Hei, kuinka paljon Suomessa on Mac-tietokoneidenkäyttäjiä prosenteissa tai lukumääränä? Löytyykö tästä tutkimusta tai muuta tietoa? Entä Ipad-käyttäjiä? Entä Iphone-käyttäjiä?
Mac-käyttäjien osuus
4
212
Vastaukset
- 1stMacFinn
Ei taida kovin tarkkaa tietoa olla kellään.
Kyllähän varsinkin Macbookeja näkee julkisissa kulkuneuvoissa paljon nykyään ja samoin iPhoneja. Muita tabletteja kuin iPadeja ei ole tullut vastaan.
Olisko Mac prosentti jotain 7-8 % luokkaa. Ihan vaan hatusta vedin.- Macilla mennään
Aika hyvin vedetty hatusta. Löysin äsken tiedon, että "Applen Mac OS X -käyttöjärjestelmällä on Suomessa noin kahdeksan prosentin osuus. ". Lähde:
http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_7_ohitti_vihdoin_xp_n_suomessa
Saattaa pian lähennellä 10%. Macilla mennään kirjoitti:
Aika hyvin vedetty hatusta. Löysin äsken tiedon, että "Applen Mac OS X -käyttöjärjestelmällä on Suomessa noin kahdeksan prosentin osuus. ". Lähde:
http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_7_ohitti_vihdoin_xp_n_suomessa
Saattaa pian lähennellä 10%.Statowlin mukaan MacOS on työpöytäkäyttiksissä juuri rikkonut 10 prosentin rajan Suomessa. Kasvu jatkuu.
Mobiilikäyttisten sarjassa, siis Statowlin luokittelun mukaan, iOS:n osuus Suomessa on 36 % ja kasvussa sekin. Android oli viime vuonna iOS:n edellä, mutta ei ole enää. Tässä siis tabletit ja kännykät.RepeRuutikallo kirjoitti:
Statowlin mukaan MacOS on työpöytäkäyttiksissä juuri rikkonut 10 prosentin rajan Suomessa. Kasvu jatkuu.
Mobiilikäyttisten sarjassa, siis Statowlin luokittelun mukaan, iOS:n osuus Suomessa on 36 % ja kasvussa sekin. Android oli viime vuonna iOS:n edellä, mutta ei ole enää. Tässä siis tabletit ja kännykät.Sen verran vielä, että muissa Pohjoismaissa Macin osuus on selvästi suurempi kuin Suomessa. Tanskassa menee 15 %:n raja rikki lähikuukausina, Norja ja Ruotsi keikkuvat 13 %:n kahden puolen.
Virossa lähestytään viittä prosenttia ja Venäjällä kahta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760