Kai tää pätee vm.-08 Golffeihinkin.
eli
Tuommoista kysyin Vw-liikkeestä:
"Saako Vw Jetta 1.9 Tdi (77KW) vm. 2008 autoon asennettua letkulämmitintä?
Minulla on Jetassani nyt (ilmeisestikin)
alkuperäinen säteilylämmitin. Sen teho ei oikein riitä näin kylmillä
ilmoilla, kun autopaikan tolpan ajastinkin on vain kerrallaan max 2 tuntia
päällä.
Olen katsellut Calixin ja Defan sivuilta tietoja, mutta näyttää, että vitos
(V) Golfiin ja Jettaan tarjotaan vai tuota säteilylämmitintä, ainakin
letkulämmittimen asennusohjesivulla ei mainta V Golfia. Nelos ja kutos (IV
ja VI) Golfiin sensijaan tarjolla on myös letkulämmitintä, ainakin
asennusohjeiden sivulla."
Ja vastus tuli:
"Kyseiseen autoon ei ole saatavana kuin säteilylämmitin ja ei voi oikeen
ruveta soveltamaankaan mitään muuta koska ei voi tietää mitä häiriöitä se
aiheuttaa moottorin ohjainlaitteille.Vastuksen tyyppi on aina riippuvainen
moottorin tyypistä millaisen siihen valmistajat ovat katsoneen sopivan."
Ihmettelen että onko tosiaan näin tilanne?
Eihän semmonen '250 w silitysrauta" mitään lämmitä 2 tunnissa 30 asteen pakkasella.
Onko kukaan asenuttanut letkulämmitintä vm. 2008 1.9 Tdi Golffiin tai Jettaan? Sama kone kait Jetoissa Golffeissa on.
Vw Jetta/Golf 1.9 Tdi Vm.-08 ei saa letkunlämmitintä?
7
1977
Vastaukset
- Touran Toope
Olet saannut oikeaa tietoa. Ei kannata alkaa väsäileen sinne moottoriin mitään saattaa tehdä käynnistyhäiriöitä.
- jtr
Mulle asennettiin viime talvena letkulämmitin Golf Varianttiin (1,9 TDi, 77 kW, BLS). Muistaakseni Defan tekemä. Hyvin toimii.
- jtr
... niin ja toi onnistunut asennus oli siis vuosimallin -08 varianttigolffiin (joka siis on Jetta) eli Golf V.
- Viitti kintistä
jtr kirjoitti:
... niin ja toi onnistunut asennus oli siis vuosimallin -08 varianttigolffiin (joka siis on Jetta) eli Golf V.
Hae helkama autosta 1.9dskodaan sopiva.
- Läpöpäivittäjä.
Viitti kintistä kirjoitti:
Hae helkama autosta 1.9dskodaan sopiva.
Elkee menkö laittamaaaaan vääriä lämppäreitä.
- Älkää herrakiesus
Läpöpäivittäjä. kirjoitti:
Elkee menkö laittamaaaaan vääriä lämppäreitä.
Saattaa ja saattaa ja älkää vaan ja ei millään. Voi hyvät ihmiset kun te ootte ressuja.
- Letkulämmitin löytyy
Defan sivuilta löytyy lämmitin 1,9 TDI-Jettaan
Tässä hakukone:
http://www.defa.com/en/html/automotive/warmup/find_your_engine_heater/
Tässä asennusohje:
http://www.defa.com/file/7370711114b/794.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585503Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334779Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483919KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1913479Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142586Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182308Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529