Aivan loistavaa, että meillä suomalaisilla on nyt Heidi Hautalan lupa panna Finnair ´lihoiksi´.
Finnair
Tilja K
571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lyhyt ilo, jos edes sitä seuraa valtion omistusten myymisestä.
Vai voiko sanoa että esim. Soneran myyminen oli joteskin fiksua tai kannattavaa?
Minä en sitä ymmärrä, miksi valtion pitää myydä enemmistöosuus Finnairista, että yhtiö voi järjestää toimintansa kannattavaksi, ja miten tämä operaatio turvaa Euroopanlennot.
Onko tämän höpinän tarkoitus vaan peittää se, että valtion budjettiin tarvitaan rahaa, eikä muuta pikavoittoa ole.
Jotenkin haiskahtaa sille lentopetroolin kyllästämältä sonnalta koko Finnairin viimeaikainen homma.
Kustannustehokkuutta on haettu henkilöstön selkänahasta ja toimintoja ulkoistamalla toimintamoraaliltaan kelvottomille palvelutuottajille.
On muodostettu lyhyiden reittien lentoon omia pieniä yhtiöitä, jotka joutuvat kisaamaan halpalento-yhtiöiden kanssa.
Jotenkin tuntuu, että homma haisee.
Tätä yksityistämistä on ajettu kun käärmettä pyssyyn, tietyiltä tahoilta.
Firman osakkeiden arvo ensin alas. Sitten oskkeet halvalla myyntiin. ostajat todennäköisesti tiedetään jo etukäteen.
Sitten mennään yhteen jonkun toisen, Keski-Eurooppalaisen - mieluusti saksalaisen yhtiön kanssa.
Kas kummaa, kun taas saakin niillä Finairin osakkeella kunnon siivun tuottavasta, isosta kansainvälisestä lentoyhtiöstä
Näin on homma hoidettu Nesteellä - Fortumissa-Sonerassa-Outokummussa Valmetissa ja monessa muussa tapauksessa.
Kemira Sulta unohtui, Norjalaiset kehui saaneensa Kemiran pilkkahintaan.
Tuo on ihme, miksi toimittajat ei kysy pääministeliltä tai Hautalalta, kun nämä väittävät, että tällä turvataan Euroopan lennot, että mitä tekemistä Euroopanlentojen turvaamisella on Finnairin omistuspohjan kanssa.
Kaivostoiminta myytiin ulkolaisille, nyt vaaditaan suomalaistaomistusta kaivostoimintaan.
Se ei muuten järjesty, kun valtio-omisteisena, Pääomia tarvitaan niin paljon.
Kyllä harvaanasutussa maassa liikennepolttoaineita kyllä verotetaan.
Eikä vihreät perään itke. Ne käyttää lentoliikennettä, jossa polttoaine on veroton.
Sehän se vasta temppu onkin jos saa turvattua Euroopan lennot senjälkeen kun kaikki lentokoneetkin tietysti on mennyt siinä kaupassa ???