Pelottaa

Minulla on 5kk vanha rottis pentu joka pelkää kaikkia vieraita ihmisiä. Ulkona kun kävelee on todella hankalaa kun pentu yrittää väistellä kaikkea liikkuvaa yleensä juoksemalla karkuun. Kotona ei uskalla tulla kenenkään vieraan luokse. Reipas pentu muuten kyseessä. Olen joka päivä yrittänyt lenkkeillä ihmisten ilmoilla enkä koskaan pakota koiraa kenenkään luokse. Onko siis todennäköistä että pennustani ei koskaan tule kunnon koiraa? Vai ovatko nämä oireet väliaikaisia? Alan jo luopua tovosta jos ei edistystä ala tapahtumaan.
4355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Viisainta ja koiraa kohtaan armeliainta, olisi lopettaa luonnehäiriönen pentu. Voithan ottaa uuden, terveen pennun. Jalostus tuottaa sairaita koiria.

Äänestä
  • Ja huono sellainen..

    Kun käyt koirasi kanssa lenkillä, ota makupaljoa mukaan. kehu koiraasi, ja palkitse se makupalalla, aina kun joku ihminen tulee vastaan. Näin koira oppii, että ihmisten näkeminen on kiva asia. Jos lenkillä tulee jotain tuttuja ihmisiä vastaan, pyydä heidän antamaan koiralle makupala, ja rauhoittelemaan samalla koiraa (haukottelu, silmien räpsyttely, maiskutus, ja selän kääntäminen) Älä menetä toivoasi, sillä aikaa voi mennä. Mutta tärkeintä, että koira oppii ihmisten olevan mukava asia.

    Äänestä

En tiedä koirista mitenkään kauheasti, mutta ei minusta vielä kannattaisi lopettaakkaan... Siis sitä koiraa. Onhan pentu saanut pienempänä olla rauhallisessa ympäristössä, eihän sitä ole satutettu tms??
En tiedä, auttaisiko, mutta käy ensin koiran kanssa ihan rauhallisessa ympäristössä, kuten metsässä, missä koiran ei tartte säikkyä muita. Sitten pikkuhiljaa, siirtykää vähän "vilkaammalle" alueelle, mutta en kuitenkaan kannattaisi viemään mihinkään kaupunkiin, missä aivan vilisee vieraita ihmisiä, ennen kuin koira on siihen valmis.
Aina, kun koira ei säiky muita, kehu sitä rauhallisesti. Ja muista olla itekkin rauhallinen! Kun ihminen tai koira tulee vastaan, kävele ihan normaalisti, äläkä kiristä hihnaa tms.
Koirasi on aika nuori vielä, luulenpa, että joku koirankoulutuksen ammattilainen voisi auttaa sinua ja koiraasi pelon kanssa!
Toivottavasti koirallasi on jotain toivoa!
:)

Äänestä

Ei pentusi ole luonnevikainen, se ei vain ole tottunut elämän ääniin ja vieraisiin ihmisiin. Otahan ihan rauhallisesti!
Moni kasvattaja valitettavasti pitää pentujaan yksin ihan eri rakennuksessa kuin itse ovat. Pennuthan eivät mitenkään voi tottua mihinkään, jos ne elävät ns. suljettujen ovien takana hiljaisuudessa. Olen itse aikoinaan erehtynyt ostamaan sellaisen pennun.
Minä tein näin: 4kk vanha pentucollie pelkäsi kaikkea mahdollista: ääniä, liikkeitä, autoja siis ihan koko normaalia elämää. Totutimme sen hissukseen erilaisiin kodin ääniin, autojen ohiajamisiin, vieraisiin ihmisiin jne. ns. puolipakolla. Tytön kanssa tehtiin niin kauan sitkeästi töitä, että se lopuksi huomasi, ettei elämää tarvitse pelätä. Veimme sitä juuri niihin kohteisiin, joita se eniten pelkäsi, vieraat ihmiset innostivat sitä menemään luokse jne. Aikaa kului, mutta lopputuloksena oli luottavainen koira. Työ vie todella aikaa ja koettelee hermoja, joten jos vain jaksat ja jaksat, niin lopussa tulee palkinto!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huh kirjoitti:

Minulla on 5kk vanha rottis pentu joka pelkää kaikkia vieraita ihmisiä. Ulkona kun kävelee on todella hankalaa kun pentu yrittää väistellä kaikkea liikkuvaa yleensä juoksemalla karkuun. Kotona ei uskalla tulla kenenkään vieraan luokse. Reipas pentu muuten kyseessä. Olen joka päivä yrittänyt lenkkeillä ihmisten ilmoilla enkä koskaan pakota koiraa kenenkään luokse. Onko siis todennäköistä että pennustani ei koskaan tule kunnon koiraa? Vai ovatko nämä oireet väliaikaisia? Alan jo luopua tovosta jos ei edistystä ala tapahtumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu