Esivaihdevuodet, Angeliq/ Zoely

violet70

Olen tänä vuonna 42v. täyttävä ja jo jonkin aikaa kärsinyt vaihdevuosityyppisistä oireista. Pahimpina mielialaoireilut.
Viimeaikoina PMS-tyyppiset oireet ovat lisääntyneet, kierto on lyhentynyt ja runsas vuoto vähentynyt :) ja oletankin että olen esivaihdevuosissa. Tuntuu että elämäni pyörii näiden oireiden ympärillä ja parempia päiviä on vaan n. viikon verran kuukaudessa.
Kokeili tossa loppuvuodesta Qlaira-nimisiä pillereitä 3kk ajan, niiden pitäis mukailla luonnollista hormonikiertoa, mutta niiden kanssa mieliala heittelehti ihan mahdottomasti. Kuukautiset jäi pois, mutta kaikki kuukautisoireet kipuineen kaikkineen säilyivät.
Kyselenkin nyt onko kellään kokemuksia Angeliq-nimisistä pillereistä? Näitä gynekologi ehdotti seuraavaksi, mutta päätettiin pitää muutaman kuukauden paussi ennen seuraavaa kokeilua.
Kuulin myös Zoely-nimisistä pillereistä, mutta en tiedä onko ne tähän vaiheeseen sopivat. Onko kellään kokemusta näistä varsin uusista pillereistä?

Olisi kiva kuulla muiden samassa tilanteessa olevien kommentteja ja kokemuksia. Itse koen tämän palstan olevan helpotus ja luen mieluusti muiden kokemuksista ja etenkin jos on oireisiin saanut apua.

4

4922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N-58

      Minulla on Angeliq-nimisiä pillereitä.Ensin oli laastarit muutaman vuoden, mutta sitten gynekologi oli sitä mieltä, että sain niistä liikaa hormoneja. Nyt olen noin nelisen vuotta käyttänyt noita pillereitä ja hyvin tuntuvat sopivan. Aloittaessa oli jonkun kuukauden vähän vaikeaa, hikoilua, rintojen turvotusta ja kipuilua, sekä myöskin muutaman kerran kuukautisvuodon tapaista.Nämä kaikki oireet oli listattu tuoteselostukseen ja tiesin niiden menevän ohi.

      Kuukautiseni loppuivat 52-vuotiaana, puoli vuotta sen jälkeen hain ne laastarit ja nyt mennään näillä pillereillä. Ikää on kertynyt 58v.Ehkä joskus kokeilen puolittaa pillerin ja katsoa mitä tapahtuu. En ole aikeissa lopettaa pillereitä kokonaan. Lisäksi käytän Vagifem tabletteja emättimeen limakalvojen hoitamiseksi.Sekin on reseptivalmiste, helppo laittaa asettimella.
      Kannattaa kokeilla Angeliq-tabletteja, jos lääkäri on niitä ehdottanut. Olettaisin niissä olevan vähemmän hormoneja, kuin jossain muissa. Ja jos kärsii noista aloitusoireista, helpottaa kun ajattelee niiden menevän ohi, ainakin minulla meni.

    • .......

      itsekin olen vuonna -70 syntynyt ja nuo sinun kuvaamasi oireet täysin samat. Minulla on tuossa valmiina jo Mirena jonka aioin seuraavista menkoista laitattaa, mulle lääkäri sanoi että paras vaihtoehto olisi nyt hormonikierukka. Yhtä kaikki, kamalaa tää on ! Painokin tuppaa vaan nousemaan vaikkei edes syö mitään :) ja sitä ketutuksen määrää !

    • violet70

      Moikka taas. Kävin gynellä ja alotin sitten pillerit, mutta Zoely merkkiset. Aika samanlaiset kun Angeliqit, mutta hormonimäärissä pieni ero ja sit ne hormonit ei oo ihan samoja johdannaisia. Näissä se estrogeeni pitäis olla samaa kun elismistön oma estrogeeni. Neljäs päivä menossa ja pientä päänsärkyä havaittavissa. Positiivisella mielellä odottelen kuitenkin hyvää vaikutusta.

      Minä olen hormonikierukan kokeillut (2½v.) ja sinä aikana mulla nää oireet alko. Luultavasti tuli vähän hormoniepätasapainoa ja siitä johtuvat oireet. Halusin kuitenkin kokeilla olla ilman, josko oireet häviäisi mut näin ei pidemmänpäälle käyny ja tässä sitä ollaan.
      Mulla kesti vuoden ennen kuin kierukka asettu kunnolla ja vuotokin loppu. Alussa oli kaikenlaisia oireita.

      Niin kuin totesit "kamalaa on" ja toivois että olo tasaantuis.
      Kuinka kauan N-58 sulla meni kunnes aloitusoireet hävisi ja millasia oireita sulla oli??

    • violet70

      Ne aloitusoireet ja niiden kestohan luki tuolla aiemmin sun viestissä, kun vaan malttaa ajatuksella lukea :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe