Kertokaapa nyt viisaammat että miksi asentaisin linux-käyttiksen?
Mulla on windows home premium koneella. Mitä etua linuxkäyttis toisi minulla tavalliselle käyttäjälle?
Ja jos tarpeeksi hyviä syitä löytyisi niin mikä käyttis tunnistaisi automaattisesti NVidia GeForce 520 näytönohjaimen?
Mulla on windows home premium koneella. Mitä etua linuxkäyttis toisi minulla tavalliselle käyttäjälle?
Ja jos tarpeeksi hyviä syitä löytyisi niin mikä käyttis tunnistaisi automaattisesti NVidia GeForce 520 näytönohjaimen?
Vastaukset 38
Vanhimmat
Eipä oikeasti ainuttakaan, paitsi että hauska harrastus. Sanoisin itse että todella huonoihin läppäreihin, jotka ovat likimain windows xp:llä tai 1 gig ramilla varustettuja Vistoja, Fuduntu Linux on parempi vaihtoehto, samaten huonoille miniläppäreille joissa on tyyliin WinXP.
Fuduntu tunnistaa sinun näytönohjaimesi suoraan.
Senkun kokeilet linuksia, ja sitten palaat takaisin Windowsiin. Niin minäkin tein.
Kaikki ollaan tavallisia käyttäjiä. Tarpeet on vähän erilaiset itse kullakin. Jos asia askarruttaa, niin googlaa wubi. Asenna windowsisi rinnalle.
Käytätkö muita ohjelmia kuin nettiselainta. Jos kyllä, niin selaa ohjelmistotarjontaa.
Jos et tykkää, niin saat sen winin ohjelmanpoistokalulla häipymään taas.
Ubuntu sen sisar jakelut tarjoaa sulle ajuria kun asennat sen. Fuduntuun saat ettiä ite pitkin nettiä ajuria.Windowsia ei tarvi kuin katsomo.fi videoitten kattomiseen.
voi edes videoita kattella, mitä sillä sitten voi tehdä ?
"Fuduntuun saat ettiä ite pitkin nettiä ajuria."
Vai niin. Fuduntussa on kaikki suljetut ajuritkin suoraan kun upuntussa niitä joutuu erikseen asentelemaan ja vastailemaan eri kysymysluukkuihin :D
Törkeää valehtelua kyllä
Herra on hyvä ja kokeilee.
Terveisin Fuduntua käyttänyt.
Lisäys että jos asentaa väärän Nvidia ajurin niin Fuduntu ei enää käynnisty. Ubuntu sisar jakelut tarjoaa oikeaa ajuria.
"Lisäys että jos asentaa väärän Nvidia ajurin niin Fuduntu ei enää käynnisty. Ubuntu sisar jakelut tarjoaa oikeaa ajuria. "
Miksi ihmeessä rävellät itse ja asentelet nvidian ajureita kun ei ole tarvetta moiselle?
Itse sinä olet sössinyt.
Siksi kun Fuduntu on tyhmä kuin Windowsin käyttäjä. Ei tarjoa ajuria Nvidia näytönohjaimelle.
Pitää ite ettiä netistä ja kokeilla jos passais." Asiantuntijat" sanovat että varmana käy, sitten ei kone käynnisty. Pitää uudelleen asentaa koko Fuduntu. Ubuntu paljon parempi käyttis.
Windowsia ei tarvi edes katsomo.fi videoitten kattomiseen. Ubuntussani ainakin näkyy kaikki ja ilman m$ kurakoodeja.
Näkyykö salatut elämät Ubuntulla?
"Ei tarjoa ajuria Nvidia näytönohjaimelle."
No jos ei vakiona suoraan toimi kuten pitäisi (ilmeisesti ihan huvikseen vain etsit vaikka kaikki toimii oletuksena kuten pitääkin vakioajurilla) niin Jockey on tulossa Fuduntulle suunnilleen näinä päivinä.
Happy?
Kuka katsoo tuollaista kura sarjaa ihan oikeasti?
Vastaa siihen kysymykseen: Näkyykö salatut elämät ubuntulla?
>Vastaa siihen kysymykseen...
Maikkari tekee sen vähän vaikeasti mutta jos oikein haluttaa niin on se mahdollista.
http://linux.fi/wiki/Katsomo
VAROITUS
Jos laitat windowsin rinnalle, niin et linuxin asennuksen jälkeen pääse enää koneella mahdollisesti olevaan recovery-osioon. Jos meinaan tulis tarve asentaa windows joskus uudelleen. Eli ehdottomasti pitää polttaa ne palautuslevyt ennenkuin asentaa linuxin. Nimittän GRUB käynnistyslataaja ei automaattisesti laita pääsyä valikosta tuolle osiolle.
Muutenkin suosittelen laittamaan linuxin ihan omalle koneelleen eikä rinnalle, jos ei ole kokemusta siitä. Kuitenkin on kohta jompikumpi sekaisin...
Kaikkein tärkeintä on se, että jos koneesi toimii nyt ihan OK, niin ei kannata asennella mitään....
Samaa mieltä! Myös mulla kokemusta.
Eikö sitä voi asentaa sillain kovalevylle että silloin kun haluaa käyttää linuxia niin käynnistäisi sen siltä asennuslevyltä? Ettei tulisi mitään mbr-ongelmaa kun se ei näkyisi siinä buutissa ollenkaan?
varmaa löytyy laite johon ei löydy w7 ajuria, sen takia heitetty kaatopaikalle. Ubuntussa voinut toimia heti asennuksen jäkeen, esimerkiksi jokin kallis laserkirjoitin.
Artec T14 on ainakin yksi sellainen. Ei löydy 64 bittiseen winukkaan ajureita. Joudun Kubuntu 64 bit dvd-levyä käyttämään, jos TV:tä mielii katsoa.
No se on nyt ihan oma moka jos menee ostamaan epästandardin tulostimen. Se ei ole käyttöjärjestelmän vika. Ellemme sitten usko väitteitä, joiden mukaan Windows tekee tyhmäksi.
"Kertokaapa nyt viisaammat että miksi asentaisin linux-käyttiksen?Mulla on windows home premium koneella. Mitä etua linuxkäyttis toisi minulla tavalliselle käyttäjälle?"
Riippuu osaamisestasi, mutta ehkä helpomman ylläpidettävyyden. Linuxissa ei tarvitse käytännössä tehdä muuta kuin asentaa päivitykset, eikä niiden unohtaminenkaan katastrofi ole. Tietoturva on hyvä.
Windowsissa taas menee muutama minuutti ylläpitoon sillointällöin, mutta sinä aikana voi vaikka selata nettiä. Vastaavasti laitteiden toimiminen on varmempaa Windowsissa ja ohjelmatarjonta on kattava.
"Vastaavasti laitteiden toimiminen on varmempaa Windowsissa ja ohjelmatarjonta on kattava."
yks) Molempia käyttäneenä, oman empiirisen aineistoni pohjalta sanon, että eipä oikein voi varmuudessa eroja väittää olevan.
kaks) vinukalla pelaileva näyttää olevan syventynyt pelailemiseensa, eikä ole siltä toimelta ehtinyt tutustua ainakaan Linuksien ohjelmatarjontaan. Eikä ole vertaillut hintoja. Kattava ja kattava. Katemateriaalit on erikseen.
Itse käytän nykyään mm. seuraavia ohjelmia
-Libre Officen eri vaihtoehdot
-MySQL
-Gimp
-gThumb
-PhotoPrint
-Rosegarden
-QCad (se muuten osaa lukea AutoCadin DXF:ffää)
Mm. nuo ovat ilmaisia. LIsäksi ovat tietysti käytössäni dvdeihin ja netin kautta katseltaviin ja pdf:ffien editointiin liittyvät.
Tiedän, että vastaavat mm. ohjelmat ovat olemassa myös win- käyttäjille, maksusta. Turha on listaa täällä tehdä, mutta jos jotakin kiinnostaa, niin katsokaapa esim. Rosegardenin ja Sibeliuksen hintaeroa.
Pelipuolta en tunne. Sökö ja ventti ja muutama pasianssi ovat tuttuja, mutta niihin en ole kompuutteria tarvinnut.
käyttäjä tehtyä ilmaiseksi paljon muuta mikä siitä linkun reuhkasta puuttuu, en tarvii sorry ..
"yks) Molempia käyttäneenä, oman empiirisen aineistoni pohjalta sanon, että eipä oikein voi varmuudessa eroja väittää olevan."
Lähinnä tarkoitin, että voi ostaa suht huoletta laitteen Windows-koneeseen, mutta Linuxeihin pitää vähän etukäteen selvitellä toimivuutta.
kaks) vinukalla pelaileva näyttää olevan syventynyt pelailemiseensa, eikä ole siltä toimelta ehtinyt tutustua ainakaan Linuksien ohjelmatarjontaan. Eikä ole vertaillut hintoja. Kattava ja kattava. Katemateriaalit on erikseen.
"Itse käytän nykyään mm. seuraavia ohjelmia
-Libre Officen eri vaihtoehdot
-MySQL
-Gimp
-gThumb
-PhotoPrint
-Rosegarden
-QCad (se muuten osaa lukea AutoCadin DXF:ffää) "
Vaihtoehtoista ohjelmaa vaikka Gimpille ja muillekin saa etsimällä etsiä, on pidettävä/tyydyttävä siihen yhteen mikä löytyy. Toisin on Windowsin kanssa.
Mutta alkuperäiselle kysyjälle jokin Linux näyttäisi olevan ihan hyvä.
väärää tietoa annat muuten, paitsi että et tarvii. olisko ollu parempi olla sanomatta tuotakaan
Mitä sillä koneella tarvisi tehdä.
Linux on joka mittarilla windowsia parempi.
mflops testi samassa koneessa eri käyttiksillä, ei ole sitä tulosta kukaan vielä täällä esitellyt ?
Ihan tavallisia juttuja: internet-selailua,youtube-videoiden katselua, kirjoittamista,blogin pitoa, digi.tv-n katsomista,pasianssin pelaamista,käsityöohjeiden ja kaavojen muokkausta,ja sen sellaista.
Valitettavasti näyttää siltä että tuo ubuntu on ainut joka asentaa kivuttomasti osaamattomalle nuo nvidia-ajurit. Olen kokeillu fedoraa ja opensusea mutta saanut tulokseksi vain mustan ruudun josta ei pääse mihinkään ilman koneen sammutusnappulaa. Olisin mielelläni käyttänyt kdetä mutta se tuntuu aina silloin tällöin jumittuvan joten gnome lienee ainut vaihtoehto.
Et sattuisi tietämään valmista lähdekoodia testiin jossa olisi jotain mieltäkin?
Chakra on loistava kde-distro, joka tunnistaa näytönohjaimet ja lataa suljetut ajurit live-tilassa.
Täysosuma muutenkin.
organisaatio joka noita mittareita tuottaa linux.fi sivuilla löytyy koodeja niitä tarvitseville voin kuitenkin kertoa jo etukäteen että ei linnkkurat tuossa kisassa oikeen menesty
linux.fi:stä ei tälläistä löydy. Ja sinähän et sitä eroa tiedä ilman kunnollista mittausta. Mittaustavan pitää tietysti olla sama, eli C-kielistä lähdekoodia joka käännetään samalla kääntäjällä käyttöjärjestelmän C-kirjastoa vasten ja mittaus tehdään samalla laitteella. Tällä tavalla mitataan sitten sitä käyttöjärjestelmää.
Älä nyt ainakaan mitään Fedoraa asenna! Se on käytännössä Red Hat Linuxin (RHEL) beta-versio, eli siinä vaiheessa kun Fedora-julkaisusta löydetyt pahat bugit on tapettu ja se alkaa olla käyttökelpoinen, siitä tehdään kaupallinen RHEL-julkaisu. Ja siinä vaiheessa Fedora-käyttäjien pitäisi päivittää uudempaan, jälleen bugiseen, Fedora-julkaisuun, josta sitten puolestaan tulee joskus tulevaisuudessa seuraava RHEL-julkaisu.
Jos Red Hatin kaltaista Linux-julkaisua halajat, Fedoraa paljon parempi vaihtoehto on esim. CentOS, mikä periaatteessa on Red Hatin ilmaisversio. Fedora on lähinnä propellipäille jotka haluavat koittaa Linuxin kaikkein uusimpia (mutta vielä bugisia) ominaisuuksia, ei tavallisille loppukäyttäjille.
Vai on Chakra semmoinen. Pitääpä laittaa lataukseen.
Vai on chakra semmoinen? Pitääpä laittaa mustaan listaan, niinkuin muutkin linuxit.