Yleistä protuista ja minne ootte menossa :)

Minkälaisia kokemuksia jo protun käyneiltä? :) Ootko jo ilmottautunu ja mihin ootte menossa? :P ihan yleistä pölinää haluisin viritellä aiheesta :)
10367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Protu oli aivan mahtava kokemus, ja sain mielettömän hyviä kavereita sieltä.

Voittaa riparit mennen tullen, ei tarvitse päntätä jumala/jeesus satuja ulkoa, ei tarvitse kuunnella uskonto sontaa. Ei tarvitse käydä kirkossa, ei tarvitse käydä julkisesti tunnustamassa uskoansa olemattomaan jumalaan, ei tarvitse pukea valkoista kaapua päälle. Ripari lisää todistettavasti nuorten uskonnollisuutta, siis aivopesua. Mä vihaan uskonnollisia rituaaleja, uskovaisia ja pappeja.

Äänestä
  • hah hah, mikä luuseri xD

    Äänestä

Itse kävin protun vuonna -06 ja oli mieletön viikko! Ja nyt 2012 menen ohjaaja koulutukseen! En malta odottaa että pääsee uudestaan!! :)

Äänestä

Protu aivan mahtava kokemus. En voi muuta kuin suositella.

Äänestä

protulle!!! kaikki vaan protulle :)! se on upee kokemus ja ehkä vähä hätkäyttävä, mutta sinne siis vaan kaikki !

Äänestä

Iik! Oon menossa 10.6-17. Voiman talolle protulle ... En tie yhtään ketä sinneki tulee ....

Äänestä

Ää, en oo vieläkään ilmottautunu, tänään illalla päätin että ilmottaudun, mut minne? :D

Äänestä
  • Noo, onneksi vielä ehdit. Oikeastaan paikalla ei ole hirveästi väliä ellet ehdottomasti halua paikalta jotain tiettyjä ominaisuuksia kuten sisävessoja ja suihkuja. Itse olen selvinnyt mainiosti monta protu- ja muuta leiriä ilman niitä mukavuuksia ja usein alkeellisemmat paikat ovat viihtyisämpiä muuten.

    Jos olet eteläisestä Suomesta, Lärkans taitaa olla ainoita paikkoja, jossa on tilaa useammalla leirillä. Se johtunee siitä, että paikka on Protun käytössä uusia eikä sitä ole osattu suositeilla kavereille ja perheenjäsenille. Itse olen ollut siellä pariin otteeseen ja voin kyllä suositella paikkaa. Ainut miinus on se, että uimapaikalle joutuu hieman kävellä. Toisaalta muilta osin paikka on kiva, rakennus on viihtyisä ja luonto ympärillä on lumoavaa.

    Kuusiluoto vois olla kanssa kiva, vaikka se sitten menee sille alkeellisemmalle osastolle eikä ole niin rauhaisassa paikassa.

    Toivottavasti auttoi!

    Äänestä

Moikka!

Mä voin suositella kans protua koko sydämestäni. Mun elämän paras viikko, ja hyviä on ollut paljon.

Et varmasti tule pettymään!

Hyvää kesää. Take care!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsonen kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia jo protun käyneiltä? :) Ootko jo ilmottautunu ja mihin ootte menossa? :P ihan yleistä pölinää haluisin viritellä aiheesta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu