Tallink_silja jaa palvelupisteensä alas

Matkamyymälä auki vain ma-pe 9,30 - 17 eli silloin kun tavallinen duunari on sorvin ääressä. Väki pakotetaan tekemään myynnin hommat. Tai sitten ostamisesta maksetaan puhelimen kautta.

Sen jälkeen voivatkin tehdä saman kuin pankit eli nostaa "palvelumaksunsa" kohtuuttomiksi.

Kun he lopettavat palvelupisteensä, ei minulla ole enää varustamolle asiaa. Minä en keskustele koneiden kanssa ja tee muiden töitä.
3122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tiesitkö, että lalivaterminaaleissa on myös myyntiä.

Äänestä

Tätä päivää on tehdä matkavaraukset rauhassa ja ilmaiseksi netissä, ei mene edes matka kuluja.

Terminaalit ovat Helsingissä ja Turussa avoinna aamusta iltaan joka päivä ja niihin on ihan yhtä lyhyt tai pitkä matka miten vain haluat asian nähdä. Aloittaja ilmeisesti kallistuu jälkimmäisen puolelle ainakin sanoissaan, hän kun tuntuu olevan katkera Silja Linea kohtaan jostain syystä.

Koko yhteiskunnassa palvelut kohdistetaan siten ja sinne missä ihmiset ovat eli tänä päivänä pitkälti nettiin. Se on kaikkien etu: hinnat voidaan pitää alhaisempina kun kulut ovat pienemmät.

Varjopuolena tässä on tietenkin yhteiskunnan muuttumisen mukanaan tuomat ihmisten tarpeen vähenememinen palvelussa. Se on ollut kylläkin jo vuosikymmenet olemassa joka alalla: 60 - luvulla oli paljon varastomiehiä, mutta enää ei tarvita kun tietokoneesta näkee heti kuka tahansa varastotilanteen jne.

Aloittaja voisi hänkin koettaa sopeutua yhteiskunnan kehittymiseen ja muutoksiin, muuten elämästäsi tulee millä tahansa sektorilla aika vaikeata.

Äänestä

Niin, pisteet Vikingille!

Näin Viking:
Avoinna:
ma-pe klo 08.30 - 17.00. Matkamyymälä
Lönnrotinkatu 2
00100 HELSINKI
Myymälä avoinna: arkisin klo 09.00 - 17.30, la 10.00 - 15.00


Tallink Siljan matkamyymälät
Helsinki
Erottajankatu 19, 00130 Helsinki
ma-pe klo 9.30-17.00*
la-su suljettu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laivamatkaaja. kirjoitti:

Matkamyymälä auki vain ma-pe 9,30 - 17 eli silloin kun tavallinen duunari on sorvin ääressä. Väki pakotetaan tekemään myynnin hommat. Tai sitten ostamisesta maksetaan puhelimen kautta.

Sen jälkeen voivatkin tehdä saman kuin pankit eli nostaa "palvelumaksunsa" kohtuuttomiksi.

Kun he lopettavat palvelupisteensä, ei minulla ole enää varustamolle asiaa. Minä en keskustele koneiden kanssa ja tee muiden töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu