eri imetysasento - vauva ei saa maitoa?

tyhmä imettäjä

Hei!
Eli minulla on 4-viikkoinen vauva. Olen täysimettänyt häntä. Meillä on alusta asti ollut ongelmia imetyksen kanssa kaikissa muissa asennoissa paitsi makuultaan. En voinut kahteen ensimmäiseen viikkoon imettää istuallaan, joten opettelimme makuuasento-imetyksen oikein hyvin. Nyt olen sitten alkanut opetella istuen imetystä (tai siis olen yrittänyt opetella jo 2 viikkoa), sillä olisihan se kohtalaisen kätevää hallita... Missään kaupoilla tms. kun ei voi makuulleen heittäytyä imettämään.

Eilen esim. imetin istuallaan päivällä lähes kaikki imetykset. Vauva on rinnalla, ottaa otteen ja alkaa imeä. Imetykset ovat kestoltaan lyhyempiä kuin makuultaan imetykset. Vauva nukahtaa herkästi rinnalle. Välillä hän kuitenkin herää heti 5 min. päästä ja kun tarjoan samaa rintaa makuuasennossa, hän saattaa imeä vielä kymmenenkin minuuttia.
Näen istuallanikin imettäen, että maitoa tulee, välillä sitä valuu hieman vauvan suupielestä. Tämä on siis aina imetyksen aluksi. Loppuimetyksen aikana ei maitoa näy.
Minulla on melko suuret ja raskaat rinnat. Olenkin miettinyt, voiko imetysote höllääntyä kun rinta tyhjenee kun vauva on siinä hetken ollut? Yritän kyllä tukea rintaa toisella kädellä, mutta se on hankalaa rinnan ollessa löysä.

Mielestäni eilen pissaa tuli vähemmän kuin ennen, ja vauva ei kakannut ollenkaan (yleensä kakkaa päivittäin, välit max.36h). Nyt edellisestä kakkauskerrasta on 39h. Yöllä imetin tietysti makuullaan, ja aamun pissaa on tullut taas runsaasti.

Eli kysymys kuuluu, onko mahdollista ettei vauva saa riittävästi maitoa kun imetän istualtaan? Hän oli kuitenkin ihan pirteä koko päivän eilen, ja imetysvälit olivat päivällä n.2h ja illalla tiheämmin, eli ihan meidän normaalin rytmin mukaan.

Luin jostain, että kun vauva on imemään oppinut niin hän imee vaikka pää alaspäin... Noh, ei ilmeisesti meidän vauva.
Olisin tosi tosi tosi kiitollinen jos joku fiksumpi ottaisi asiaan kantaa!!

1

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löklöölökl

      Menee varmaan niin että istualteen imetettäessä maito tulee nopeemmin ja helpommin kuin makuulteen imetettäessä. Mä ainakin jouduin vaihtaan imetysasennon yhdessä vaiheessa kokonaan makuultaan tapahtuvaks kun vauva rupes aina yskiin istualteen imetettäessä ja maidot lensi ympäriinsä kun tuli niin kovalla paineella. Oon myös lukenut jostain et kun alottaa imetyksen synnärillä niin maidonherumisen takia se kannattais tehdä istualteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe