tinnitus katoaa kun kääntää päätä

hmmmmm1

eli kun istum, esim tietokoneella alkaa tietokoneesta tuleva ääni aiheuttamaan tinnitusta, mutta kun käännän päätä oikealle tai vasemmalle tinnitus hiljenee/katoaa. mistä tämä voisi johtua ja mitä asialle voisi tehdä? niskaperäistä vaiko ei?

5

1447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäihmettätämäon

      sama ongelma haluaisin vastauksia kiitos

      • 290

        Tinnitus katoaa aina kun jotain tekee, mutta vaan vähäksi aikaa. Elimistön pitää hetkeksi keskittyä siihen tekemiseen.


    • Apua?!

      Minulla on päinvastaisia oireita... Vasen korvani on soinut 3kk ajan. Luulen, että syy on toistuvasti kovalle melulle altustimen ja omaa tyhmyyttähän se on kun ei kuuloaan suojaa. Olen kuitenkin miettinyt mistä muusta tinnitus voi johtua kun minulla on ollut kaikenlaisia "oireita."

      Ensin ajattelin viisaudenhampaan olevan syy, koska minulla oli särkyä poskessa ylähampaiden takaosassa. Hammaslääkärissä kävin, kuvat otettiin ja muutenkin tutkittiin. Viisauden hammas siellä on, mutta ei puhkeamassa vielä vähään aikaan eli sille ei tehty mitään.

      On ollut myös toispuoleista (vasen) pääkipua samaan aikaan kun poskeen sattui. Olen käynyt myös hierojalla eli jumissa olevat hartia- ja niskalihakset eivät ole syy (vaikka ei pari hierontakertaa ehkä mitään avaa kun lihakseni ovat aina todella jumissa.)

      Kuulontutkimuksessakin kävin ja siellä huomattavaa kuulonalenemaa ei havaittu. Pientä laskua on tapahtunut vain erittäin korkeiden äänien kohdalla.

      Tinnitus pahenee tai tulee sivuääni kun työnnän päätä etuviistoon vasemmalle (luoteeseen.) Joskus aamuisin kun herään en kuule tinnitusta ja hiljaisuutta kestää max. tunnin ja sitten ääni ilmestyy. Yöunia tinnitus ei haittaa. Päivällä ääni raastaa hermoja välillä. Aina kun kuulen äänen se on voimakkuudeltaan sama ja unettomuus, stressi tai liikunta ei vaikuta pahentavasti.

      Onko kenelläkään muulla samanlaisia oireita?

      • Apua?!

        Unohdin vielä sanoa, että välillä ääni kovenee tai on taas jonkinlainen sivuääni, mutta se lähtee pois kun otan nenästä kiinni ja puhallan. Tätä on ollut ennenkin ja varmaan kaikilla on, mutta se on lisääntynyt tämän jatkuvan tinnituksen alettua.

        Ja sitten vielä kun käytän korvatulppia niin kuulen todella hyvin sydämensykkeen, ihan kuin sydän löisi korvassa. Tätäkään ei ole ennen ollut... Muutenkin korvani tuntuu tukkoiselta, ihan kuin siellä olisi jotain ylimääräistä.


    • Anonyymi

      Hei,

      Olen kärsinyt nyt kolmisen viikkoa tinnituksesta ja hermot meinaa mennä. Takana on hyvin stressaava elämän vaihe ja olenkin miettinyt että johtuuko tämä lihaksista vai todellisesta vauriosta korvassa. Niska ja hartiat ovat kuin betonia ollut jo pitkään,stressin takia.

      Ääni kuuluu mielestäni vain toisessa korvassa ja suuta aukomalla voimakkaasti sen taajuutta ja voinakkuutta saa muutettua. Samaten pään pitäminen eri asennoissa muuttaa äänen taajuutta ja voimakkuutta. Valitetttavasti ns. perus asennossa ääni on pahin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      7
      1170
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe