siisteiksi? Uros vai narttupentu?
Kuinka nopeasti lapinkoiran pentunne ovat oppineet sisä-
13
898
Vastaukset
- Lap_pari1
Uropspentuni oli sisäsiisti noin puolen vuoden ikäisenä. Jos sisäsiisteys määritellään niin, että koira pystyy pidättelemään normaalin työpäivän ajan, eli 8 tuntia.
8 kk jälkeen harvat satunnaisetkin vahingot loppuivat, eli 100 % sisäsiisti koira oli 8 kk ikäisenä. - Onnellinen kakattaja
Ei kai riipu koirasta eikä kouluttajasta vaan on ihan tuurista kiinni. Meillä suomenlapinkoiralle vei yli 5 kuukautta ennen kuin teki asiansa ulkona.
Lapinporokoira taas teki asiansa korkeintaan 5 kertaa sisälle ja siinä kaikki.
Teimme molemmille samalla lailla, eli heti pihalle syötyään, eli lenkille.
Minulla on ollut koiria yli 60 vuotta ja tuohon väliin ne mahtuvat kaikki.
Ei saa suuttua koralle kun tekee sisälle, se vain pahentaa asiaa.
Olen ollut ulkona koiran kanssa yli 2 tuntia koiran tekemäti mitään. Kotiin tultaessa kakkasi heti. Pokka täytyy vain pitää. Varaudu aina pahimpaan ottaessasi pennun, sitten on helpompi kun oppii nopeammin. Yhtä kivoja ovat kaikki kuitenkin. Meillä kesti 4 kuukautta. Siihen asti oli oikeastaan "ulkosiisti", ulos ei suostunut tekemään millään :) Heti kun päästiin takaisin sisälle, niin johan alko tulemaan pissaa. Kun vihdoin rupesi tekemään tarpeensa ulos mahtavien kannustusten säestämänä, loppui sisälle pissaaminen välittömästi.
Sen jälkeen onkin ollut todella sisäsiisti. Vain äärimmäisessä hädässä tekee sisälle ja on todella pahoillaan tämän jälkeen. Kertaakaan häntä ei ole kuritettu tai tungettu nenää jätöksiin.
8 tuntia joutui jo suht pennusta pitäen olemaan silloin tällöin yksin töiden takia ja melko nopeasti oppi tavoille. Kyseessä uroskoira.- wilili
Minun urospentuni oppi sisäsiistiksi puolivuotiaana.
- jande
Uroskoira ja sisäsiisti 3,5 kk...kehumalla ja kannustamalla. Eikä vahingossakaan ole tehnyt sen jälkeen sisälle, vaikka on työpäivät yksin ja epäsäännöllisiä aikoja. Kerran oli vatsa vikkulalla ja koira odotteli mua kylpyhuoneessa ja kotiin tultuani singahti kuin ohjus....
tuota samaa; noin nelikuukautisesta asti ollut sisäsiisti. pikkasen teetätti kyllä ylimääräisiä kannustuksia kun yritti alkutalven kylmässä, lumessa ja räntäsateessa saada pennun tuntemaan olonsa niin mukavaksi että uloskin voi tehdä... =]
- koira sisäsiistiksi
Miten saan 8kk vanhan koiran sisäsiistiksi? Koira on n 30-40 kg (ei lihava vaan ISO)
Koirammen siis tekee tuhoja esim. rikkoo astiat (siksi astiat aina tiskikoneeseen ennenkun koira jää yksin) Ja koiramme tekee "mielen osoitus pissoja" sisälle aina kun jää yksin... Eli kertokaa vinkkejä miten koiramme saa sisä siistiksi!- Cat1982
ei se ehkä mielenosoitusta ole, vaan ahdistusta kun pissaa kun jää yksin..
Tekeekö muuten sisälle kuin yksin jäädessään? Jos pelkästään yksin jäädessään, niin sitten kyse taitaa olla enemmän eroahdistuksesta, eli kannattaa alkaa tekemään työtä sen eteen että koira on rauhallinen ennen kuin jätätte yksin, ja harjoittelette yksinjäämistä lyhyitä aikoja kerrallaan.
Ja kannattaa itse rauhoittaa viimeiset 15 minuuttia, että ollaan rauhallisia kun lähetään, eikä huomioida enää niin hirveästi koiraa ennen lähtöä (ettei se lähteminen ole niin iso asia koiralle), jättäkää sille tekemistä esim. kongi, pahvitölkkejä tms, missä on namia sisällä, Myöskään kotiin tullessa ei kannata hirveästi huomioida koiraa, jotta se ei kiihdy ja kotiin tuleminen on normaali asia.
Jos koira rikkoo astioita ja tuhoaa, niin se joko johtuu siitä että se on aktiivinen ja tarvitsee puuhaa yksinoloajakseen ja varsinkin ennen yksinjäämistä, tai sitten sillä on pahasti eroahdistusta ja sitä pitäisi ensisijaisesti hoitaa.
- Cat1982
Meillä lappalainen (tosin lapinporokoira) oli varmaan ihan 3 kk ikäisenä sisäsiisti, teki siis ulos, jos oli vaan mahdollisuus. Mutta pidätyskykyinen oli vasta n. 5 kk iässä, jolloin pystyi pidempiä aikoja pidättämään työpäivän aikana. Sisäsiisteyteen vaikuttaa jonkin verran rotu (pystykorvat ehkä herkemmin siistimpiä), mutta myös oma suhtautuminen. Eli jos ramppaa pennun kanssa heti ulkona syömisen, nukkumisen ja leikkimisen jälkeen (jopa yöllä) niin kyllä siitä ehkä helpommin tulee sisäsiisti, kuin että antaa tehdä sisälle paperille tai lattialle. Ja tietenkin kannattaa olla huomioimatta jos pentu tekee sisälle (ei ainakaan kannata torua), nimittäin toruessa pentu voi alkaa tekemään piiloon asioitaan, ja silloin tuleekin ikäviä yllätyksiä.
- oppii äkkiä
Narttu 4kk ja ihan vanhalla tavalla eli nokka kuseen kun teki lattialle.Kolme muutakin oppinut viimeistään 5kk iässä täysin sisäsiistiksi.
- Cat1982
Onneksi moni ei enää tee noin, toivottavasti. Surkein tapa opettaa pennulle sisäsiisteyttä.
- koira sisäsiistiksi
me jätetään kun se jää yksin niin tyhjiä maitotölkkejä missä nameja sisällä. ja koiramme riehuu joka ilta naapurimme koiran kanssa ulkona koska koirallamme on niin paljon energiaa kun on niin nuori vielä... ja jos koiraa on juuri kieltänyt niin menee heti lorauttamaan jonnekkin ärsyttääkseen kaikkia... ja ennen koiramme pissi aina rappusille mutta laitoimme siihen portin eikä se enään pääse sinne mutta pissaa vieläkin joskus sisälle..
- sematyne
Oma narttu lapparini oppi sisäsiistiks 8kk iässä vasta ja narttu lapparihusky taas 4kk iässä.ihan yksilökohtaista tuokin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73375SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun343093SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612977SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059