Rakennuskustannukset nousi 2,8%

http://stat.fi/til/rki/2012/01/rki_2012_01_2012-02-10_tie_001_fi.html

Voiko hinnat romahtaa jos kustannukset nousee? Minun mielestä ei.
550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi.

Mutta ei romahda

Äänestä

Maltillista nousua luvassa.

Äänestä

Kuten Roubinikin jo myöntää, hinnat nousevat simona tappiin asti.

Äänestä

ne väitti 90-luvullakin, kun asuntojen järjetöntä hintatasoa perusteltiin "rakennuskustannusten nousulla". Ja miten kävikään, muahhahah...

Äänestä

Tämä on se varsinainen sylttytehdas asuntojen ja ylipäätänsä asumisen hintojen nousulle, sen lisäksi että jatkuvasti juuri asumiseen lisäätään kaikenlaista veroa ja piiloveroa ja byrokratiaa, näennäisesti ties minkä hyvän varjolla, milloin turvallisuuteen milloin ympäristöystävällisyyteen vedoten tai veroissa vaikka hyvinvointiyhteiskunnan säilyttämiseen vedoten.
Kun myös rakennusten kunnossapito- ja korjausrakentamiskustannukset nousevat yhtä lailla niin jo tämä takaa, että kaikkien asumiskelpoisessa kunnosssa olevien asuntojen hinnat ja vuokrat nousevat.

Monet ihmiset ajattelevat niin että vanhoja asumiskelpoisessa kunnossa olevia asuntoja pitäisi olla markkinoilla puoli-ilmaiseksi, siksi kun ne on jo joku maksanut pois. Tähän liittyyy tietenkin se vaatimus että joidenkin ihmisten pitäisi tällalisia maksamiaan asuntoja markkinoille ilmaiseksi luovuttaa. Jos näin saataisiinkin erilaisilla vero y.m.s. manöövereilla ihmiset luopumaan asunnoista ilmaiseksi niin jonkin aikaa siinä kyllä olisi ilmaisia asuntoja, joskin kysyntä näistä takaisi sen että niistä ainakin jossain muodossa tappelemaan joutuisi.
Mutta ei tämä totisesti montaa vuotta lämmittäisi asunnon tarvitsijoita sillä rakennusten kunto rapistuisi hyvää vauhtia kun ketään ei kiinnostaisi maksaa niiden huoltoa ja korjauksia. Kaikki ihmiset alkaisivat käyttää asuntoja kuin ne painajaismaisimmat vuokralaiset jotka tahallaan hajottavat asuntoja ja paskaavat kaikki paikat. No yhteiskunnalta voisi sitten vaatia uusia asuntoja kun ei enää olisi muuta kuin slummirötisköä jäljellä johon ei enää lämpöä, vettä, sähkökään tulisi. Se vaan että budjettivajeillako näitä rötisköiksi päässeitä rakennuksia sitten korjailtaisiin tai uusia rakennettaisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jossain on asuttava kirjoitti:

http://stat.fi/til/rki/2012/01/rki_2012_01_2012-02-10_tie_001_fi.html

Voiko hinnat romahtaa jos kustannukset nousee? Minun mielestä ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu