Olen huomannut, että ainakin myynti-ilmoituksien perusteella vain hyvin pieni murto-osa Focuksista on varustettu 2-litraisella bensakoneella. Lähes kaikki bensiinimallit ovat 1.6- tai 1.8-litraisia.
Kuinka te 2-litraiseen bensakoneeseen päättyneet Focus-kuskit oikein perustelette päätöksenne? Mukavuus/suorituskyky?
Kuinka te 2-litraiseen bensakoneeseen päättyneet Focus-kuskit oikein perustelette päätöksenne? Mukavuus/suorituskyky?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi 20000 megaherziä eikä 200?
Miksi V8 eikä 1,4?
Miksi 7h k eikä yksiö?
Miksi 52' plasma eikä 14' matkatv?
Jos tuohon kysymykseen tiedettäisi vastaus, sen vastauksen myymisestä tulisi hyvä bisnes...
Mutta mutta miksi 1,6 vastaan 2.0.
Ei ole paljon eroa.
Mielestäni ei miksikään.
Paljon ajava ostaa dieselin kuitenkin.
että eroja 1.6i ja 2.0i-bensamyllyn välillä on aika lailla, vaikka numeroiden valossa (100 hv vs. 130 hv) ero ei vaikuta järin suurelta.
Normaaliajossa 2.0 vääntää aivan erilailla (hiljaisempi) ja yläkierroksillakin tapahtuu eri asioita erityisesti suuremmilla vaihteilla. Valmistajan ilmoituksen mukaan esim. farmarin ohituskiihtyvyys 50-100 km/h on 16,0 s ja 9,7 s 2-litraisen hyväksi. Matkassa ero on vieläkin suurempi.
Kulutuksen suhteen 1.6 tietysti lyö 2-litraisen...
Aja St:llä niin tiedät miltä tuntuu se ero kun on 73 hv enemmän kuin 1.6 koneessa
"Kuinka te 2-litraiseen bensakoneeseen päättyneet Focus-kuskit oikein perustelette päätöksenne? Mukavuus/suorituskyky?"
Juuri näin. Ylimääräinen potku tuo mukavuutta kun ei tarvitse koko ajan vaihdetta hämmentää. Vaikka ei toki Fordin 1.6i ole huonoimmasta päästä (kokemusta on).
Eroa on kuin yöllä ja päivällä näiden kahden moottorin välillä. Huomaahan sen jo konehuoneesta. Tehon huomaa heti liikkeelle lähdettäessä ja muutenkin pienemmillä nopeuksilla. Kaksi litrainen vääntää huomattvasti paremmin ja kuljettaa focusta rivakasti, ero kuitenkin st malliin. Ainoa jota parantaisin 2.0ssa on kulutus. Kaupunigssa vie kymppiä, reilummin kaasua annettaessa yli sen. Maantiellä ei tarvitse turhaan miettiä ohituksia. Tällähetkellä perheessä sekä 2.0 että 1.6.
Hei.
Mulla on 1,8 litranen.Mitä olen mennyt tekeen!.
vääntäkö se siltä väliltä?.