Myydään kalavehkeet.

Ikinä kalankalaa

Olen vuosien aikan kulkenut kalassa selvinpäin ja päissään, joella, järvellä ja merellä, kaikkina vuorokauden aikoina sulien aikaan, pohjoisessa ja etelässä, lännessäkin, mutta kalasaaliit on todellakin ollut ihan persiistä. Viime kesänäkin olin parhaillaan viikon yhtä mittaa yhdellä järvellä eikä yhtään edes irtipäässyttä haukea.

Viimeksi sain kalan Sipoonlahdelta- alamittaisen kuhan kesällä 2007 ja sitä ennen tuli 3 kuhaa peräkkäin Reposaaren edustalta Porissa kesällä 2002. Haukia sain kesällä 1992 oisko kesän aikan jopa 4 kpl Pyhäjoen jokisuistosta.

Siinä on mun parin vuosikymmenen kalansaaliit. Nyt tympii jo koko homma kun kaverit jo vaahtoaa tulevan kesän kalastusreissuja ja meikä tietää, ettei kesän aikana tule kalan kalaa, vaikka päällään seisois.

Myytävät vehkeet on siis Abu garcian hyväkuntoinen avokela heittovapa, Abu Ambassadeur hyrräkelä jäykkä uisteluvapa, pari pakillista uistimia: on vaappua eri väristä, on lusikkaa tobysta krokodiiliin, on ruohikkoräsästä ja monenlaista muutakin lusikkaa. Abun lippaa löytyy pienestä isoon kalankuvahyrrää ja ilman kalankuvaa. On matkoilta ostettuja paikallisia erikoisuuksia ja ihan perussettiä mitä löytyy joka miehen pakista. On varakoukkua, on peruketta eri kokoista, pari korkkaamatonta Abun siimasettiä, on hohtimia, perhoakin löytyy jokunen, meisseliä ja vaikka mitä tilpehööriä.
Kaikki on pakattu tuollaiseen Motonetin pillkkijakkarareppuun, joka sekin itsessään sisältää: terästermospullon, käsi gps:n (mitähän silläkin luulin tekeväni) kokoontaitettava haavi, hyvä marttiinin puukko ja erikseen fileerausveitsi plus leikkuulauta (käyttämättömiä) yms tilpehööriä. Lisäksi repussa on korkkaamaton pullo hyvää viskiä, joka piti juoda "kymmpikiloisen" jälkeen, mutta siellä se odottaa edelleen repussa avaamattomana.

Eli todella hyvä ja kattava setti eniten tarjoavalle.

9

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ottaisin1234

      2 euroa tarjottu

    • not my luky dei

      Ei uskolla ostaa, jos vaikka tuo lykky on tarttuvaa tavaraa ..

    • Pilkkijä

      voishan tuota katella:D paljonko maksaa?

      • Pilkkijä

        tarjoan 50 EUROA


    • Sunnuntai kalastaja

      Hyvät naurut hetkeen sai kun luki tekstin josta tuli mieleen eräs kaveri kun kyselin naisrintamalta että oletkos saanut vähään aikaan? "Juu 2006 tammikuussa ja heti perään 2008 kesällä jonka jälkeen on ollut vähän hiljaisempaa":)
      Toisaalta ihmettelen miten tuurisi vaikka hauen kohdalla on ollut noin huonoa. Itse tällaisena sunnuntai kalastajana saan kesällä mökkijärveltä helpostikin kymmeniä haukia ja joskus kunnon mörköjäkin. Pahinpaan syöntiin on se ja sama vaikka heittelis koivuhalkoa niin iskeevät siihenkin kun sika limppuun ja nälkäisimmät uistimessa kiinni olevan pyrstössä hampaineen sätkimässä.
      60e saat:)

    • Pilkijä

      65euroo

    • Päivässä toi saalis

      Eihän noin huonoja vehkeitä kukaan täyspäinen osta, kaatopaikalle vaan.

    • 48 vuotta kalassa

      Elä hyvä veli heitä lusikkaa nurkkaan.Jos kymmenen vuotta sitten sait "Reposaaren edustalta" kuhaa ja se on reissuistasi paras, niin olet ollut liikkeellä yksin tai väärässä porukassa.

      On näet niin,että vehkeet eivät kalasta, mies kalastaa.

      Minullakin on keloja. Saattaa olla neljättäkymmentä. Minullakin on Ambassadeur, montakin on. On niitä Honkkarista ostettuja, malleja joita Suomessa ei yleensä myydä ja jotka ovat tarkoitettu muuhun kuin heittokalastukseen. Jätkä joka niitä osti, on melkoinen tollikka, jos nuo joku sinulta ostaa, hän on tollikkaakin tollikampi.

      Ambassadeuria myytäessä mainitaan malli, kannen väri, ostovuosi ja sarjanumero. Mitään näistä et mainitse. Minulla on käyttämättömät sininen kapea ja punainen leveäpuolainen. Saat ne kuudellakympilla ja ABU:n vavat päälle.

      Hilpetööristä paskat. ABU:n lipoista Sonette on legendaarisin. Metalliprässissä kylmämuokattu lippalehti muuttaa muotoaan joka kerta veteen osuessaan. Lopputuloksena on pyörimätön lippa. Romuosastoa ei kuulu kaupata edes hohtimien hinnalla.

      Jos kaikki on pakattu tuollaiseen Motonetin pilkkijakkarareppuun, ja jos olet filettisikin sieltä hankkinut, niin en ihmettele haluasi päästä irti romusta kohtuulliseen hintaan. En ihmettele saaliittomuuttasi ja kyllästymistäsi.

      Sinulta kenties on puuttunut kalastukseen johdatteleva isä tai isoisä. Usko huviksesi, tie onneen kalastuksessa ei käy halpatavaratalojen kautta.

      Heitä ne vehkeesi hevon kuuseen ja käy hakemassa uudet. Älä kituile. Älä osta Motonetista huonekaluputkesta tehtyä pilkkijakkaraa, mene kalastustarvikeliikkeeseen ja osta teräsputkijakkara.

      Älä ole pikkuovela koettamalla siirtää saituuttasi ostamiasi kamoja toisten maksettavaksi.

    • Anonyymi

      No johan on taas itseään täynnä oleva tietomies asialla. Vehkeet ei muka kalasta vaan mies ja kuitenkin pitäisi ostaa kalliit laitteet että välttää tollukan vittuilun . Haista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3952
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      211
      1980
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      83
      1715
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1691
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe