pelin nimi hukassa!

ikuinen lapsi

Sattuuko kukaan muistamaan sellaista peliä, joka alkoi jotakuinkin niin että sininen pieni olio kuoriutui munasta? Saattoi olla avaruusolio. Pelasin jotain demoa joka tuli timon kummitusjahdin mukana (hieno peli, harmi kun en enää omista), ja siinä pystyi pelaamaan vain kohtaa jossa olio oli keittiössä, ja piti sitten vedellä sanoja oikeiden esineiden kohdalle (esim bread ----> leivän kohdalle). Demo tosiaan oli ainakin osittain englanniksi, mutta luulisin että pelistä on myös suomenkielinen versio, sillä demokin alkoi muistaakseni suomeksi... :D olisin ikuisesti kiitollinen jos joku muistais nimen tämän sekavan selityksen avulla!

3

727

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä ihmeen peli

      Tämän perusteella hieman hankala sanoa mikä peli on kyseessä. Mihin genreen tuo peli kuului? Oliko kyseessä jokin opetuspeli?
      Oliko kyseessä jokin 90-luvun peli? Jos oli, niin voisi kokeilla katsoa jos esim http://www.retropelit.fi/ sivustolta löytyisi.
      Jos kyseessä jokin uudempi peli, niin vaikea sanoa tällä kuvauksella.

    • ikuinen lapsi

      Nimi selvisi netin penkomisella, kyseessä oli siis in search of the lost words eli kadonneiden sanojen metsäsyts :D Ja kuvaus tosiaan ontui aika pahasti, mutta mitään muuta en varmuudella pelistä muistanut. Kiitos kumminkin vastauksesta :)

    • Anonyymi

      1995.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe