevät yhtenäisen lasiseinämäisen vaikutelman. Lisäksi voi olla vaikeaa saada saranarakenteet kestämään 200kg lasituksia?

        "- helpompi pestä ja pitää puhtaana -> tätä en kyllä ymmärrä, että jos ikkunoita ei saa auki, niin mien ne on helpompi pestä, varsinkin ulkoa?"

        Pestäviä lasipintoja on vain 2. Avattavissa on ainakin 4.

        Toki nyt täytyy kyllä myöntää että lähinnä puhuin koko ajan pientalojen ikkunoista, en kerrostalojen.

        "No käypä katsomassa jostain rikkaiden kaupunginosasta hienoja kivitaloja, kumpia ikkunoita siellä on? Eli kiinteät ikkunat tekevät yhtenäisen lasiseinämäisen vaikutelman. Lisäksi voi olla vaikeaa saada saranarakenteet kestämään 200kg lasituksia?"

        Ikkunat saa myös avattavina ja "lasiseinämäisinä" jos ovat kokoalumiiniset (=rikkaiden ikkunat??). Avattava 200 kg puite ei ole enää tavanomainen, joskaan ei mahdoton, mutta yli 100 kg puite kokalumiinisessa ikkunassa ei ole mikään ongelma.

        "Pestäviä lasipintoja on vain 2. Avattavissa on ainakin 4."
        Samoin kokoalumiinisessa ikkunassa on 2 pestävää lasipintaa, myös avattavissa.

        Kysehän on vain siitä mitä haluaa. Tavanomaiset avattavat, vai vähän kalliimmat ja paremmat avattavat.


    • kljsahsl

      Ei kai rumempaa ikkunaa olekaan kuin alumiini- tai puusäleiköllä varustettu räppänä. Lisäksi sen hyttysverkolla vuoratun kapean luukun kautta ei kesäkuumalla tule juurikaan viilentävää ilmaa. Eli kunnon leveä (n.40cm) avattava ikkuna joka huoneeseen on paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      117
      6186
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5129
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      65
      4242
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      97
      3831
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      11
      3604
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3151
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2479
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      65
      2226
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      24
      1572
    Aihe