Onko naisen kauneudesta

Kauneudesta haittaa?

haittaa hakiessaan naisvaltaisen lalan työpaikkaan?
Siitä aina puhutaan miten edullinen ulkonäkö avaa ovia. Mutta koskeeko se vain paikkoja joissa on miehiä valitsemassa? Haluaako naisesimihet valita työhön mieluummin vähemmän kauniita jos kuitenkin koulutus ja työkokemus on riittävä?

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On ja ei haittaa

      Ihan mistä tahansa huomiota herättävästä ominaisuudesta voi olla haittaa työnhaussa. Riippuu tietenkin siitä, millainen ihminen on valintaa tekemässä.
      Keskinkertainen ja tavallinen joutuu harvoin negatiivisten ennakkoasenteiden kohteeksi. Jos on keskinkertaista parempi, huomataan positiivisesti, mutta jos on liian hyvä, niin sepä saattaakin herättää negatiivisia tunteita. Jos esimiehellä on itseluottamus kohdallaan, hän kestää alaisissaan paremmuutta.

      Olen melko varma, että naispuolisen työnhakijan kauneus vaikuttaa työnsaantiin positiivisesti, jos valinnan tekee mies.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe