Puuhun kierteet

En googlettelulla onnistunut löytämään mutta ihmettelen jos ei ole mitään keksintoä olemassakaan. Nikkarointikärpänen iskenyt ja jonkinlaista sängyn päätyä on suunnitelmissa ja tarkoitus olisi yhdistää puuta ja rautaa että siinä olisi munaa. Tylsähän siihen on ruuveja tökkiä. Pitää olla pultteja ja muttereita prkeleesti. Nojoo... niin kai olemassa on jonkun näkösiä puuhun upotettavia vastakappaleita?
95016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no onhan niitä vaikka kuin, kato vaikka bilskeman ja glasuulssonin tarjonta,,,,,,, muutaman sentin paksuun puuhun voi tehdä kierteet ja pysyy

Äänestä
  • Hienoa kiitos näitä putiikkeja en edes ajatellut kun mielessäni jotenkin siirrän moiset syrjään. Paksua parrua olis tarkotus heilutella.

    Äänestä

sorvilla hyvä miäs

Äänestä
  • Minkäkokonen sorvi sulla on että saa vaikkapa metrisen lankunpätkän pyörimään poikittain, jotta saadaan reikään vaikka M12 sisäjenka kätevästi tehtyä? Sopiiko koko sängynpääty? Nelileukapakkaanko laitetaan?

    Äänestä

sorvaa ne tukkejakin

Äänestä
  • Oho johan on alkanut tapahtumaan. Kyllä nyt alkaa selkenemään suunnitelmat, kiitos paljon näistä.

    Äänestä

Katso tuolta, sieltä löytyy kaikki tuotannossa olevat ja DIN-normit täyttävät tavarat:

http://www.handwerkerschrauben.de/index.php

Eikä ole edes pahan hintaista. Jos vertaa meidän Kilopultteihin, sekä niiden myymään "ei oo":hon.

Äänestä

Ainakin mäntyyn sain pultattua 12mm kierretankoa ahtaaseen reikään suurella nopeudella vääntäen, alkuun pari kertaa pakkia ja sitten kuumana pohjaan.
Ligniini sulaa, ja liimaa kiinni. Sai oikaistua 60cm korkean hirsiseinän.
Laikalla viiltourat kuten jenkatapeissa, toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulttti kirjoitti:

En googlettelulla onnistunut löytämään mutta ihmettelen jos ei ole mitään keksintoä olemassakaan. Nikkarointikärpänen iskenyt ja jonkinlaista sängyn päätyä on suunnitelmissa ja tarkoitus olisi yhdistää puuta ja rautaa että siinä olisi munaa. Tylsähän siihen on ruuveja tökkiä. Pitää olla pultteja ja muttereita prkeleesti. Nojoo... niin kai olemassa on jonkun näkösiä puuhun upotettavia vastakappaleita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu