Okko yleisemminkin käytössä tämmöinen hoito. Koiramme sairastui tarkemmin diagnossisoimattomaan veriripuliin, oksenteluakin oli ja hoidoksi määrätiin raakaa jauhelihaa pieninä annoksina ja katso:se auttoi.
Raakaa jauhelihaa ripuliin?
Rebecca II
8156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kiitti.
Minulle ohjeet ollut yksi paastopäivä että vatsa rauhoittuu ja sitten ihan vain kevyesti vesi)riisiä pikkuannos ja siitä eteenpäin jos ongelma edelleen niin apteekista en muista mitä oli mutta lisättiiin hieman ruokaan neuvoo kyllä siellä. Ja auttoi.
tuota jauhelihaa ei minulle ollut neuvottu. ja pysyn mieluummin näissä el.lääkärin ohjeissa jota itse sain.
Samoin tein aikanaan kun koiralla ripuli oli. Raakaa jauhelihaa! Tosin se on koirani pääruoka muutenkin. Nuo riisi yms. köyhäily ravinnot jättäisin täysin pois. Eläinlääkärit harvoin osaavat neuvoa koiran ruokinnasta muuta kuin suosittelevat kalliita "allergia" nappuloita. tyhmäkin sen on jo ymmärtää että täyttä huijausta koko hoito.
Jos koira olisi tehty syömään rehuja elämänsä ajan, sillä olisi jykevät etuhampaat ja pitkät korvat sekä töpönen tupsuhäntä. Koira tarvitsee lihaa, päivittäin, pysyäkseen kunnossa.
Ainoa vekaanikoira on Prisman lelukoira!!!
Meillä taas raaka jauheliha aiheuttaa ripulin
Pieni paasto, riisi ja maitohappobakteerit auttaneet ripuliin
loppuu ripulointi jos pitää koiran jauhelihaksi.
Meillä tepsii ripuliin aina päivän paasto, sitten keitettyä riisiä ja seitä pieninä annoksina :)
Riippuu pitkälti siitä, jotta mikä ripulin on aiheuttanut. Jos koirasi on syönyt ketun, jäniksen, hirven, fasaanin, naapurin kissan/koiran, hevosen yms. paskat tai nuollu noiden kuset, mitkä luonnollisestikaan ei kuulu koirasi ruokavalioon, niin mitäs siitä. Oppiihan ainakin karttamaan muiden ötököttäniä vääntäessään suoli pitkällä haisevia ilmapieruja kankaalle.
Meillä ainakin jo vuosikymmeniä sitten maalla on opetettu, että ripulin iskiessä antaa koiran olla omissa oloissaan ja huolehtii vaan nesteytyksestä (= riittävästi ja puhdasta/raikasta vettä vesikupissa). Kyllä normaalioloissa koira kestää melkoisen pitkään ihan hyvin ilman ruokaakin, jos vaan vesi maittaa. Jos ei vesikään maita, niin voi niitä ikeniä ja kurkkutorvea kostuttaa suihkuttamalla sumutinpullolla vettä kitaan.
Nykyään koiria pidetään pieninä lapsina ja ollaan heti viemässä lääkäriin, jos "pikkusella" kakki on löysää. Mitä se kuvastaa? Ans´ kun mä vastaan. Se kuvastaa sitä, että maalaisjärki on katoava luonnonvara.