Linux

Miten linuxilla kirjoitetaan komento 10 eniten tilaa vievää tiedostoa?
6126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

painelet näppäimistöltä tässä järjestyksessä nämä merkit(tähti * kuvaa välilyöntiä eli sitä pitkulaa nappulaa jossa ei ole mitään merkkiä):

KOMENTO*10*ENITEN*TILAA*VIEVÄÄ*TIEDOSTOA

Äänestä

Esimerkiksi näin:

-mene hakemistoon, mistä ja minkä alihakemistoista haet (=piste komennossa), anna joku kokoalaraja (nyt 10M), tämä sorttaa koon mukaan suurin viimeksi ja tail näyttää nyt 10 viimeisinttä lopusta

find . -size +10M -printf "%s %p\\n" | sort -g | tail -10

Äänestä
  • ls -S|head

    Eli kymmenen merkkiä. Kuka pistää paremmaksi ;)

    Äänestä

  • Stallmanin parta kirjoitti:

    ls -S|head

    Eli kymmenen merkkiä. Kuka pistää paremmaksi ;)

    Kiitos tästä miljoonasti :)

    Äänestä

  • Stallmanin parta kirjoitti:

    ls -S|head

    Eli kymmenen merkkiä. Kuka pistää paremmaksi ;)

    Ok, mutta ei hae alihakemistoista kuten find yllä.

    Äänestä

  • drdrf kirjoitti:

    Ok, mutta ei hae alihakemistoista kuten find yllä.

    ls -RS

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linuxiin apua kirjoitti:

Miten linuxilla kirjoitetaan komento 10 eniten tilaa vievää tiedostoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu