Khao lak vai krabi

Kumpikampi voittaa

Nyt kaikki khao lakissa ja krabilla käyneet äkkiä kertomaan paikkojen hyviä ja huonoja puolia! Kumpikin kiinnostaa kauneuden takia , krabissa mietityttää mieletön turistimäärä ja kl:ssa tekemisen puute. Veneillä en halua mennä pitkälle niin löytyykö läheltä mitään nähtävää? Onko siisteydessä ja ruoassa eroja? Kuinka kauan bussi on mennyt Phuketista khao lakiin? Kertokaa omia kokemuksianne.

10

3847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molemmissa käynyt

      Mikäli tahtoo rentoa rantalomaa, Khao Lak on helpompi, kun ei tarvi lähteä lähisaarille veneillä. Rantahotelleja on hyvä valikoima, toisin kuin Krabilla. Paikka on myös rauhallisempi, siisti, uusia hotelleja ym. mutta se riippuu ihan siitä, mitä matkaltaan hakee. Sieltäkin pääsee esim. Similanille ja muille lähisaarille retkeilemään, jos paikka kyllästyttää, Phukettiinkin voi lähteä vaikka päiväreissulle.

      Krabilla (Ao Nangissa) ei rannat ole ihan niin hyvät, eli venematkan päässä parhaat. Siellä on sitten enemmän elämää. Minulle ehkä liikaakin.
      Itse valitsin Khao Lakin toistamiseen yhden Krabin reissun jälkeen. Mutta se on niin makuasia. Khao Lak on vähän edullisempi kohde hintatasoltaan. Toisaalta, yhdistelmälomalla voi kokea molemmat.

      • ergf

        siis missä tälläinen on?? aonangilla vai krabi townissa?
        me yövyimme 2 vko ao nangilla ja ei törmätty tähän...


      • Hä?
        ergf kirjoitti:

        siis missä tälläinen on?? aonangilla vai krabi townissa?
        me yövyimme 2 vko ao nangilla ja ei törmätty tähän...

        Millainen? Mikä? Mihin ette törmänneet?


    • m.y.m
    • savilahti

      ollaan pari kertaa käyty ao nangissa ja nyt kerran khao lakissa. molemmat hienoja paikkoja ja itse kallistuisin ehkä lakin suuntaan. samalla reisulla käytiin myos phuketin karon beetsillä. sinne en tahtoisi mennä pidempään lomaani viettämään. kentältä bussi kestää noi tunti puolitoista ja siitä tekemisen puuttesta olisin eri mieltä. tuolta sitä tekemistä löytyy saman verran kun krapiltakin. paikkana puhtaampi ja edullisempi ja vilinää vähemmän kuka tykkää mistäkin.

    • rabi

      Krabilla on hienoja paikkoja, ei kai ole pakko mennä siihen karmeimpaan rysään?

    • uutta matkaa vailla

      Viime yönä KhaoLakista palanneena, kätden Krabilla ja Phuketissa molemmissa pari yötä, KhaoLak vie voiton ihan jo siitä syystä ettei Venäläisiä ole juurikaan, kun muualla on ruokalistatkin venäjäksi....

      100-0 KhaoLakille

    • mrs matkaaja

      Me ratkaistiin asia niin, että ensin 5 yötä Ao Nang ja sitten 9 yötä Khao Lak. Lennot Phuketiin, josta suoraan Ao Nangiin vanhoja muistelemaan eli edellisestä visiitistä kolme vuotta, joten kiva mennä tsekkaamaan paikka uudelleen.

      Phuketia emme edes harkinneet ja luulen, että 9 vrk Khao Lakissa on meille riittävä aika rentoutua. (Olemme pariskunta.)

    • Thaifani

      Viime tammikuussa olimme kaksi viikkoa Khao Lakissa,eikä ole mitään huonoa sanomista paikasta.Ihanan rauhallista,mahtavat rannat,kaunista jne.Menisimme uudestaan,mutta kun on kiva nähdä muitakin paikkoja,niin valitsimme ensi talveksi Koh lantan.Sieltä käymme eri saarilla ,kuin myös krabilla(Ao Nangissa)

      • BHT

        Koh lanta kuuluu krabin provinssiin jossa myös Ao nang sijaitsee joten tuo kuullostaa hieman höpsöltä. Sama kuin sanoisit varanneesi hotellin helsingistä josta sitten vierailette etelä-suomen lääniin (porvooseen).

        Tästä hieman apuja: http://fi.wikipedia.org/wiki/Thaimaan_provinssit

        Vinkkinä, jos varaatte saarikierroken niin varmista että siihen kuuluu Koh mook ja emerald cave, sellainen kokemus jota et koskaan unohda. Noita saarikierroksien järjestäjiä on koh lantalla kuin sieniä sateella ja siten myös kierrosten sisältö vaihtelee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe