koiran tuleva koko

nösses

toivoisin arviointeja teiltä minkä kokoiseksi/painoiseksi pennut tulevat? meillä pitkäkarvainen sekarotunen emä, säkä noin 50cm ja isä pitkäkarvainen collie. todennäköisesti siis ainakin puolipitkäkarvaisia tulossa, vai mitä luulette? pentuja tuli kaksi, poika ja tyttö. nyt ovat neljä viikkoisia. kolme viikkoisina olivat; tyttö 1400g ja poika 1900g. nyt ei olla punnittu. tassujen koossa ihan huomioitava ero. toivon asiallisia vastauksia, ei provoja, vittuilua ym. pennut on tarkoituksella teetetty ja etukäteen sovittuihin koteihin. mietimme vain mahdollista kokoa, isoihin säkäkorkeuksiin ja massoihin olemme varautuneet - siis nämä eivät ole vahinkoja tms. vittuilijoille tiedoksi!!! (p.s. tämä siksi, että hetkittäin tuntuu olevan mahdotonta saada asiallisia kommentteja tältä taholta)

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxx

      Toivottavasti ei ainakaan tuossa sekarotuisessa ole merleä, sillä colliellahan on kielletty merle&merle yhdistelmä terveydellisistä syistä.

      Mitä rotuja emässä on? Isoja? Massavia? Niukkakarvaisia?

      Kahden pitkäkarvaisen yhdistelmästä luulisi tulevan pitkäkarvaisia, riippuen tietysti mitä kaikkea nuo perimässään kantavat. Pitkäkarvaisuus on eri roduilla hiukan erilaista, sekä myös rodun yksilöilläkin erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2802
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      353
      2574
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2265
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1629
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      47
      1504
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1213
    Aihe