Mistäköhän mahtaa johtua kun vesi alkaa aina silloin tällöin haisemaan. Etenkin lämmin vesi haisee, huomaa selkeesti suihkussa ja laskettaessa kuumaa vettä hanasta. Koira ei halusta juo sitä vaan pyytää mieluummin ulos lunta syömään. Naapureilla samaa ongelmaa noin 100 metrin päässä. Meillä pumppu noin 20m ja naapurilla noin 55m syvyydessä. Vesi on myös aavistuksen sameaa ja rusehtavaa.
Porakaivovesi haisee
10+12
5523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuttu ongelma. Vedessä on humusta, joka lämminvesivaraajassa hautuessaan alkaa haista. Lääkkeenä on hyvällä menestyksellä käytetty pienempää varaajaa, jossa vesi ei viivy kauan.
Suosittelen, että teetät vesianalyysin. Niitä tekee mm. Callidus, jonka kotisivuilta löytyy analyysipaketin tilausohje ja tietoa asiasta. Analyysin jälkeen on huomattavasti helpompi tehdä jatkotoimenpiteitä.
Onhan tuota tutkittu ja havaittu että juuri veden humus teke sen että kuuma vesi haisee. Aika siinäkin ratkaisee, eli pienempi varaaja on hyvä ratkaisu tuohon ongelmaan.
Toisessa tekstissä väitit että tuo firma pystyy puhdistamaan helposti raudan 15 g/m3. Ei tämä ole mikään markkinapaikka jossa saa levitellä mitä tahansa perätöntä.
tuohon ongelmaan voisi auttaa sakkasuodatin ja aktiivihiilisuodatin (2-osainen patruunapesä) heti pumpun perään...kun muistaa pestä ja vaihtaa 3kk välein?
muut suodatusjauheet jne säiliöt tulee aika kalliiksi..