Lunta,lunta,tuulta,liikenne sekaisin etc. Kylmää!!!
Roomaan menijät+ muualle Italiaan
6
277
Vastaukset
- meglio
Ei Roomaan kannata matkustaa nyt vaan keväällä tai kesällä jos haluaa hellelomaa viettää. Heinäkuussa oli jopa 40C
Sisiliassa ensi viikolla 15C tai 18C ja ei lunta, "tropiikki" löytyy sieltä.. - satunnainen matkaili
Jep. Syyskuun puolivälissä, jolloin perheemme siellä oli, lämpötilat olivat vielä 30°C tuntumassa eikä satanut kuin kerran - yhtenä yönä sekin :)
- ei palele
Roomassakin oli vielä marraskuun alkuviikoista yli 20 plussaa päiväs aikaan. Yöt olivat kylmiä.
- intohimoinen matkaaj
Olen lähdössä ensi viikon perjantai Roomaan, ja en kadu matkaani yhtään! jos sinne kesäkuussa esim lähtisi saisi tukehtua helteeseen ja turisti rysään... Joten uskon reissustani tulevan hyvä :)
- sarkku
Lähdössä kohta matkaan.
Innolla odotan Rooman talvista arkea.
Toivottavasti nähtävyyksiin on vain pienen pienet jonot : )- Keväinen Rooma
Olin viikolla Roomassa. Lumet ovat lähes sulaneet ja päivälämpötilat 6-10 astetta plussalla. Muutamana alkuviikon aamuna oli ilmeisesti nollan alapuolella. Liikenne sujui. Ainoastaan jossain puistossa saattoi olla jäinen kohta. Kaduilla oli osittain nauhoja esteinä, koska katoilta valui sulamisvesiä.
Espanjalaiset portaat olivat ekoina päivinä myös osittain suljettu, koska olivat oikeasti aamupäivällä vielä hieman jäiset. Mutta aurinko paistoi koko viikon eikä satanut ja lämpeni päivä päivältä. Oli ihanaa kävellä keväisessä Roomassa, koska ruuhkaa oli vain vähän.
Iltaisin istuimme katukahviloissa. Hyvin tarkeni, koska siellä oli infralämmittimet lähes kaikissa paikoissa. Ohuet talvitakit riittivät hyvin ja talvikengät. Pipo tai huppu oli hyvä olla illalla päässä.
Ainoa harmi oli se, että Colosseum oli kiinni (lumen takia). Myöhemmin emme enää sinne ehtineet.
Kaikenkaikkiaan hieno loma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789