Interreilaus, junien lisämaksut euroopassa. Ym.

wannabereilaaja

Terve, ollaan parin kaverin kanssa lähdössä reilaamaan 22(rajaton) päivän tiketillä kesällä eurooppaan. Rupesin mietityttämään että miksi junissa veloitetaan lisäksi jotain maksuja (5-10e) vaikka omaisikin reilauskortin ( Global Pass ). Mistä summa koostuu?

Ja ottaisin mielelläni vastaan kokeneemmilta reilaajilta tai muuten vain asiantuntijoilta avoimia mielipiteitä että kerkeääkö n. 22 päivässä tekemään tällaisen reissun kuin : Berliini-Praha-Innsbruck-Venetsia-Rooma-(monaco, st tropez,barcelona)-Pariisi-Lontoo-Amsterdam. Ajattelimme aluksi lentää Berliiniin ja myös matkan lopuksi silloisesta kohteesta takaisin Suomeen. Onko liikaa kohteita ahmittu liian pieneen aikaan? Suluissa olevat maat ovat harkinnan alla, ja monacossa sekä st.tropezissa ajattelimme olla vain päivän, mikäli edes sinne eksyisimme, koska niissä meillä ei ole varaa todnäk yöpyä ;) Onko muita reitti ehdotuksia ensimmäistä kunnollista reilaus matkaamme varten?

Ja mikäli jollain on tietoa jugend guest haus/home yöpymispaikoista niin ilman muuta kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta!!

Pyydän anteeksi etukäteen mikäli kyselen tyhmiä kysymyksiä! Mutta ottaisin vastaan mielelläni muutakin tärkeää infoa interreilauksesta.

Kiitos vastaajille etukäteen!

5

3070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metropolitaine

      Lisämaksut riippuvat junasta, mitä parempi ja nopeampi, sitä suurempi lisämaksu. Rahastustahan se on, mutta oikeastaan lisämaksu on pakollinen siinäkin mielessä, että saa junasta paikan. Jos juna on täynnä, eikä lisämaksullista paikkalippua ole, joutuu lattialle tai ei pääse junaan lainkaan. Se vaan on näin.

      Tuosta reitistänne; luulisin että se on ihan mahdollinen, mutta haluatteko ravata paikasta toiseen koko ajan vai oikeasti tutustua paikkoihin? Voisi olla ihan kivaa pysähtyä johonkin kaupunkiin pidemmäksikin aikaa ja jättää "ei niin tärkeitä" kohteita pois. Muista, että junamatkoihinkin kuluu aikaa! Mutta itsestähän se lopulta on kiinni, miten haluaa aikansa käyttää.

      Mukavaa reiliä teille! ;)

    • Kosser2

      En suosittele tekemäänne suunnitelmaa!!!!. Matkallanne kerkeisitte tutustua vain rautatieasemiin ja niiden ympäristöön.
      Itse kävin interrail-reissulla aikoinaan Ibizalla asti. Olin siellä 10 pv. Ekaxi olin yhden yön Barcelonassa 1. yön ja sitten laivalla Ibizalle. Olin siellä viikon tutun porukan kanssa, jotka olivat lentäneet sinne. Lensin reittikoneella Ibizalta Barcloonaan, josta junalla Pariisin kautta Suomeen.
      Siis olin matkalla Tku - Ibiza - Tku vain Wienissä ja Barcelonassa yötä Ibiza 10 pvn lisäksi. Aloittelijan reissu. Pitäisi käydä interrail-reissu 25 vuoden tauon jälkeen;-)!!!!???.

      Ei muutakuin menkää reissuun ja onnea matkaan!!!

      Kusti

    • Strix Aluco

      Oletko käynyt jo Pallontallaajien sivuilla? Siellä on vinkkejä reilaukseen.

      Lisämaksut ovat paikkalippuja. Rahastustahan se on, mutta minkäs teet.

      Reilireissustanne: Luulen, että tämä ei ole elämänne viimeinen ulkomaanmatka, siksi jättäisin nyt Lontoon väliin (tai vaihtoehtoisesti pyörisin enemmän Brittein saarilla). Lontoo on vähän kaukana, paitsi jos menette kalliilla eurostar-junalla. Voitte koska tahansa myöhemmin käydä Lontoossa esim halpalennoilla.

      Tarkoitatko Jugend guest hausilla samaa kuin Youth hostel? Minulla oli ennen tämä kortti: http://www.hostellit.fi/hostellikortti.aspx, mutta eipä ole tullut uusittua.

    • 0239374387

      mäkin oon lähdössä reilaamaan kesällä.. mitä sinne kannattaa ottaa mukaan (mitä ei välttämättä heti tulis ajatelleeksi)? paljonko pitäisi varata rahaa?

    • 1500e per 1kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe