Debian

Miksi Debianin lataus on tehty niin hankalaksi? On DVD-1, DVD-2, SHA512SUMS,
MD5SUMS jne... Mistä tietää että mikä niistä pitää ladata?
280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siksi että Debian on niin iso jakelu ja tarvitaan kahdeksan DVD-levyä että kaikki mahtuu.

Tarkistussummalla varmistetaan ettei tiedonsiirrossa tai poltossa levylle ole tullut virheitä.

Ensimmäinen romppu tai DVD riittää. Helpoiten asennus onnistuu verkkoasennusrompulla. Asennusohjelma hakee puuttuvat asennuspaketit itse verkosta. Toimii sinänsä aivan samoin kuin ykkös DVD tai CD. Onpahan vain pienempi ladattava.

Tikulta asennettaessa Unetbootin on kätevä ohjelma asennustikun tekoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä. kirjoitti:

Miksi Debianin lataus on tehty niin hankalaksi? On DVD-1, DVD-2, SHA512SUMS,
MD5SUMS jne... Mistä tietää että mikä niistä pitää ladata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu