Keski-Pohjanmaan keskussairaalan neljä entistä työntekijää vaatii käräjillä sairaalalta mittavia korvauksia työkykynsä menettämisestä. Mitä mieltä olette asiasta ?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020915183972_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020915183972_uu.shtml
Vastaukset 21
Vanhimmat
Täsysin turhaa tuhlata veronmaksajien ja muiden euroja.Home näyttää olevan trendi johon vedotaan.Häviävät tämän jutun.Vaihtakaa alaa ennemmin kuin joutavaa valitusta homeesta.
On se vaan niin ihmeellistä. Kokkolassa on tuhansia asuntoja omakotitaloista kerrostaloihin. Vanhimmat jopa peräisin 1800-luvulta.
Niin miksi muka vain koulut ja sairaala ovat homeen vallassa.
Kannuksessa (muistaakseni) on koulutettu Suomen ensimmäiset homekoirat.
Nyt alan ammattilaiset töihin. Aluksi haistelemaan jokaisen "homevalittajan" kotiasuntoa ja sen jälkeen - mikäli on tarpeen - nuuskimaan koulut ja sairaalat.
Vai mitä mieltä olette ihmiset? Kommentoikaa esitystäni.
Jutun mukaan ovat entisiä työntekijöitä ja työkyvyttöminä. Jaa olisko se alan vaihto sitten tässä tapauksessa työkyvyttömästä eläkelläiseksi.
Kyllä tuntuu erikoiselta. Ovatko nämä henkilöt työskennelleet samalla osastolla.
Eikö nyt hyvänen aika nykytekniikalla pystytä toteamaan yhden osaston sisäilman laatu ja mahdolliset home-esiintymät.
Ja kuten esitin, niin homekoirat jokaisen valittajan kotiin "nuuskimaan", sillä noin puolet Kokkolan(kin) asunnoista on homevaurioinen. Ja kotona sentään vietetään pääosa vuorokaudesta mm nukkuen...
Jk Tietääkö kukaan ovatko kyseiset valittajat tupakan orjia.
No kommentoidaan. Aikoinaan kärsin jatkuvasta kuumeilusta ja huimauksesta makuuhuoneessa. Laukkasin lääkärillä kertomassa oireista, jotka iskevät lähes heti ja vain, kun oleskelen makuuhuoneessa, lopulta lääkäri piti minua hulluna, koska kuume oli laskenut aina sillä välillä, kun ehdin lääkäriin eikä siellä mittauksessa kuumetta kertaakaan todettu niin tämä pöljä ehdotti psyykelääkettä. Tuttavani kehoitti tutkimaan olisiko huoneessa homeongelma ja ryhdyin toimeen.
Luin internetistä homeesta kaiken ja tutkin makuuhuoneen läpikotoisin eikä homeesta löytynyt jälkeäkään, lopulta päätin poistaa lattialaminaatin ja irroittaessani jalkalistan huomasin sen takaosan olevan patteriventtilin kohdalta 40cm matkalta sinertävän kitkerän hajuisen homeen peitossa. Vein listan ulos ja poistin samalta kohdalta homehtuneen tapetin suikaleen ja oireilu päättyi siihen pysyvästi. Patteriventtiili vuoti aikoinaan vähän ja oli homehduttanut puisen jalkalistan mutta ei lattialaminaatin alusta, joten pienestä on kinni vai mitä?
Samaamieltä,,täyttä huuhaata koko touhu.Tässä ei tienaa muut ,kuin juristit.Home sana tulisi kieltää,,luulosairaus tilalle.
Erinomaisen hyvä esimerkki "Home hullu". Kiitos.
Nyt hyvät ihmiset. Ottakaa oppia "ei enää home hullusta"!
Tämä on syvällisempi yhteiskunnallinen ongelma-heikon rakentamisen laadun hintaa maksetaan nyt-ja näillä näkymin myös jatkuvasti tulevaisuudessa.
Voitot maksimoidaan, ja kämpät homehtuu kuolemanloukuiksi ennätysajassa. Jos joku pitää homeesta valittamista "joutavana", ei tiedä asiasta hevonveetä-oikeasti. Suorastaan idioottimaista suhtautua hällä väliä-mentaliteetilla tähän asiaan.
Alkuperäiseen kirjotukseen en ota kantaa, tapausta kun en tunne.
Syvällisempi ongelma on kyseessä, oikeassa olet. Joutavaa valittamista se ei ole. Valitettavaa on, että jokaisen pitää yksilönä käydä sairastumisprosessi läpi ensin itsensä tai perheen jäsenensä, kuten lapsensa kautta läpi ennen kuin osaa suhtautua homeisiin, niiden aineenvaihduntatuotteisiin, toksiineihin ja sädesieniin riittävällä vakavuudella. On surullista, että tällä yhteiskunnalla on varaa sairastuttaa pysyvästi lapsia päiväkoti-ikäisistä asti. Jokainen homeesta alun saanut astma on kallis paukku yhteiskunnalle, jonka jokainen meistä maksaa kiristyvänä verotuksena, luulisi edes sen kiinnostavan ja herättävän huolta.
En tunne tapausta muutoin kuin tiedotusvälineiden kautta ja siitäkin vähästä on selvinnyt, että kyseessä oli rohkea teko. Kateelliset suomalaiset eivät kykene ajattelemaan kuin jotakin korvauksia, tärkeämpää oli saada kuitenkin asia esiin, onko työnantajalla oikeus sairastuttaa työntekijänsä - siinä olisi ydin kysymys pohdittavaksi koko yhteiskunnalle. Itse jäin pohtimaan uutisissa kuulemaani perustelua, että kun 90-luvulla ei homeiden tiedetty olevan vaarallisia terveydelle, niin siihen perustuen saa toiset sairastuttaa. Kuitenkin jo raamatun kertomuksissa tiedettiin, mitä piti tehdä, jos asumus oli homeessa, mutta 90-luvulla ei siis vielä tiedetty.
Mieinaakohan nämä tosiaan saada jättikorvaukset ihan oikeesti ? Ainahan nämä tapaukset päättyvät niin, että joutuu itse maksumieheksi ja ikuiseen velkaloukkuun.
Kannatanee tutkia sisäilmasta löyttykö lasi villaa ei havaita normaalisti home tutkimuksissa koska kuidut ovat liian pieniä
lähes kaikkissa isoissa iv-koneissa on lasivilla eristeet sisäpuolella siis luit aivan oikein sisäpuolella mihin menee tämä irtoava kuitu ?
olisikohan vastaus sisäilmaan.
oletkos koskaan viloitanut jotakin onko oireita.
mieti että olskelet tilassa jossa altistut hengitämällä kokoa aika lasivillan kuiduille.
myös omakotitalo kokoisissa koneissa käyettetin yleisesti äänenvaimentajia joissa oli lasivilla eristettä vielä ainakin -90 luvulla eli oiret seuravat kotiin.
oireet kuumeilu,kurkun käheys, vetämätön olo mm
Oho homejupakalle tulikin nolo loppu.
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=305320
paljonko ne muuten vaati korvauksia onko tietoo?
kilpailussa ei aina ole tärkeintä voitto vaan ( REHTI KILPA)
"Käräjäoikeuden päätöksen mukaan kantajia avustaneelle varatuomari V L:lle maksetaan valtion varoista palkkioina ja korvauksena oikeudenkäyntikuluista yhteensä 98 722,46 euroa." Voi hyvää päivää!!!
Hyvä Ranna asukki! Mikä on lakimiehen nimi ?
Voe helevettis,,näin törkiää rahastusta.Paperien kirjoittamisesta.Jo on törkiää.
Aivankuin olisin nähnyt liito-oravan keskussairaalan käytävällä--mitäs nyt tapahtuu??
Hei älkää viittikö spekuloida asioilla joista ette ymmärrä yhtään mitään. Kiitos.
joo ei me mitään ymmärrä on tiedetty jo se aika päivää sitten.
no menipähän nuo asainhoitokulut veronmaksajien maksettavaksi. että hohhoijakkaa. no käännellään läskejä. hohhoijakkaan sinne meni nekin rahat.hohhoijakkaan. hohhoijakkaan....