IVF tietoa+onnistuminen

Haluaisin tietää kaikkea tarpeellista IVFstä. Mulla takana PCO ja menogon pistokset terolut. Ensi kierrosta tarkoitus tehdä IVF..joten haluaisin lisätietoa. Eli sattuuko tämä toimenpide, montako siirretään takaisin kerralla? ja joutuuko olemaan sen jälkeen saikulla?

Ja tietysti niitä onnistumiskertomuksia, onko niitä tai muita kokemuksia negaa tai plussanneita..

Kiitos
32024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mutta 14v ja puoliv. sitten ei sattunut. kipristeli kyllä muttei sattunut. siis musnasolupunktio kipristeli. itse IVF sitten ei tuntunut miltään. rauhottavaa lääkitystä sai kummallekin kerralle jos pyysi. ja muutaman päivän sairasloman. muutenkin on IVF:n jälkeen hyvä ottaa paripäivää tyynemmin. ihan vain tilaisuuden antamiseksi alkioille kiinnittyä. ei siis aerobiciä tms.

raskaaksi tulin silloin ekasta ivf:stä, inseminaatioita oli parikymmentä takana. siloin laitettiin kaksi tai kolme alkiota nykyisin kai maksimissaan kaksi. silloin onnistunisprosentti oli 18-20 raskautta sadasta nykyisin käsittääkseni parempi

Äänestä

Tuo sattuminen on kai riippuvainen henkilöstä ja tapauksesta. Ei kannata mennä siinä uskossa ettei satu yhtään. Meillä ainakin sattui niin, että oli taju mennä kaikista kivunlievityksistä huolimatta.
Taisi itse synnytys olla helpompaa.
Toivottavast sinulla menee paremmin.
Meillä siirrettiin yksi seuraavana päivänä.
Ei kuitenkaan onnistunut sillä kertaa, eli pakkasesta uusi yritys. Nyt poika 1v 4kk ja toinen samalla systeemillä tulossa jo tässä kuussa.

Äänestä
  • meille tehtiin ivf huhtikuussa.olen siis 19 3 raskaana!ivf onnistui ensi yrittämällä.yksi alkio laitettiin kohtuun ja se olikin ainut siirtokelpoinen. eli sitkeä pienen ihmisen alku. taustalla mulla pco ja keskenmeno ja inseminaatioita. ivf:sta jäi ihan hyvät kokemukset päällimmäisenä mieleen. punktio ei tietenkään ole maailman mukavin, mutta hyvillä kipulääkkeillä olo oli ihan ok. alkion siirto on lähes kuin inseminaatio. mä sain saikkua viikon. siihen vaikutti sekin että olin silloin aika väsynyt ja sressaantunut tilanteeseen. mutta nyt olen maailman onnellisin.toivon teille kaikille voimia ja muistakaa, että toivoa ei koskaan pidä menettää!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


santu kirjoitti:

Haluaisin tietää kaikkea tarpeellista IVFstä. Mulla takana PCO ja menogon pistokset terolut. Ensi kierrosta tarkoitus tehdä IVF..joten haluaisin lisätietoa. Eli sattuuko tämä toimenpide, montako siirretään takaisin kerralla? ja joutuuko olemaan sen jälkeen saikulla?

Ja tietysti niitä onnistumiskertomuksia, onko niitä tai muita kokemuksia negaa tai plussanneita..

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu