Otsikossa sanotaan "nivunen", mutten ihan ole perillä anatomiasta, joten kuvailisin kivun sijaitsevan kohdassa, jossa alavatsa ja reisi yhtyvät?
Mutta siis, tunnen muutaman viikon välein kipua tuolla alueella. Kipu voisi olla lihasperäistä, tuntuu vähän kuin tylsällä puukolla iskettäisiin? Sattuu liikkuessa ja paikallaan. Särkylääkkeillä pahimmat kipukohtaukset (tulevat ns. aalloittain) hoidan.
Tunnen tuota siis suunnilleen muutaman viikon välein, mutta saattaa olla lyhyempiä ja pidempiäkin ajanjaksoja, jolloin ei satu. Kipu kestää parista päivästä viikkoon.
En usko, että tekemistä on kuukautisilla? Ruansulatuskin suht normaalia, tosin aamulla vatsani on aina löysemmän puoleinen (voi johtua siitä, että stressi vaikuttaa vatsaani), mutta iltapäivällä toimii taas normaalisti.
Mulla on oikeanpuoleinen munasarja poistettu kasvaimen aiheuttaman kuolion takia, voisiko vaikuttaa asiaan mitenkään?
Ultrassa olen käynyt kasvaimen jälkitarkastuksissa, ja siellä olen kertonut ohimennen kivuista, mutta sanoivat että kaikki on ihan normaalisti.
Kenelläkään mitään tietoa asiasta?
Jaja, olen tuota kipua tässä vuoden ajan potenut.
Kipua vasemmassa nivusessa?
7
17686
Vastaukset
- qwerty
siis onko kipu sillä poistetulla puolella, jos ei niin ettei olisi esim. ovulaatiokipua, vaikka et epäile sen liittyvän kuukautisiin, mutta olen jostain kuullu että ne kivut voivat kestää kauankin. Kirjoita ylös päivät kun kipua on ja vertaa kuukautiskiertoon.
- avuntarpeessa
Unohdin laitttaa, että nää kivut kohdistuu vasemmalle puolelle, eli sinne, jossa munasarjat on vielä jäljellä. Ja ovulaatiota olen itse miettinyt, koska tulevat siinä viikkoa tai kahta ennen kuukautisia?
- Nainen 47
avuntarpeessa kirjoitti:
Unohdin laitttaa, että nää kivut kohdistuu vasemmalle puolelle, eli sinne, jossa munasarjat on vielä jäljellä. Ja ovulaatiota olen itse miettinyt, koska tulevat siinä viikkoa tai kahta ennen kuukautisia?
Minulla kans ovulaation aikana vasemmalla puolella on kova kipu ja minulla on munasarjat jäljellä - "putket" on suljettu. Lisäksi tulee kirkasta limaa.
- qwerty
Ovulaatio kipu voi tulla pari viikkoa ennen kuukautisia ja joillakin kai kestää pidempään. Seuraavan kerran kun käyt lääkärissä kysy mitä mieltä hän on, mutta itselläni ainakin on aina silloin tällöin ovulaatiokipua jommallakummalla ja joskus on ollut molemmilla puolillakin alavatsalla samaan aikaan, se ei satu paljon mutta tuntuu kuitenkin. Kirjoita päivät ylös ja vertaa kiertoosi, sillähän sen näkee:)
- Kanssakipuilija
Onko sulla selkäkipuja? Mä oon kärsiny ihan samanlaisista kivuista oikessa nivusessa jo vuosia ja aina vaan pahenee. Loppuvuodesta kipu oli ihan kamalaa, että valvoin 2 vrk ja hain kipupiikinkin. Tulee n. viikkoa ennen menkkoja mutta ei aina. Gyne ei löytänyt mitään vikaa ja toinen lääkäri sanoi että voi johtua alaselkäni vioista (hermopuristuskipua yms. kivaa) että säteilee nivusseudulle. Kipu ei hellitä särkylääkkeillä paljoakaan ja on todella inhottavaa, välillä ihan itkettää ja tuntuu että vintissä hämärtyy. Hienoa kun kukaan ei tiedä tarkkaan mistä johtuu ja ei saa kunnon apua. Alkaa tuntua että olisi enemmän gynekologista kun oli ihan järkyttävä välivuoto hiljattain. Heräsin verilammikosta yöllä ja kirkasta verta vain valui pari tuntia.
- ursula5436
Minulla vasemmassa nivusessa kipua, todettu,että johtuu alaselän kivuista, kipulääkettä,fyssaria ja venytysliikkeitä, nyt on jo parempi ainakin! Ei haittaa enää kovin paljoa kävelyä mutta katsotaan jatkossa miten etenee! Mutta näillä mennään!
- Pipoliini
Kipu tuntuu vain kävellessä levossa ei säre
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696