Ateenan kaduilla on nähty rajuja mielenosoituksia säästöpaketin vuoksi.
Julkaistu: 13.02. klo: 00:34
Päivitetty: 13.02. klo: 08:27
Kreikassa säästötoimien vastainen mellakointi levisi yön aikana koko Ateenaan ja eri puolille maata. Pääkaupungissa tulessa oli pankkeja, kahviloita, kauppoja ja elokuvateattereita. Poliisin mukaan 150 kauppaa on ryöstetty ja yli 30 rakennusta sytytetty palamaan.
Poliisin mukaan Ateenan kaduilla oli noin 100 000 mielenosoittajaa, jotka heittelivät poliiseja palopommeilla ja kivillä. Poliisi vastasi ampumalla väkijoukkoon kyynelkaasua ja tainnutuskranaatteja.
Miksi puutua itsenäisen valtion talouden hoitoon, kun suuri osa kansasta voimakeinoin vastustaa EU:n vaativia säästö töimia. Jokainen tietää ettei avustus paketin miljardeja Kreikan köyhille jaeta ne päätyvät vallan toisiin taskuihin. Kreikassa on väläytetty EU:sta eroamistakin. Miten sitten käy vakuudettomille avustus miljardeille. Niille saa sanoa hyvästit.....
Luulisi viestin olevan selvän.
Julkaistu: 13.02. klo: 00:34
Päivitetty: 13.02. klo: 08:27
Kreikassa säästötoimien vastainen mellakointi levisi yön aikana koko Ateenaan ja eri puolille maata. Pääkaupungissa tulessa oli pankkeja, kahviloita, kauppoja ja elokuvateattereita. Poliisin mukaan 150 kauppaa on ryöstetty ja yli 30 rakennusta sytytetty palamaan.
Poliisin mukaan Ateenan kaduilla oli noin 100 000 mielenosoittajaa, jotka heittelivät poliiseja palopommeilla ja kivillä. Poliisi vastasi ampumalla väkijoukkoon kyynelkaasua ja tainnutuskranaatteja.
Miksi puutua itsenäisen valtion talouden hoitoon, kun suuri osa kansasta voimakeinoin vastustaa EU:n vaativia säästö töimia. Jokainen tietää ettei avustus paketin miljardeja Kreikan köyhille jaeta ne päätyvät vallan toisiin taskuihin. Kreikassa on väläytetty EU:sta eroamistakin. Miten sitten käy vakuudettomille avustus miljardeille. Niille saa sanoa hyvästit.....
Luulisi viestin olevan selvän.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Miksi heitä pakotetaan?
http://www.hs.fi/ulkomaat/HS Ateenassa Kadut ovat kuin kivisateen jäljiltä /a1305555505545
Euromaat myös Suomi haluavat turvata lainatut rahat, aseita myydään rahalla.
mitäs turvaa sillä saavutetaan jos työnnetään lisää eroja jo konkurssikypsään valtioon, Kreikassa on ääriryhmä joka toivoo kreikan eroamista EU: sehän ei tietysti tapahdu ennekuin kaikki mahdollidet tukiaiset on saatu,
eli tyhjästä on jatkossa paha nyhjäistä
Mutta suomalainen ei usko ennen kuin näkee.
Viittasit tuossa ase kauppaan. Pitää paikkansa kohta ei meillä muuta omaa tuotantoa olekkaan, kaikki perinteiset tuotannon alat on siirretty halvan työvoiman maihin ja,
elintarvike ala raakaineineen on tiukasti EU;n valvonnassa.
Pasi puolustusvaununa onkin meillä hyvä myyntiartikkeli. Tosin kuitenkin aseteollisuu Suomessa ei pysty työllistämään niitä ihmsiä joilta työ on viety pois. Kaikkiahan ei tarvita papereidenkaan siirtelyyn pöydältä toiselle.
mitäs sitten tehdään, jos meidän oma elintarvike teollisuus tyystin loppuu,
maaseutu tyhjenee, kaikkinainen teollisuus jolla meille on valmistunut kauppatavaraa katoaa, Jäljelle jää ainoastaa suuri työttömien ja eläkkeläisten armeija. Jo nyt liikkyy juttuja että eläkerahat ovat eläke vakuutuyhtiöissä huvenneet pörssikaupoissa ja sijoituksissa.
Suomen velka on tällä hetkellä 80 838 228 500,00 euroa ja se kasvaa kaiken aikaa.Olemmeko kohta Kreikan asemassa.
Vuosi sitten se oli vielä noin 78 miljardia,
eli siis yli 78 441 779 000 €,
tämä näyttää ajan viime toukokuussa 09.05.2011 :
http://www.youtube.com/watch?v=nP2TVxDO_xQ
Mihinkäs se maaseutu nyt tyhjenisi niin vaan. Mutta ihan mahdollista on joskus palata pienviljelytiloihin, jossa omavaraisuus oli lähes kaikenkattava, ainakin elintarvikkeiden suhteen.
Onhan nyt jo yleistynyt *katto*viljelyt*, pienimuotoiset kasvihuonekokeilut tavalisen kuluttajan harrastuksena. Mahdollisuuksia on monia, omakotipalstalaisilla varsinkin, ei sikapossun kasvattaminen teuraspainoon kestä kuin 6-7 kuukautta.
4-5 kanaa pitää 4 henkisen perheen kanamunissa, kimppakasvattaminenkin parin perheen kanssa on mahdollista, jolloin kaikki ruuantähteet perunankuorineen ym. saadaan hyötykäyttöön.
Kirkkonummella oli aikanaan suursikalan omistaja, joka haki helsinkiläis baareista pöntön ruuantähteitä päivittäin, ja toi tyhjän astian tilalle. Halvalla kasvatti myyntiin sikoja.
Helppoa kun sen osaa,...
Siksi tupataan, kun taas toiset tykkää, että auttaa pitää maksoi mitä maksoi.
Minun mummoni vielä, ei siitä niin kovin pitkää aikaa ole näin ajanlaskua ajatellen, hoiti kotona muutamaa lehmää, kanoja ja paria possua.
Oli joskus osaketalossakin kanoja, eikä siitäkään paljoa aikaa ole.
Rivitalon pihalla oli juurikasmaa, että olemmeko enää omavaraisen ahkeria.
Aika paljon riippuu viitteliäisyydestä.
Tuutu juttu Helsingissäkin sodan jälkeen moni piti pientä maapalaa josta saatiin perunat ja vihannekset, Joillain oli jopa kanikoppi liiterisså jossa kaneja kasvatettiin liha syötiin nahasta valmistetiin mm rukkasia.
Olipa oikein kaninnahka turkkejakin
Paluuta ei varsinaiseen maatalouteen enää ole viljelytilat samoin kun karjan hoitokin ovat tarkasti EU;n valvonnassa. Tokihan voidaan kaupunki asunnonkin parvekkella kasvattaa esimerkiksi salaattia, miksi ei maustekasvejakin,
Ei ole Suomalaisella toimittajallakaan Ateenssa. Nähtäväksi jääkin mikä on Suomalaisten turistien kohtalo.
Ihmetyttää tämäkö on kiitos siitä, että me pienenä karuna maana avustamme näitä etelän ihmisiä....
- Tämä on ensimmäinen kerta urani aikana, kun kriisialueella Suomi on jonkinlaisena vihan kohteena, Lumikero kertoi MTV3:n Huomenta Suomi -ohjelmassa aamulla.
Vihaisten väkijoukkojen keskellä kuvanneella Lumikerolla oli varotoimenpide valmiina.
- Sanoin, että minä olen Norjasta. Suomi on vähän niin kuin haukkumasana tällä hetkellä.
Moody's laski kuuden euromaan luottoluokituksia
Espanjalaisen Bankia-pankin konttorin seinään on Madridissa kirjoitettu "Roistot".
NEW YORK. Luottoluokittaja Moody's on laskenut Italian, Portugalin, Espanjan, Slovakian, Slovenian ja Maltan luottoluokituksia. Espanjan luokitus putosi kaksi pykälää, muilla yhden. Suomi säilytti kolmen A:n statuksensa.
Samalla Moody's varoitti, että se saattaa laskea korkeimmassa AAA-luokassa olevien Ranskan, Britannian ja Itävallan luokituksia.
Britannian valtiovarainministeri George Osborne pitää varoitusta muistutuksena siitä, ettei maa voi väistellä velkojensa maksua.
Moody's sanoo luokitusten laskun peilaavan taloudellisten olojen jatkuvaa epävarmuutta.
Luottoluokittaja Standard & Poor's pudotti jo viime kuussa Ranskan ja Itävallan pois korkeimmasta luokasta.
VIELÄ.....HS
tuosta en tiedä herttasen pöläytystä. Valtion velasta on osuuten
15 000, 00 ja jos sama peli jatkuu Ropsahtaa mulle reIlusti velkaa lisää, kun laina rahoilla kestitään KREIKKAA.
Äänestin persuja jotka lupas homman hoitaa. Kattia kanssa eivät menneet edes hallitukseen nauttivat nyt suurta palkaa ja valtavaa puolue tukea. Varmaan nauravat meille tyhmille ja nenästä vedettäville.
Direktiivit ne hemmetin direktiivit.
Jos kasvatat kaupunkirivarin pihalla porkkanoita, niin naapuri voi valittaa, koska se ei kuulu normaaliin kaupunkiympäristöön,
Jos syötät kotipihan porkkanan lapsellesi, niin sosiaalitantta voi tulla naputtamaan, että lapselle ei saa syöttää kaupunkimullassa kasvatettua porkkanaa, koska siinä saattaa olla mitä vain.
Kattopuutarhat Suomen olosuhteisiin, ha ha.
Eihän meidän talonrakentajat osaa rakentaa talojen kattoja kestämään edes tavallista normaalia jokavuotista lumikuormaakaan. Kuinka ne kestäisivät sen lisäksi vielä multakuorman?
Nythän meillä on ongelmana mm. kattojen vuodoista johtuvat homeongelmat. Sitten meillä olisi varmaan kohta kastemato-ongelmiakin jne.
Meinaa Jopel
tuo kattopuutarha-ajatus! Suomessa, jossa tasakatotkin ovat jo jääneet kauas taakse ajassa, jonkinlaisen kaltevuuskulman nykyarkkitehdit pyrkivät kattorakenteeseen laittamaan, jos vain rakennuttaja ha grynderi saadaan suostumaan.
Vielä 1970-80-luvuillakin tasakattoja rakennettiin, nyt ei enää.
Home-ongelma, jonka tasakatto ja sen vuoto saattaa aiheuttaa, on otettava aivan vakavasti.
Radon on toinen terveysuhka. Sekin hoituu alapohjan, sokkelin, hyvällä tuuletuksella.
:)
Miksi Kreikka on täynnä puolivalmiita taloja?
ja kun talo on vasta rakenteilla.
Ei ne ihan itse katolla olekaan hyvänen aika, mato-ongelma:D oli hyvä pointti,..
Ne on tasanteita ihan valetulla pohjalla, mutta rakennuksen yläosassa, kahden talon välissä. Näin engl. tv-kuvauksen, jossa asukkaat viljelivät tomaatteja m.m.
Eihän se ihanne kaupunkioloissa sinänsä ole, mutta nuo parvekekylvöt nyt paremminkin lasituksineen vois olla kuin pienoiskasvihuoneita, kuten monella onkin, riippuen ilmansuunnasta. Eteläsuunta on aivan liian kuuma!
Sinne etelän puoleiselle parvekkeelle fiksu kaupunkilainen voisi ostaa sellaisen jäähdytyslaitteen. Sellaisen aurinkoenergian kumoojan.
Hinta 400 ....1000 euroon.
Energian lulutus vain noin 4x suurempi, kuin vastaava lämmön tuotto.
Olisivathan ne yrtit kuitenkin luomuja, .... vai olisivatkohan?
Jopel
Aivan ylellistä olis tuo jäähdyttäminen, semminkin kun monet ostavat valmiit ruukkuistutukset yrttejä, napsivat niistä oksia mausteeksi. Lähteehän ne hyvään kasvuun, jopa salaattityngät, kun leikkaa auki musta pikkupurkin ja uudelleenistuttaa.
Käytännönhyöty jäänee kovin pieneksi, vaan on se monelle hauskaa nähdä kasvun ihmeen:) kukkiensa seassa !
Suomen Kreikalta vaatimiin vakuuksiin on löytynyt ratkaisu, uutistoimisto Reuters kertoo.
Suomen Kreikalta vaatimat vakuudet hoidetaan siten, että Kreikan neljä suurinta pankkia toimittavat 880 miljoonan euron summan osin käteisenä, osin korkealaatuisina arvopapereina
mitä arvoa on konkurssi kypsän valtion pankin takauksilla. Ei edellisestäkään tukipaketista jäänyt näkyvää. Mlnne lie eurot kadonneet..
Onkohan sielläkin joukku pelureita kuten meilläkin oli 90 luvulla Keinottelivät Arsenaalipankin velkakirjoilla,Ositivat niitä muutamalla %: tilla ja pistuvät sitten täys hintaisena perintää. Kukaan velallinen ei saanut ale hinnalla ostaa vrlkakirjojaan.sin men pelit ja pensselit....
Maa ja kiinteistot ovat ainoita jotka on kelvollisia vakuiksi, Jos kreikkalaisilla on puhtaat jauhot pussissa ei asiassa pitäisi olla mitään muttia Saahan Kreikka vakuutensa takaisin , kun on hoitanut asiansa EU;´vaatimaan tilaan.
Hehehehehehehhehehhe HE hehe ...."Eurooppa ottaa velkaa 1000 miljardia Euroa vuodessa...öööhhh, i tink it is a nesesssseeery to take..."
Voi tuota Rehniä ja tuota huonoa englannin puhetaitoansa!
ötö..tötö...
Pakkoruotsi kouluaikoinaan on vienyt ajan ja energian.
Kaikella on tarkoituksena!
Euroopan kärkimiehet halusivat sellaisen henkilön komissaarioksi, joka ei ymmärrä mitä hänelle puhutaan, ulosanti on sellaista, ettei muut ymmärrä.
Noin säästytään turhilta selittelyiltä.
- Kreikan k a n s a, joka kärsii korruptiosta tosi paljon, ei saisi tuostakaan meidän EMU-maiden 130 000 000 000 €uron avustuspaketista juurikaan mitään, koska kansainväliset sijpittajat sen jakaisivat keskenään.
Toivon Suomen päättäjien jo ymmärtävän!
Suomalaiset sinisilmäisesti 'auttavat kreikkalaisia'!!!
Nyt olisi vielä mahdollista viheltää peli poikkI.selviäisimme vielä kohtuullisilla tappioilla. Kreikka ei ole ainoa EU maa joka on elänyt yli varojensa. Kreikka on vasta jäävuoren huippu
Joku kirjoitti myös, että Kreikka haluaa tuon jättipotin
130 000 000 000 € noille velkojilleen, kansainvälisille sijoittajille heittää ennen kuin julistautuu maksukyvyttömäksi,
menee konkurssiin, tekee devalvaation, ottaa drakman käyttöönsä ja sanoo 'good-bye!' EMU-maille,
joilla monilla tilanne alkaa olla jo sama kuin Kreikalla,
Islanti, Portugali, Espanja, Italia, Unkari, Ranska...
Ellei Suomi nyt äkkiä tee EROpäätöstä, se menettää vielä lisää!
Devalvaatio ei sovi kyllä tähän kuvaan, se on kyllä vähän toisenlainen kuin käyttörahan nimike...
Ei meistä vaareista ja mummeleista ole muuhun kuin olemaan ja ihmettelemään. Mitäs meistä, mutta harmittaa ensisijaisesti nuo lapsenlapset. Millainen maailma heillä onkaan edessä odottamassa. Meidänkin sukuun syntyi viime vuonna, uusi ihmistaimi . Millainen on maailma, kun hän on aikuinen. Toivottavasti suvaitsevampi kuin nyt, mitä nyt elämme.
Voi tuota rahan mahtia- valtaa. Mitä kaikkea se tuokaan tullessan? -:((
vei varuskunnat sieltä missä niitä tarvittaisiin puolustukyvyn ja työllisyyden vuoksi, mutta ei alle 5% kultahampailta. Lähellä olisi vastaava hyvässä kunnossa oleva Upinniemikin. Yksi joukko osasto heille riittäisi. Ja olisi aika niitten poikien viimeistään armeijassa oppisa suomea. Ne kaikessa lellityt saa käydä armeijan lähellä kotia, muille saa tulla satojen kilometrien matka. Samat kultapossut saa yliopistopaikat paljon huonommilla pisteillä kuin suomenkieliset.
Onko oikein, te palstan ruotsittajat vastatkaa !!!
Kyllä itse levittävät epäoikeudenm ukaisuutta ja haukkuvat sitten vihapuheiksi.
Rauhotu nyt hyvä ihminen, Alan myös olla huolissani sinusta, että sairastut ihan tuohon parjaamiseen, kun se ei auta yhtään mitään, suuntaan ei toisee, täällä melskata. Asiat pitää viedä sinne missä asioita hoidetaan. Kansallisalotteina esim. No varmaan ei auta tässä ko. asiassa.
Mutta, kun se ei vain auta täällä ketjussakaan mellastaminen.
Totta kai me kaikki tiedämme, ettei asiat ole aina meidän mielestä oikein, mutta milloinkas ne on olleet.
Katsellaampas historiaa taakse päin, vaikka viisikymmentä vuotta sitten. Eipä tainnut monellakaan hyvin mennä. Siksiköhän meistä onkin tullut tällaisia kuin olemme:O/
Itsekkääksi sukupolveksikin on meitä kutsuttu jossakin yhteyksissä.
jo nikkisi paljastaa miten koetat olla muita parempi. Sinua harmittaa kamalasti että jopa vanhat pimityksessä pidetyt ihmiset tajuaa nämä vääryydet. Tv ja hesari on miehitetty näillä ruotsinmielisillä, hallituksessa aina ruots. m inisteri, nyt kaksikin.
Pidä huolta omasta huonosta omastatunnostasi , varaa paljon unuilääkettä että saat yöunen, vääryyksien puolella oleminen se vasta raskasta onkin.
Rukoilen puolestasi. Aamen.
oikeudenmukaisuuteen tai moraaliin , kun niitä ei vastapuolella ole. Laki on siunannut nuo asiat.
syntymälahjakseen noiden typerien päättäjien Niinistö Lipponen Katainen Stubb Wallin takia, siinä pahojen ketju.
Mitä hilseilette?
Euroopan parhaana v-v ministerinä Katainen otti niskalenkin markkinavoimista!!
Antoi Suomen 10 x vakuudet verrattuna pankkiemme krekulainoihin!
Krekupoliitikot lupaavat mitä tahansa, pakon edessä kirjallisenakin, saadakseen keskenään jaettavakseen nuo 130-miljardia.
Jälkeen päin levittelevät käsiään.