Tässä "pokkari"!

J.S.

2

251

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zsw2f5

      Täytyy vielä odottaa josko tulisi 100-200 kertasella suumilla.

    • On tietysti hienoa tuo pitkien zoomien kilpailu. Olen kuvannut järkkärin lisäksi jonkun verran noilla zoomeilla kuten Panan FZ50 ja FZ38 sekä Canonin SX30 joka puolivahingossa tuli käyttööni eräässä kaupassa.

      Käytännössä alle 20x, tietysti riippuen siitä laajakulman täyskennokuvakulmavastaavuudesta, ovat käyttökelpoisia edellytyksin hyvästä valosta. Tuon Canonin 35x zoomin (840mm vastaavuus) on liikaa koska huolimatta IS toiminnasta kuvan vakaaminen täydellä zoomilla käsivaraisesti on ongelma ainakin eläkeläiselle. IS joka mahdollistaa hieman pidemmät ajat (n. 4x) auttaa osin mutta mielestäni vain kirkkaalla ilmalla kun valoa on runsaasti. Noissa bridgeissä kun ei ISO 1600 ole enää käyttökelpoinen vaan muodostuu kohinageneraattoriksi. Jos joutuu laahaamaan tripodia mukanaan niin se etu joka mahdollisesti saavutetaan kevyellä varustuksella alkaa häipymään.

      100% kuvaa tarkasteltaessa on niin Panan kuin Canonin kuva selvästi heikkolaatuisempi kuin Nikon kroppijärkkäreideni. Silti joissain tilanteissa pidän zoomikameran eli bridgen käyttöä perusteltuna, esim. kävelyretkillä jolloin ei kuvaus ole pääasia mutta jotain mielenkiintoista tuppaa ilmestymään aika-ajoin kun kameraa ei ole mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe