Prepaid liittymän hankinnan jälkeen, tullut puheluita säännöllisesti tuntemattomasta numerosta. Vastatessa ei kuulu mitään, ei mitään suhinaa eikä vastaavaa, ja puhelu jatkuu niin kauan kun itse jaksaa pitää luuria auki. Puhelua ei näy puhelutiedoissa, soittoja tulee kellonajasta riippumatta.
Eikä tätä uutta numeroa ole jaeltu minnekkään, vaan puhelut alkoivat lähes heti liittymän käyttöönoton jälkeen..
Tuntematon numero soittelee
15
5731
Vastaukset
- jo vain
Mistä hankit prepaidin? Itse huuto.netistä ja oli otettu irti korttikehyksestä eli ehkä jo otettu käyttöön? Eli itsellä johtuu ilmeisesti siitä.
- ???
Mitä järkeä on ostaa prepaid liittymä huutonetistä?? Eihän ne maksa uutena kioskilla juuri mitään. Ja jos ostaa käytetyn liittymän niin siihenhän voi soittaa kuka vaan. sehän voi olla vaikka kellä se numero.
- Jan-18726386123
Yksinkertaisinta hankkia toinen liittymä. Kulut alle kympin.
- 19+12
Sama juttu mulla. Tulee noin kerran viikossa soitto tuntemattomasta numerosta. Näytössä lukee vain että puhelu. Vastattaessa ei kuulu mitään ja puhelu katkeaa itsestään noin kolmen sekunnin kuluessa.
Aika kummallista??- 19+12
Lisäksi mainittakoon että tämä mun numero ei ole brebaid.
- Anonyymi
lisää whatsappiin. varokaa tätä numeroa henkilö on aggressiivinen 0400 838443. mutta jos olet mies voipi olla yhteyden otostasi iloinen.....
- Just guessing
Minun arvaus: Jonkun yrityksen tietokone soittelee numerojärjestyksessä numeroihin ja testaa, vastataanko niihin. Jos numeroon vastataan, he myyvät numeron eteenpäin puhelinmyyntiä harjoittaville yrityksille.
- Haloo...
Prepaid liittymien numerot menevät kiertoon,kun on kulunut tietty aika ettei numeroa ole käytetty,eli numerosi saattaa olla jonkun vanha numero,mutta sitä ei vain ole käytetty aikoihin.Tuo on kyllä omituista,ettei kuulu mitään ja ettei munero jää talteen?Eihän sulla ole puhelin sellaista mallia,johon saat omasoiton päälle,eli soitat tavallaan itse itsellesi?Jos oot vaikka ottanut ominaisuuden vahingossa käyttöösi?Kaverille kerran kävi näin,ja oli jo tekemässä poliisiilmoitusta asiasta,ennenkuin hokasi että asetukset on muuttuneet...Silloin ei nimittäin jää numeroa mistä soitettu...
- no jooo
Niin, voihan se olla valepuhelu.....Minulla on ollut vuosia sama prepaid, ei ole mitään outoja puheluita tullut. Joskus joku on soittanut väärään numeroon, mutta niitä sattui jo pelkkien lankapuhelintenkin aikaan ja tulee aina sattumaan, eli joku painelee vahingossa väärän numeron.
- sellastaseon
Mullakin oli sama juttu mut myöhemmi paljastu et mun puhelimes aktivoitu "valepuhelu" jotai nappia pohjassa painamalla, ja sen takia tuntematon numero soitti. Eli soitin itselleni vahingossa
- Stabilo
No valepuhelu ei ole kyseessä, koska puhelu on tullut niin, että kännykkä on pöydällä, eli ei ole vahingossakaan voinut painaa mitään nappia..
Onko valepuhelu sama kuin tuo nk. omasoitto? - Tuntematon potilas
Mulle kans soitellu. Soitin takaisin ja vastas, muttei sanonut mitään.
Hyvä puoli näis tuntemattomissa numeroissa on se, ettei niihin soittaminen maksa mitään vaik toisessa päässä vastataan. Asian varmistin asiakaspalvelusta ja on kuulemma ollut käytäntö jo jonkin aikaa.- FDSA11.
Jos sun puhelimen näytössä lukee TUNTEMATON NUMERO, niin miten soitat siihen takas?? Tässä keskustelussa puhutaan TUNTEMATTOMISTA numeroista....
- Anonyymi
Tuntematon numero = ei numeroa. Mitä nämä ovat, kun soittavat parin sekunnin puhelun jostain hälinän keskeltä ja huutavat haloo? Voisi olla vahinko väärään numeroon, mutta kun tekevät sitä jopa päivittäin, kun alkuun pääsevät.
- Anonyymi
Jos kyseessä on salakuunteluyritys (eli puhelin soi, ja kun vastaat puheluun, puhelimesta ei kuulu mitään, mutta puhelu pysyy silti auki, ei siis katkea), toimi näin:
Aseta puhelimen mikrofonin mykistyspainikkeella mykistystilaan.
Tällöin (ainakin teoriassa) soittaja ei kuule, mitä huoneessasi puhutaan.
HUOM: Joissain puhelimissa tuo mykistystoiminto on heikkolaatuinen, joten ääni kuuluu mykistyksestä huolimatta, joskin huomattavasti vaimentuneena.
Jos omassa puhelimessasi tuo mykistystoiminto on heikkolaatuinen, niin silloin soittaja kuulee huoneessasi puhutut äänet, mutta huomattavasti vaimentuneena.
Älä siis sokeasti luota puhelimesi mykistystoimintoon ilman, että esim. kaverisi kanssa testaat ko. asian.
Mykistyksen siis pitäisi estää äänen kuuluminen, mutta kun puhelua ei ole katkaistu, niin se kertyy edelleen soittajan puhelinlaskuun.
Jostain kumman syystä muuten sekä yritykset että yhdistykset valitsevat erilaisia julkaisuja tekeväksi henkilöksi hyvin usein lukihäiriöisen henkilön.
Tästä syystä sattuu varsin usein, että jopa painetuissa julkaisuissa (ja tietenkin myös web -sivuilla) on toisinaan oikean numeron sijasta jokin väärä, eli täysin tuntemattomalle henkilölle kuuluva puhelinnumero oikean numeron sijasta,
Jos oma numero päätyy julkaisuun, niin silloinhan sinulle soittavat kaikki, jotka tuosta julkaisusta etsivät tiettyä numeroa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840