Näykkiminen

apuvaa

Jos Colliemme nukkuu ja joku menee "vahingossa" tönäisemään jai astuu karvojen päälle, koira näykkäisee kädestä. Siis siten että siitä ei ikinä jää jälkeä käteen, mutta tavallaan hyökkää kimppuun. Ei siis pure.

Muuuten ihana koira, ei pelkäää toisia koiria, ei ole paukkuarka jne
Kynsien leikkaaminen on vaikeaa, ei millään antaisi leikata..


Onko tämä nyt lopun alkua ?

10

302

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikka 9876

      Jospa osoitat koirallesi sellaisen paikan, jossa saa huoletta nukkua rauhassa. Tiedän, että colliet sijoittuu juuri siihen asunnon risteyskohtaan, mutta ennakoimalla myös itse, voi vaikuttaa asioiden kehittymiseen. Ei ole siis lopun alkua.

    • Rauhallinen uni

      Mitäpä tuumaisit, jos sinun pitkien ohimohiustesi päälle joku kävelisi vahingossa silloin, kun nukut ja juuri silloin vaistomaisesti liikauttaisit päätäsi väistääksesi (Auts! se sattuu ja uni loppuu)? Tai jos sinua tönäistäisiin nukkuessasi? Minä ainakin saattaisin läväyttää ihan tahallisesti tai tahattomastikin unen pöppörössä.

      Loppuisiko tuo, jos koiran annettaisi nukkua sellaisessa paikassa, missä se ei kesken uniaan joutuisi väistelmään tönäisyjä ja saamaan tukkapöllyä?

    • bjnlrtg

      Miten kukaan voi "vahongossa" mennä häiritsemään tai astumaan koiran päälle?

      Käsittämätöntä taas syyllistää koiraa, joka luonteensa mukaisesti puolustautuu pelästyessään täydestä unesta, kun syy on päälleastujassa, joka ei viitsi välittää hankkimastaan koirasta.

      Taas kerran esimerkki kasvattajille, että katsokaa nyt ihmeessä mihin niitä koiraparkoja myytte!

      • vahinkoja sattuu

        Ystäväni bjnlrtg,

        Vahinkoja sattuu. Koetahan ottaa iisisti niin ei elämästä tule liian raskasta!


      • Höpöti, höh.
        vahinkoja sattuu kirjoitti:

        Ystäväni bjnlrtg,

        Vahinkoja sattuu. Koetahan ottaa iisisti niin ei elämästä tule liian raskasta!

        Vaikken tuo nimimerkki olekaan niin vastaan.

        Tuollaisia vahinkoja ei pitäisi sattua. Mulla on ollut koiria koko elämäni ajan (56 v) ja eipä ole tullut käveltyä koiran päälle vielä kertaakaan "vahingosssa". Ei edes silloin, kun viihteellä on tullu oltua. En ole myöskään "vahingossa" tönäissyt koiraani, kun se vetää sikeitä.

        Jos joskus koira on maannut lattialla tielläni, niin olen osoittanut johtajuuteni käskemällä koiraa antamaan tietä johtajalle. Se on yksinkertainen käsky normaali äänensävyllä; väistä.


      • vahinkoja sattuu
        Höpöti, höh. kirjoitti:

        Vaikken tuo nimimerkki olekaan niin vastaan.

        Tuollaisia vahinkoja ei pitäisi sattua. Mulla on ollut koiria koko elämäni ajan (56 v) ja eipä ole tullut käveltyä koiran päälle vielä kertaakaan "vahingosssa". Ei edes silloin, kun viihteellä on tullu oltua. En ole myöskään "vahingossa" tönäissyt koiraani, kun se vetää sikeitä.

        Jos joskus koira on maannut lattialla tielläni, niin olen osoittanut johtajuuteni käskemällä koiraa antamaan tietä johtajalle. Se on yksinkertainen käsky normaali äänensävyllä; väistä.

        Sori, ystäväni Höpöti, höh. Minäpä olen astunut koirani karvojen päälle vahingossa, samoin muut meillä. Tasan ei käy onnen lahjat näköjään.


      • 39 vuotta collieita
        vahinkoja sattuu kirjoitti:

        Sori, ystäväni Höpöti, höh. Minäpä olen astunut koirani karvojen päälle vahingossa, samoin muut meillä. Tasan ei käy onnen lahjat näköjään.

        Ei ole ko. asiasta ongelmia täälläkään: Jos haluan, että collieni väistävät sanon tyyt (heh) ja he siirtyvät kyllä, sitten kehun heitä heti. Jos olen joskus vahingossa tallannut heitä vähän ja ovat ärähtäneet, en ole moksiskaan, omapa oli mokani :))


    • jonkinsortinroti

      Mun koira vaan hyppää syrjään, muita perheenjäseniä se SAATTAA napsasta muttei siis edes pure oikeen.

      Jos koira nukkuu...sikiunessa, sitten en käske siirtymään ja katon etten astuis sen päälle. Muuten käsken siirtymään tieltäni ja niin ne tekee.

      Usein collikka vielä asettuu oviaukon eteen poikittain tai sit seinän vierustalle. Oviaukko on hyvä vahtipaikka, seinän lähellä ehkä on se seinä jotenkin sille kiva, mut sieltäkin se havaitsee tapahtumat. Harvemmin on muutoin keskellä lattiaa. Ja kun on koira tai koiria, on muistettava hiukka varoa koska toi sattuu moneen pitkäkarvaiseen koiraan.

      Koira, etenkin paimenkoira, usein kyllä aivan itse sen nukkumapaikkansa valitsee, ei meillä IKINÄ keskellä. No joo, päivällä toki muttei yöaikaan.

    • ovela on collie

      sinulla sattuu olemaan itsevarma collie :)
      komenna koiraa näykkäisystä. meillä colliet makailee just siinä mistä pitäisi kulkea. uroksen saa siirtää makaavana ovella ja se ei silti siirry jos on päättänyt siinä makailla.

    • coltsuli

      Meillä ei kyllä collie välitä pätkääkään kun esim. 3v tytär saattaa vahingossa leikkien tohinassa karvojen päälle astua. Tietysti, jos on arka koira voi se pelästyessään puolustautua näykkäämällä. Tietysti koiran omapeti täytyy olla paikka jossa se saa olla varmasti rauhassa, eli sijoittaa sen niin ettei kukaan vahingossa pääse sen päälle astumaan. Onnea yritykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1038
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      303
      984
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      771
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      752
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      640
    Aihe