Onneksi vähän katstahtisia

luonto lujilla.

Enää on vähän liikenteessä, paitsi museopyörät, moottorikelkat ja skootterit.
Lueskelun luonnosuojelusivuilta kuinka kakstahtimoottorit saastuttaa muutamissa mittauksissa, olikohan häkä ja hiilidiksiinipäästöt jopa 1000 kertaiset verrattuna katalysaattoriautoihin ja muuten vähäpäästöisiin.
Talvella ajettaessa lumihangessa jää siihen aikamoiset vanat saasteita varmaan olittain kakstahtiöljy joka tulee osittain putken päästä ulos.
Olin viime kesänä lenkillä pyörätiellä ja niinhän siitä pärräsi ohi vanha Solifermopo noin 60-luvulta ja olihan se katku valtava vielä silloinkin, vaikka pappa oli jo kilometrien päässä, eikä varmaan tullut saasteasiat mieleen, liekkö oma pääkään ollut aivan myrkytön.

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaks ja tahti

      Joo, katku on valtava vaikka mopo menee ohi, saatikka moottorikelkka tai vanha mp.
      Tuleehan moottorisahastakin jo pää kipeäksi, kun aikansa turruuttaa.

      • japsi mies

        Eikös Saksassa ole kielletty kakstahtiautot jo 70-80luvulla. Mutta EU sallii mopot ja muut kuitenkin yleisesti, mutta vaatii vuoden 2003 jälkeen tuoduista jenkkipyöristä vaihtoon putkiston tai vaimentimen. Aika ristiriitaista, kun jenkkimalleissa on jopa vähemmän päästöjä.


    • Saastuttaja

      "hiilidiksiinipäästöt?"

      Hiilidioksidia tulee kaikesta palamisesta kuten myös hengittämisestä... Ei ole myrkky (pieninä määrinä) vaan kasvit käyttävät sitä yhteyttämisessä muodostaakseen sokereita. Aloittaja tarkoittaa hiilivetypäästöjä, eli moottorissa palamatta jäänyttä polttoainetta. Häkä taas on seurausta epätäydellisestä palamisesta.

      Kaksitahtisten katku on varmasti vähentynyt, mutta mopojen, ruohonleikkureiden, trimmereiden, ym. ym. moottorihärveleiden määrä on varmasti kymmenkertaistunut joten saastemäärät ovat edelleen kasvussa. Mopoissa ja pienkoneissa ei ole edes vaatimuksia pakokaasujen puhdistusjärjestelmistä.
      Ihan turha on vikistä muutamasta haisevasta moposta tai moottoripyörästä. Niiden määrä on niin vähäinen, että se ei vaikuta kokonaisuuteen yhtään mitään.

      • haistelija

        Kyllä se jo vaikuttaa kun ajatellaan maailmanlaajuisesti, vaikka pientä on lentoliikenteen ja teollisuuden päästöihin ja onhan tuo vittumainen haistella myrkkyjä.


      • >>TurbotOn<<
        haistelija kirjoitti:

        Kyllä se jo vaikuttaa kun ajatellaan maailmanlaajuisesti, vaikka pientä on lentoliikenteen ja teollisuuden päästöihin ja onhan tuo vittumainen haistella myrkkyjä.

        Ja kun ajattelee Kiinaa ja Intiaa vaikka ja niiden kymmeniä miljoonia kaksitahtimopoja voi vain kuvitella sitä saasteen määrää mitä niidenkin pakoputkista tupruaa ilmakehään! Tähän kun lisätään vielä muutkin köyhät maat joissa mopoja on autoja enemmän niin huhhuh. Vaikka kaksitahtimoottorissa on hyviäkin puolia kuten yksinkertainen konstruktio nelaria pienemmillä liikkuvilla moottorinmassoilla,ylipäätään pienempi ja keveämpi kone niin silti on lopulta parempi että kyseinen moottorityyppi poistuu haisemasta ja saastuttamasta maailmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      232
      9666
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      121
      6652
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6204
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      79
      4657
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4460
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      34
      3439
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      57
      3124
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3045
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3008
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3003
    Aihe