Koiralta otettiin taannoin viralliset lonkka- ja kyynärkuvat. Lonkat ovat terveet, ell arvio A/A, samoin muu luusto jota samalla kuvailtiin. Kyynärpäät ovat täysin normaalisti kehittyneet; ei nivelrikkoa tai muitakaan muutoksia, ell arvioi kyynärät nolliksi. Mutta; kuvissa näkyi kalkkeutumaa nivelpussien yläosissa, molemmissa kyynärpäissä. Kyseessä tuskin on perinteinen "irtopala" koska nivelet muuten terveet. Onko kellään vastaavasta kokemuksia, mikä vaiva on ja onko perinnöllistä? Koira on ns. "jättirotua". Koiraparka on pari kertaa ollut täysin invalidi ilmeisesti asian vuoksi, mutta oireet menneet ohi levolla ja kipulääkkeellä. Kipuilu alkanut reilusti yli vuoden ikäisenä, joten tuskin mitään kasvuunkaan liittyvää, ei myöskään mielestäni ole itseään mihinkään satuttanut. Kipu alkanut molemmilla kerroilla ihan yht´äkkiä. Onneksi vaiva on korjattavissa tähystysleikkauksella ja siihen aiommekin mennä.
Kuvat on toki lähetetty eteenpäin tutkittaviksi ja virallisia tuloksia odotetaan, mutta ei millään malta odottaa niitä joten kysyn täältä.
Kuvat on toki lähetetty eteenpäin tutkittaviksi ja virallisia tuloksia odotetaan, mutta ei millään malta odottaa niitä joten kysyn täältä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Asia on ratkennut ja kyseessä oli siis jännetulehduksen aiheuttama kalkkikertymä nivelpusseissa. Paranee itsestään, joskus voi kortisoni auttaa. Tähystysleikkaus saattaa vaurioittaa jännettä joten se on vasta viimeinen vaihtoehto. Tiedoksi siis muillekin jos tulee vastaava tilanne eteen.