Perustetaanko kommuuni Helsinki/Espoo/Vantaa

tyttötyllöööröne

Mitäs sanoisitte omakotila kommuunista? Yksinasuessa aika käy pitkäksi ja yhteisöllisyys on pop.

Anyone?

16

1644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjsjjsjjs

      itse voisin kans olla kiinnostunut tämmöisestä kommuunin perustamisesta, asun tällä hetkellä yksin, mutta olen asunut monien eri ihmisten kanssa saman katon alla ja tullut siihen johto päätökseen että nauttisin elämästä paljon enemmän muitten seurassa. ainoa vain että omistan 1,4 v maatias kissan josta en haluaisi luopua joten kanssa asuville toivoisin sen olevan okei : ) onko jonkinlaisia asunto vaihtoehtoja jo tullut vastaan? minkä ikäisistä ihmisistä olisi kyse? :)

    • himande

      Itekki kyl kaipaisin jotain tällast, en tykkää yksin olla enää hetkeekään. Vantaalle ois kiva muuttaa. Itse oon kohta 21-vuotias nainen. Minkä ikäsii te muut olette?

    • Sahasu-

      24-vuotias mies ja kaksi koiraa kiinnostuneita, jos löydetään omakotitalo. Mitä enemmän tilaa, sen parempi. Mitä suurempi piha, jossa viljellä, parempi.

    • Näköjään viestini ei tänne viimeksi tullut. Eli täällä myös yksi 28v nainen koirat kiinnostuneita kommuuniasumisesta. Koirat kisa/jalostuskäytössä eli myös pentuja pitäisi sietää silloin tällöin. Itäinen Helsinki-Vantaa kiinnostaisi...

      S-postia saa laittaa [email protected]

    • chemineau

      Hei! Boheemi arkkitehtiopiskelijanainen olisi myös kiinnostunut omakotitalokommuunista! Mieluiten Käpylä - Vallila - Kumpula -akselilta tai Itä-Helsingistä hyvien liikenneyhteyksien varrelta!

    • Tälläinen idea on juuri sitä, mitä olen asumiseen kaivannut :) asun tällä hetkellä kylläkin soluasunnossa, mutta minusta on eri asua vain jakaa asunto jonkun kanssa kuin todella asua useamman ihmisen kanssa omassa talossa. Olen 23-vuotias opiskelija ja sijainniksi käy oikeastaan mikä tahansa sujuvan julkisen liikenteen varrelle sattuva sijainti.

    • Opiskelija

      Hei! Onko kukaan ottanut asiakseen etsiä mitään kämppää? Onko mitään kämppää hakusessa?

      Itseäni kiinnostaisi kommuuniasuminen yksin elämisen jälkeen eikä ole ketään kavereitakaan tiedossa jonka kans vois muuttaa.

    • kämppiksiä

      Hei, jos tääl on enää ketään kyseisestä asiasta kiinnostunutta niin täällä olis yks parikymppinen nainen joka haluais yhen tai pariki kämppistä mahdollisesta, mielellään nais puolisia ja samanikäsiä! Yhessä vois kämppää ettii jos löytyy ihmisiä jotka haluais asua jossain suht hyvällä alueella helsingissä! :)

      [email protected]

    • ruukunvalaja

      Oon parikymppinen nainen. Itsekin olisin kiinnostunut mahd. halvasta kommuuniasumisesta rentojen tyyppien kanssa, oon tuleva yliopisto-opiskelija ja Itä-Helsinki sopisi parhaiten. Kunhan on hyvien kulkuyhteyksien varrella. Pistäkää viestiä [email protected]. Suvaitsen eläimet, päihteidenkäytön jne. Jonkinlainen kotirauha olis hyvä olla. Olen muusikkohenkinen, kiva tyyppi!

    • henry puum

      Olen nuori 20 vuotias koululaispoika
      Kunnon poikaa, ei poltta eikä ryyppä ja olen kiinostunut olema mukana komuunin perustamisessä . Ottakaa yhteyttä henry.puum@facebook.​com

    • kolmeviisikuusise

      Heipä hei!

      Minua itseä kiinnostaisi juuri nimenomaan omakotitalo asuminen, kerrostaloista yms muista pyh.

      Mitenhän tämmöisen porukan saisi kasattua yhteen niin oltas jo askelta eteenpänä muuttamassa unelmiemme kommuuniin? Hmm. Tarjontaa (ja kohtuuhintaisia) omakotitaloja näyttäs olevan tälläkin hetkellä hyvin tarjonnassa.

      Olen 22 vuotias nainen ja minulla on kissa. Ei ole kiire saada asuntoa,
      hyväähän kannattaa aina odottaa ;) Joten ottakaapa yhteyttä postiini niin voitas sumplailla lisää! Toteutetaan tämä rakkaat siskot ja veljet!

      [email protected] .

    • Rouzie

      Täällä olis myös edullisesta (!) omakotiasumisesta kiinnostunut parikymppinen tyttö :) löytyisköhän täältä oikeesti porukkaa jonka kanssa muuttaa yhteen? Lemmikit ja päihteet ok :) Mullakaan ei mikään kiire varsinaisesti vielä muuton kanssa, mut jos löytyis hyvä porukka niin olis tosi kiva muuttaa !

      • piskuinen

        Täällä myös yksi asiasta kiinnostunut 35-vuotias yliopisto-opiskelija [email protected]


    • maijamehukattinen

      Rouzie, saisko sulta jotain yhteystietoja! :)

    • iinargh

      mahtavaa. tällä hetkellä istun vanhassa puuomakotitalon kommuunissa ja jo mielessä ollut ajatus kommuuniin muuttamisesta vain vahvistu! Tällä hetkellä asun ja opiskelen Helsingissä. Oon ihan mukava ja rento tyyppi, sosiaalinen, ja yhteiselo jokseenkin samanhenkisten ihmisten kanssa ois kivaa :) Asun yksiössä tällä hetkellä, ja se ei tunnu ihan omalta jutulta tän hetkisessä elämässä.

      [email protected] , laitetaan viestiä!

    • Anonyymi

      👍
      Kannatan periaatetta. Mielessä ollut kauan. Olin juht nuorena Taalainmaalla, Ruotsissa ja kävin kommuuniyhteisössä, ajattelin: tämmöiseen haluan. Se tosin oli oletettavasti kallis ratkaisu, vasta rakennettuine taloineen, mutta ajatuksena hyvä.
      Sitten ystäväni on pitkään halunnut koota ystävänsä suuriin tiloihinsa, sieltäkin ajatus tuttu. Itse olen aikuisena asunut toisen kanssa kämppiksenä.
      Eli joo kannatan ja heti ajatus sopisinko yhteisöön, olen aika "introvertti", myös omaa aikaa ja tilaa tarvitseva, mutta - klikkasin nettiin kommuuniasumista Espoossa ja netti ohjasi lukemaan ilmoituksen, joten ... mielessä on jos sovin joukkoon ja joukko sopii ns minuun 😊. Miksi mietin, niin vaikka olen "introvertti" niin on minussa myös sosiaalinen puoli , nämä nyt on puolia, jotka liittyy persoona-asiaan, joka ei vähäinen. Mitä muuta ? sillä rahalla, mitä muutama ihminen maksaa vuokraa, voisi parhaassa tapauksessa olla tarjolla monipuolisempi asumismuoto, tämän hetkisen, suht uuden, oikein hyvän vuokra-asunnon tilalle ja vielä sopivassa seurassa, niin Lainatakseni Jorma Uotista - siitä vois tulla - Ei huonoo, vaan Hyvä 😊

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1445
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1331
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      31
      759
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe