Mitä mieltä ootte,tästä asiasta on ollut kyllä täällä ennenkin puhetta:olisi koiranpentu Virosta,myyjä toisi sen parinviikon päästä Helsinkiin hinta 350€.Ei ota mitään lisäkustannuksia tuonnista,paperit on kuulemma kunnossa ja on sirutettu,myyjällä on sirukone mukana,jos haluan tarkistaa.kuvia on laittanut sähköpostiin.Ei kai ne kaikki voi huijareitakaan olla?
Pentu
pepe1000
1176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinun päätös
Lemuaa pentutehtaalle...
Ole kiltti älä ota, et pelasta pentua vaan tuet koirien kaameaa kohtelua ja pentutehtailua :(
http://register.kennelliit.ee Tuolta voi kurkata onko rekisteröity viron rekisteriin
Tämä pentu on seropi, eli ei ole rekattu.Olen näissä jutuissa aika kokematon, mutta parilla kaverilla on hyviä kokemuksia näistä.Tämä nainen ei pyydä etukäteen mitään varausmaksua,eikä mitään ylimääräistä tuonnista,kun on tulossa muutenkin Helsinkiin.Ei kai sieltä virosta voi tuoda koiria noinvaan ,eikös niistä tarvitse jonkinlaiset paperit olla? olenkohan vaan hyväuskoinen ja tyhmä?Mitä ihmettä tekis?
Tässä hieman tietoa pennun tuonnista.
http://www.nuottaniemenelainlaakari.com/pennuntuonti.htm
Ja tosiaan, kyllä sieltä Virosta pentuja tulee vaikka millä mitalla ja tavalla, autoon jemmattuina, matkalaikuissa yms. tapoja on monia. ja paperithan on helppo väärentää tai lahjoa eläinlääkäri kirjoittamaan tekaistu "passi". Pennun ja emon yhteiselosta ja oloista voi "kasvattaja" kertoa aikamoisia unelma satuja. Todellisuus voi olla täysin jotain muuta. suosittelisin että harkitset vielä uudestaa tätä pennun ostoa, saatat välttyä turhilta murheilta ja suurilta eläinlääkärikuluilta. Luultavasti tämän ko. pennun emä on jo uudelleen tiineenä, pelkkä pentukone :(
Passin saa ihan kuka koira tahansa, joten silleen sillä passilla voi pyyhkiä ahteria. Vaikka se on koiran matkustusasiakirja, niin se ei takaa mitään ilman erillisiä todisteita.
Suomen pitäisi ottaa käyttöön Ruotsin malli. Tosin eikös Ruotsikin ala loiventamaan koirien maahantulosäädöksiä? Eli passissa pitää olla leima siitä, että koirasta löytyy rabieksen vasta-aineet (otetaan aikaisintaan 120 vrk edellisestä rokotuksesta) ja lisäksi passia esitettäessä mukana pitää olla puolueettoman maan (meillä britit) tekemä labratulos.
Tuohan käytännössä tarkoittaisi sitä, että pentua ei edes voisi tuoda Suomeen. Saisvatten Viron pentutehtailijat pitkän nenän.
Jos Virosta, tai mistään ylipäänsä (niin Suomesta kuin ulkomailtakin) kannattaa mennä itse pentua hakemaan, tai vaihtoehtoisesti jollei itse pääsee, pyytää jotakuta tuttua/sukulaista/ystävää, jonka arvostelukykyyn jne luottaa, koira hakemaan. Ja nimenomaan hakea se itse sieltä kasvattajalta asti, jotta näkee koiran olot siellä, sekä samalla ainakin pennun emän jne. Jos kaikki vaikuttaa tällöin olevan ok, niin miksipä ei.. Kyllä niitä kunnon kasvattajia ja mahdollisia vahinkopentueita (siis nimenomaan niitä eikä mitään tehtailtuja) voi ulkomailtakin löytää.
Kiitos kaikille vastauksista,katsoin parhaaksi peruuttaa kaupan.Ostan se seropin täältä kotimaasta,näin on paras.
Erittäin hyvä ja viisas päätös! Onnea pennun etsintään! :)
Jo tuo, että on oma sirukone mukana saa ainakin mun herätyskellot kilkattamaan. Suomessa tietääkseni ei edes poliisilla ole moista vekotinta maijassa, vaan koiran omistajan selvityksessä poliisi joutuu kääntymään eläinlääkärin puoleen.
Nostan sinulle hattua. On niitä pentuja täällä kotimaassakin jotka tarvitsee hyvää kotia. Yksi vaihtoehto on myös eläinjärjestöjen adotio jos haluaa auttaa ulkomaisia koiria...