Heippa, onko jollain tietoa siitä että pitääkö sen seurakunnan papin kastaa lapsi johon lapsi kuluu?? vai voiko lapsen kastaa toisella paikkakunnalla sen paikkakunnan papin toimesta??
Neuvoja :)
Kysymys??
4215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voi kastaa. joskushan on niin että pappi on vaikka lomalla ja sitten joutuu ottamaan jonkun muun paikkakunnan papin. tietääkseni sen kyllä saa valita jos haluaa..
Minunkin sukulaistyttöni on kastettu isovanhempiensa luona muualla kuin kotipaikkakunnallaan. Ja "mummolan" seurakunnan pappi tytön kastoikin.
kiitos vastauksista :)
Velvollisuus kastaa on sillä papilla, jonka seurakunnassa lapsi kastetaan, vaikka lapsen koti olisi missä tahansa. Oikeus vanhemmilla on pyytää ketä tahansa ko. seurakunnan pappia, jolle kaste sopii kalenteriin, tai ketä tahansa pappia, joka suostuu. Fiksua on papille, joka ei ole ko. seurakunnan viranhaltija eikä heidän sijaisensa vaan esim. tuttava, tarjota bensarahaa, vaikkei "free lancer"-pappi saakaan ottaa eikä pyytää palkkiota.