Terve,
Nyt pitäisi tehdä yksinkertainen kytkentä kahden kallistusanturin välille. Antureita mitataan ja kun jänniteviesti molemmista on sama niin silloin pitäisi saada kytkintieto ulos eli ohjattua esim. relettä. Antureilta saadaan ulostuloksi jännitettä 0,5...4,5v.
Löytyykö jotain helppoa kytkentää millä tuon saisi toteutettua?
Kiitos vastauksista etukäteen.
Nyt pitäisi tehdä yksinkertainen kytkentä kahden kallistusanturin välille. Antureita mitataan ja kun jänniteviesti molemmista on sama niin silloin pitäisi saada kytkintieto ulos eli ohjattua esim. relettä. Antureilta saadaan ulostuloksi jännitettä 0,5...4,5v.
Löytyykö jotain helppoa kytkentää millä tuon saisi toteutettua?
Kiitos vastauksista etukäteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Helppoa, kuin heinänteko. Mutta ei piirtäminen nyt innosta. Katotaan myöhemmin.
Komponentit suunnilleen:
1 kpl komparaattori
1 kpl releen ohjaustransistori.
1 kpl rele
Vähän muuta pienempää roinaa, kuten esim. vastuksia.
Tuossa on vähän pohjaa kytkennälle:
Zero crossing Detector:
http://www.explorecircuits.com/circuit/schematic/ZCD.jpg
Eli tuossa op-ampin 3 ja 6-pinnit yhteen (ja jännitteenjakovastukset pois) ja se kytketään toiseen vertailtavaan jännitteeseen. Ehkä tarvii myös vahvistuksen säätöä ja myös pientä hystereesiä.
Ulostulopulssi ohjaa vaikka transistoria tai laukaisee vaikka tyristorin, jossa relekuorma, tai jotain vastaavaa.
OK, kiitos hyvistä vinkeistä. Ei näytä kovin monimutkaiselta kytkennältä. Tuo ohjaava jännite tosiaan vaihtelee 0,5..4,5v ja ohjausmielessä mekaniikan voi rakentaa sellaiseksi että riittää kun rele vetää silloin kun jännite A on suurempi kuin jännite B.
Tuossa esimerkkikytkennässä "käyttöjännite" on 10v. Meidän tapauksessa ko. jännite on 24v. Vaikuttaako tuo tarvittavien vastusten mitoitukseen?
Tuon kuvassa olevan piirin käyttöjännitealue on 2 - 36V
Datasheet:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm393-n.pdf
Tuohan kytkentä on Zero crossing Detector, eli nollapistejännitteen ilmaisin. Ulostulossa on jännite, kun nuo input-navat ovat nollajännitteen tuntumassa. Miten kapealla alueella (= miten tarkka) tuo ulostulo on ylhäällä, riippuu piirin vahvistuksesta, joten sitä joutunee säätämään käyttötarkoituksen mukaan.
Muitakin op.amppeja ja komparaattoripiirejä voi käyttää, mutta jos piireissä ei ole avoin kollektori, joutuu käyttämään erillisiä transistoreita.
Jos toimintapistettä pitää säätää plus-jännitteen suuntaan, niin se tapahtuu säätämällä sillan tasapainoa. Siinä suhteessa komparaattoripiiri LM311 on kätevä, kun piirissä on nollaussäätö, jolla tuota toimintapistettä voi säätää (Offset Balancing).
Piirin datasheet:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm311-n.pdf
Vaikka kytkentä on yksinkertainen, niin toivotun, luotettavan toiminnan aikaansaaminen kysyy vähän elektroniikkataitoja, jotta homma kannattaa antaa esim. kokeneen harrastajan tehtäväksi.