ei käynnisty....

eikäynnisty...

vm.2001 almera ei yli 20 asteen pakkasella käynnisty,jollei sisälämppäri päällä. Pyörittää kyllä starttia vaikka kuinka kauan,muttei käynnisty??? kun pakkanen laskee niin lähtee hyvin käyntiin tai jos lämmitin sisällä päällä. vikavaloja ei pala. onko ominaisuus???

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • almeristi51

      Sisätilanlämmitin ei kyllä vaikuta käynnistymiseen , ainoastaan moottorinlohkolämmittimellä on vaikutus, tarkista sen toiminta.

    • .,.,

      SUOSITTELEN DATSUN B11 E15 MOOTTORILLA!!

    • samavikaollutjoskus

      Veikkaan ajonestoa, siinä kylmyyden aiheuttamaa sähkövikaa.
      Kun startti pyörittää mutta moottori ei käynnisty niin vilkkuuko ajoneston valo (punainen lähellä tuulilasia)?
      Muistaakseni kun avain ei ole lukossa ko. valo vilkkuu mutta kun avaimen laittaa lukkoon tai virran päälle vilkkumisen pitäisi lakata.
      Jos valo vilkkuu moottori ei voi käynnistyä vaikka startti pyörii.

      • ei starttaa

        polttoainepumpun releessä oli vika, sen verran jäykkä ettei pakkasessa lyöny päälle, kun lämpes niin toimi.


    • tffdjaja

      Vika on virtalukon pohjassa. itselläni teki joskus samaa ja virtalukon pohjan vaihdon jälkeen ongelma katosi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4467
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1197
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      913
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      847
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe