Paimennusvietin vähentäminen

Tosipaimen;)

Tibbepentumme on kova huolehtimaan, että lauma on kasassa. Se vahtii, että kaikki ovat näköpiirissä, menevät nukkumaan yhtäaikaa ja nostaa karmean älämölön kun joku poistuu ulos.
Jonkinlaista laimentumista on havaittavissa nyt kun se lähenee puolta vuotta. Se tottelee muuten hyvin ja on yhteistyökykyinen, mutta tuo yksin jääminen ei oikein suju. Vaikka joku olisi seurana, se käy ovella katsomassa ja ulisemassa. Ruoka on ainoa, joka rauhoittaa hetkeksi, mutta eihän se koko päivää voi vaan syödä.

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+20

      Ei kyllä ole paimentamista vaan ihan normaalia pennun käytöstä . Pentu täytyy opettaa olemaan yksin niin se ei enää huuda ja olisi pitänyt opettaa siihen jo ajat sitten . Paimenvietillä ei noitten asioidenk anssa ole mitään tekemistä.

    • Tosipaimen;)

      Tehostetaanpa sitten yksinolemista. Tänään onnistu ensimmäisen kerran toisen aikuisen uloslähtö ja paluu ilman mitään "kierroksia".

    • koiranelämää

      se pitää heti 7vk iässä aloittaa se sosiaalistaminen. se sana tarkoittaa soveltumista yleensäkin ihmisen asuin ja elinkumppaniksi..monen muun merkityksen ohessa. eli kun pentu tulee taloon,aloitetaan heti jäämään aluksi 5min yksin. ihan pitkin päivää,eri tilanteissa. myös eri huoneeseen voi jättää,oven taakse pari minsaa aluksi. mukava lepopaikka ja mieleinen luu tms mukaan. siitä kun on selvitty,vopi huoletta isona jättää itsekseen eikä tarvitse keksiä eroahdistusta syyksi kun alusta alkaen on selkee peli.isommat koirat alkavat hajottamaan paikkoja kun joutuvat ekakertaa eläissään olemaan yksin aikuisena.sitten niitä lahjoitellaan eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2796
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1817
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      72
      1290
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1178
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      76
      1131
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1008
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      997
    Aihe