Alkaa kypsyttämään Toyotan viat. Siihen kun täytyy kahden vuoden välein tehdä täydellinen jarruremppa.
Kaksi vaihtoehtoa mielessä. Toinen Grand Scenic ja toinen Ford S-MAX.
Katselin hintoja ja vähän ajettuja parivuotta vanhoja "Sceniccejä" oli paljon tarjolla. Eli jos jollain olisi kokemuksia moisesta. Hyviä tai huonoja? Noissahan taitaa olla 4v/100 000km takuu. Valmistaja siis ainakin luottaa siihen.
Muitakin kokemuksia saa laittaa.
Kokemuksia Grand Scenic (uusin malli)
3
1097
Vastaukset
- Rellu = halpa
No ainakin vaihtoehdot ovat eri hintaluokkaa, S-max on minuakin houkuttanut paitsi hinnan puolesta. Se kun tuppaa maksaamaan ainakin 1,5x sen minkä Rellu. Ja nimen omaan käytettyjen osalta Rellut ovat houkuttelevia kun niiden hinta putoaa todella nopeasti verrattuna vaikkapa tuohon Voorttiin. Kymppitonnilla saa jo hyvän Rellun mutta ei minkäänlaista S-Maxia.
- toyosta relluun
Eikö kellään tosiaan mitään kokemuksia? Hyviä tai huonoja? Ihan mitä vaan.
Kävin katsomassa sekä S-maxin että GS:n. S-Max näytti hieman - ja varmaan onkin - isommalta mutta se on myös todella paljon kalliimpi. Tietysti näin on uutenakin.
Harkinassa siis Grand Scenicci joko 1.4 tce tai 1.5 dci -moottorilla. Onko kokemuksia näistä? Kiinnostaisi lähinnä bensakoneen kulutus.
Näkyy saavan noin 20-30 tkm ajettuja GS:iä molemmin puolin 20t€. Onko noi oikeasti niin paskoja että ihmiset on ne sen takia pois vaihtaneet? Kuitenkin tehdastakuukin on 4v/100000km.
Vai onko ihmiset vaan niin tyhmiä että ne ostaa auton melkein 30 tonnilla ja myy kahden vuoden päästä pois 18 tonnilla? - Rellu = halpa
Ei täältä löydy juurikaan mitään tietoa saati sitten järkeviä vastauksia. Kannattaa käydä Rellu-palstalla (vaatii rekisteröitymisen), sieltä saat vastauksia ihmisiltä, joilla oikeasti on kokemuksia ko. pelistä.
http://www.renaultkeskustelu.net/foorumi/
Ja tuohon viimeiseen kysymykseesi, osa todellakin on. Ja sitten ne, joille kelpaa jonkun toisen "sisäänajama" auto, tekevät todella hyviä kauppoja käytetyistä Relluista. Jos Toyota on sinulle tuttu niin varmaan olet kiinnittänyt huomiota siihen, että käytetyn Verson hinnalla saa ainakin 3-4 vuotta tuoreemman GS:n. Siinä vasta tyhmyyttä kerrakseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3153704Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322048Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451664- 931606
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1011354- 1451215
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1011096- 811094
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja96890Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61797